Справа № 2-а-474
2009 року
20 листопада 2009 року смт.Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Витвицького В.В.
секретаря судового засідання Коваль В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Рожнятів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації про визнання неправомірними дій державного органу та стягнення грошових сум, -
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом в якому просить ухвалити рішення, яким визнати дії відповідача про відмову у виплаті їй недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до трьохрічного віку та стягнути в її користь недоотриману допомогу по догляду за дитиною до трьохрічного віку в розмірі 2 447 грн. 47 коп., за період з липня по грудень 2007 року, включно та витрати по справі.
В основу своїх позовних вимог позивачка зіслалась на те, що Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” встановлює граничний рівень матеріальної допомоги підтримки сімей шляхом надання грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей, спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. 12 лютого 2006 року в неї народилася дочка ОСОБА_2, за якою вона здійснювала догляд до трьохрічного віку. На підставі Закону України “Про державну допомогу сім”ям з дітьми ” та постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми ” їй було призначено та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до трьохрічного віку. Статтею 15 вказаного Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, а статтею 2 Закону України “Про прожитковий мінімум” від 15 липня 1999 року передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних витрат, виходячи з вимог Конституції України та інших Законів України. Питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 2 ст. 56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” було предметом розгляду пленарного засідання Конституційного Суду України 09.07.2007 року, який в рішенні № 6-рп/2007 визначив, що із змісту наведених положень Конституції України та Бюджетного Кодексу України вбачається, що Закон України “Про державний бюджет України ”, як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету, як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших Законів України і він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема, і видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення. Тому цим Законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних Законів України. Таке положення закріплено і в ч. 3 ст. 27 Бюджетного Кодексу України. Рішенням Конституційного Суду України визнано такими, що не відповідають Конституції України такі положення Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”. Статтею 62 ЗУ«Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 01.01.2007 року - 434 грн., з 01.04.2007 року - 463 грн., з 01.10.2007р. - 470 грн. Відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 01.07.2007 р. по 31.12.2007 р. вона повинна була отримати від Управління праці та соціального захисту населення кошти в сумі 2 799 грн., а отримала 759 грн. 46 коп. Таким чином, відповідач не доплатив їй допомогу по догляду за дитиною до трьохрічного віку в розмірі 2 039 грн. 54 коп. З врахуванням Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» їй слід також врахувати 1,2 коефіцієнт надбавки за проживання в гірському населеному пункті, сума якої повинна в загальному становити 2 447 грн. 45 коп. За період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року вона отримала допомогу в розмірі 759 грн. 46 коп., тобто всього до стягнення, за мінусом отриманої допомоги, підлягає - 2 447 грн. 47 коп. Про те, що Управлінням праці та соціального захисту населення їй недооплачено допомогу по догляду за дитиною у 2007 році, їй стало відомо в 2009 році з публікації в газеті “Експрес” за 26.03.-02.04.2009 р. про те, що вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до трьохрічного віку, місячний розмір якої встановлюється від прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Відповідальні працівники відповідача, при оформленні даної допомоги не ознайомили її з положеннями закону, який регулює вказаний вид допомог і на її звернення про виплату грошових сум за 2007 рік відповідач відповів відмовою. В зв'язку з чим вона змушена звернутися в суд для вирішення питання про виплату відповідачем вищевказаної суми допомоги по догляду за дитиною до трьохрічного віку.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, однак до суду подала заяву в якій позовні вимоги підтримала та у зв'язку з сімейними обставинами справу просить розглянути у її відсутності.
Представник вiдповiдача - Управлiння працi та соцiального захисту населення Рожнятівської РДА в судове засідання також не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності та заперечення на позов, в якому позов не визнає, покликаючись на те, що вимоги позивача є безпідставними, а соціальні виплати проводились згідно чинного законодавства.
У своєму запереченні Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації вказує, що згідно Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно ч.2 ст.95 Конституції України, виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому норми, які вводяться законом про Державний бюджет, діють протягом бюджетного року, є безумовними та пріоритетними відносно інших законів. Враховуючи вищевикладене, дії управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської РДА при виплаті допомоги, передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є правомірними та такими, що повністю відповідають вимогам Конституції України та іншого законодавства України, а розмір виплат - належним. Таким чином, позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачена у повному обсязі відповідно до вимог чинного законодавства.
Дослідивши письмові докази подані сторонами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю малолітньої дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с.7), здійснює за нею догляд й вона є особою, на яку поширюється дія ст.13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” від 21.11.1992 року, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому Законом.
Згідно довідки, виданої відповідачем, позивачка знаходилася на обліку та отримувала допомогу по догляду за дитиною щомісячно з січня 2007 року (а.с.9).
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» (в редакції станом на 1 січня 2007 року) передбачено, що така допомога надається в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В п.3 розділу УІІІ Прикінцевих положень вказаного Закону (в редакції від 25 березня 2005 року) зазначено, що розмір державної допомоги сім»ям з дітьми передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі Про державний бюджет на відповідний рік.
Статтею 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року (п.6), абзац третій частини другої ст.56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
В пункті 5 резолютивної частини вказаного рішення зазначено, що воно має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09.07.2007 року втратили чинність абзац третій частини другої ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та відновлено дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», і у позивачки з цього часу виникло право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми».
А тому за вказаний період (з часу прийняття рішення Конституційним судом та до кінця 2007 року) допомога позивачці по догляду за дитиною до трьох років повинна бути призначена у розмірі, визначеному п.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», в редакції станом на 1 січня 2007 року.
Однак, всупереч зазначеному рішенню Конституційного Суду України Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації вказана допомога нараховувалася та виплачувалася позивачці не в повному розмірі.
Заява позивачки про здійснення перерахунку допомоги залишена відповідачем без задоволення, а тому дії відповідача по нарахуванню та виплаті допомоги за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року є неправомірними. Призначену допомогу слід перерахувати та здійснити її доплату відповідно до п.1 ст.15 вище зазначеного Закону.
Судом встановлено, що на час прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині виплати допомоги на дітей до трьох років, позивачці була призначена та виплачувалася така допомога державним органом, а тому сумніватися у законності дій відповідача у позивачки не було підстав. Про прийняття рішення Конституційним Судом України відповідач позивачку не повідомляв. Позивачка дізналася про порушення свого права у квітні 2009 року, з публікації у засобах масової інформації. За таких обставин строк позовної давності нею пропущено з поважних причин, а тому його слід поновити.
Враховуючи викладене, на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми», рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-пр2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та керуючись ст.ст.2, 6, 17, 71, 158-163, 167, п.3 ст. 122 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк позовної давності.
Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації по відмові у перерахунку позивачці допомоги за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю не доплаченої допомоги по догляду за дочкою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, відповідно до вимог п.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» в редакції, станом на 1 січня 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської райдержадміністрації в користь ОСОБА_1 - 3 грн. 40 коп. сплаченого нею судового збору та 80 грн. за надання правової допомоги.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя: (підпис)
З оригіналом вірно
Голова Рожнятівського районного суду ОСОБА_4