Постанова від 29.10.2009 по справі 2-а-422/09

Справа № 2-а-422/2009

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2009 року суддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглянувши у в порядку письмового провадження в смт. Рокитне матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі

про визнання неправомірною бездіяльністі органу державної влади та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що він є інвалідом ІІІ групи у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з Чорнобильською катастрофою та має право на отримання основної державної пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, що ні в якій мірі не відповідає розмірам таких виплат.

Вважає, що відповідач мав провести йому перерахунок пенсії відповідно до вимог ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до встановлених державою мінімальних розмірів пенсії та заробітної плати.

Просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати останнього провести перерахунок основної державної пенсії в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком згідно ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2008 року, перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із розміру 50% мінімальної пенсії з 01.01.2008 року та перерахунок доплати до пенсії згідно ст..39 ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також стягнути з відповідача недоотриману суму пенсії.

Позивач, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з»явився, натомість подав до суду заяву, якою підтримав позов у повному обсязі та просив провести розгляд справи у його відсутності у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце проведення попереднього судового засідання, свого представника не направив, подавши заяву, якою позов не визнав та просив розглянути справу у відсутності свого представника в порядку письмового провадження. Заперечення на позов не подав.

Пунктом 10 ст. 3 КАС України передбачено, що письмове провадження це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених КАС України.

За викладеного, суд ухвалив провести розгляд спору по суті у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.122 КАС України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Рокитнянському районі як особа, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, будучи інвалідом ІІІ групи у зв»язку із захворюванням, пов»язаним з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і що у свою чергу підтверджується паспортними даними, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, експертним висновком та витягами з акту огляду МСЕК на ім»я позивача.

Позивачу відповідачем нарахована та виплачується державна пенсія, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка віднесена до категорії 1 осіб та має третю групу інвалідності, згідно з положеннями ст..54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до положень ст..50 згаданого Закону в розмірі 50% від розміру мінімальної пенсії за віком. При цьому, як встановлено в судовому засіданні, за основу розміру мінімальної пенсії за віком при проведенні розрахунку та перерахунку розміру державної та додаткової пенсії відповідач застосовував розмір, що визначався постановами КМ України від 03.01.2002 року №1 ( розрахункова величина 19-91 грн.), від 13.07.2004 року № 894 (розрахункова величина 22-30 грн.). Доплата до пенсії відповідно до положень ст..39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” провадиться позивачу в розмірі 5-20 грн., що знаходить своє підтвердження з відповіді відповідача на запит позивача, яка міститься у матеріалах справи.

Частина перша статті 9 КАС України визначає, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.

Статтею 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, яка діє на даний час, передбачено, що особам, віднесеним до 1-ої категорії і які мають третю групу інвалідності щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, а також відповідно ч. 5 ст. 55 вказаного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям (в т.ч. і тим, які віднесені до 1-ої категорії) провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до положень ст..28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 01.01.2008 року 470-00 грн., з 01.04.2008 року - 481-00 грн., з 01.07.2008 року - 482-00 грн., з 01.10.2008 року - 498-00 грн.. На 2009 рік ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розмір такого прожиткового мінімуму встановлений в сумі 489-00 грн.

Згідно ч. 3 ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до положень ст..39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю і що має місце у випадку з позивачем, провадиться доплата до основної пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи і що визнав відповідач, позивачу така доплата провадиться в значно меншому розмірі з огляду на законодавчо встановлені розміри мінімальної заробітної плати, яка становила в межах строку позовних вимог: з 01.01.2008 року 515 грн., з 01.04.2008 року 525 грн., з 01.10.2008 року 545 грн., з 01.12.2008 року 605 грн., з 01.01.2009 року 605 грн., з 01.04.2009 року 625 грн., з 01.07.2009 року 630 грн.

За викладеного, з огляду на встановлені обставини справи вбачається, що відповідачем нарахування та виплата державної та додаткової пенсії, доплати до пенсії провадилося з порушеннями вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для прийняття до уваги жодного з доводів відповідача в частині правомірності застосування при проведенні нарахування державної та додаткової пенсії порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України і що суперечить ч.2 ст.19 ОСОБА_2 України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.

Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України - є нормами прямої дії.

Відповідно до ст.92 ОСОБА_2 України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п.1) та основи соціального захисту ( п.6).

Статтею 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.ст. 39, 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта ОСОБА_2 України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до положень ОСОБА_2 України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права та свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений ( статті 3, 21, 22) і саме вказані норми мають бути застосовані при вирішенні даного спору.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії відповідно до положень ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 01.01.2008 року, є протиправними, оскільки не відповідають вимогам ст.ст. 39, 49, 50, 54 вищевказаного Закону. Як вбачається з доводів позивача і що не викликає сумнівів у суду, про порушення свого права він дізнався лише з листа відповідача від 07.08.2009 року, яким останній відмовив йому у проведенні перерахунку та виплати пенсії та доплати до пенсії. За викладеного при розгляді даного спору має застосовуватися загальний річний строк звернення до суду, визначений ст.99 КАС України, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів і на застосуванні і на застосуванні наслідків пропущення якого відповідно до положень ст.100 КАС України наполягає відповідач. Враховуючи наведене суд приходить до висновку про часткове задоволення позову в межах річного строку позовної давності, починаючи від дня звернення позивача до суду - 16.10.2009 року, тобто з 16.20.2008 року, беручи до уваги ту обставину, що суд не вправі проводити перерахунок пенсії та доплат до неї із визначенням суми заборгованості. Такий обов»язок і в тому числі обов»язок по виплаті необхідно покласти на відповідача у справі.

Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 89, 99, 100, 158-163 КАС України, ст.ст. 3, 8, 21, 22, 46, 92 ОСОБА_2 України, ст.ст. 39, 49, 50, 54, 62, 67, 71 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 58, 59 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст..54, 55 ЗУ «Про державний бюджет на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі про визнання неправомірною бездіяльності органу державної влади та зобов»язання провести перерахунок та виплату пенсії, задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 як інваліду ІІІ групи по захворюванню, пов»язаному з участю у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, основної державної пенсії у відповідності до положень ч.4 ст.54 ЗУ„Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до положень ст.50 вказаного Закону, доплати до пенсії відповідно до положень ст..39 вказаного Закону.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії у відповідності до положень ч.4 ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 22.05.2008 року, визначити та виплатити заборгованість, яка утворилася внаслідок неправильного обчислення.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до положень відповідно до ст. 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до положень Законів України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» , «Про Державний бюджет України на 2009 рік», починаючи з 22.05.2008 року, визначити та виплатити заборгованість, яка утворилася внаслідок неправильного обчислення,.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі провести ОСОБА_1 перерахунок щомісячної доплати до пенсії відповідно до положень ст..39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 22.05.2008 року, визначити та виплатити заборгованість, яка утворилася внаслідок неправильного обчислення,.

В задоволенні решти частин позовних вимог відмовити.

Від сплати судового збору сторони звільнити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя