Справа № 2-а-1363/09
24 листопада 2009 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Гавриленка В.Г.
секретаря судового засідання Бандури Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання незаконними дій та зобов'язання провести перерахунок і виплату недорахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного віку,
позивачка звернулася до суду з адмiнiстративним позовом, в якому просить визнати дії управлiння праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації по нарахуванню і виплати їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного віку неправомірними. Позовнi вимоги мотивує тим, що 04.12.2006 року у неї народився син, ОСОБА_2 і згiдно Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” їй призначено та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку. Однак, відповідач по справі виплачував їй допомогу у значно меншому розмірі ніж передбачено законом. У зв'язку з цим звернулася до управлiння праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації із заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та сплати боргу. Однак відповідач у задоволенні заяви відмовив. Тому просить визнати дії управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради по нарахуванню і виплаті їй суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2007р. по 01.12.2007р. та виплатити недоотриману допомогу в сумі 3525,37грн.
Позивачка у судове засідання не з'явилася, однак її представник, який дія в на підставі договору про надання правових послуг, подав до суду письмову заяву, в якій змінив позовні вимоги, а саме просить зобов'язати відповідача провести перерахунок гармаш Л.М. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007р. по грудень 2007р. та провести виплату даних коштів, справу просить слухати у його відсутності.
Представник відповідача, у судове засiдання не з'явилася, однак подала заяву, в якій зазначила, що справу просить розглядати у відсутності представника. Як вбачається із змісту поданого заперечення, відповідач не визнає позов.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка являється матір'ю малолiтньої дитини: сина, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що пiдтверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с.5), здійснює за нею догляд і є особою, на яку поширюється дія ст.13 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому Законом.
Згідно довідки, виданої відповідачем по справі (а.с.6), позивачка знаходилася на обліку та отримувала допомогу по догляду за дитиною щомісячно і за 2007 рік їй виплачено 1344,63грн.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.
У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст.15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Дію ч.1 ст.15 та п.3 розділу VІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” зупинено пунктом 14 ст.71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року.
Статтею 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незареєстрованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб , у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституцiйним положення п.14 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рiк” в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15, п.3 роздiлу УIII “Прикiнцевих положень” Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дiтьми” щодо встановлення розмiру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку. Отже, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 вищевказаного Закону, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.
Статтею 152 Конституцiї України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.
При цьому ст. 74 Закону України „Про Конституційний Суд України” визначено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиційність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Отже, у п.5 резолютивної частини вказаного рiшення Конституцiйного Суду України від 09.07.2007 року, конкретно зазначено, що «рішення Конституцiйного Суду України у цій справі має преюдицiальне значення для судiв загальної юрисдикцiї при розглядi ними позовiв у зв'язку з правовiдносинами, якi виникли внаслiдок дiї положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними».
По-скільки, рішення Конституцiйного Суду України ухвалене 09.07.2007 року, то суд приходить до висновку що і виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку повинні проводитись з 09 липня 2007 року.
Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років встановлений з 01.01.2007 року у розмірі 434 грн., з 01.04.2007 року у розмірі 463 грн., з 01.10.2007 року у розмірі 470 грн.
Із довідки Управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації вбачається (а.с.6), що позивачка отримувала щомiсячну грошову допомогу на дитину з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк”.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивачки про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років обґрунтованими, а позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають до задоволення.
Суд вважає за неможливим застосування наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду, передбачених статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України до позовних вимог за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року, на яких наполягає представник відповідача, як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог. Оскільки, судом встановлено, що про порушення свого права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вказаний період у розмірі, встановленому статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивач дізналась в травні 2009 року, що підтверджується відповіддю відповідача - Управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації за №1056/05-17 від 13.05.2009 року на звернення позивача (а.с.7) та наданою позивачу довідкою за №739 від 01.06.2009 року про суми допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку (а.с.6).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.55, 124 Конституцiї України, ст.ст.69-71,99,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми”, Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, суд,
Адміністративний позов задоволити.
Визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку та виплаті недорахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного віку.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно з урахуванням виплачених сум на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк”.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя