Справа № 2-а-1320/09
05 листопада 2009 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Гавриленка В.Г.
секретаря судового засідання Бандури Г.М.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші адміністративний позов ОСОБА_1 до управління ДАІ УМВС України в Чернівецькій області про оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення,
26.09.2009 року інспектором відділу ДАІ при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області ОСОБА_2 винесено постанову в справі про адміністративне правопорушення серії СЕ №019815 на ОСОБА_1 за те, що він 26.09.2009 року о 17год.57хв. в с.Оршівці Кіцманського району Чернівецької області, керуючи автомобілем, перевищив швидкість руху в населеному пункті на 25км/год, рухався зі швидкістю 85 км/год, в результаті чого ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.1 КпАП України з накладенням штрафу в розмірі 255,00грн. Вважаючи дану постанову незаконною, ОСОБА_1 оскаржив її до суду.
У судовому засіданні позивач ствердив, що 26.09.2009 року рухаючись в в с.Оршівці Кіцманського району Чернівецької області, а рухався зі швидкістю 60-70км/год. Вважає, що зафіксована швидкість руху на радарі належить не його автомобілю. Просить скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії СЕ №019815 від 26.09.2009 року, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про місце, час та дату розгляду справи завчасно та належним чином був повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. В надісланому до суду листі виклав свої заперечення.
Суд, проаналізувавши докази по справі, враховуючи вимоги ст. 128 п. 4 КАС України, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відносно позивача посадовою особою відповідача - інспектором ДПС ВДАІ при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області Худековським В.С. на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений КпАП України 26.09.2009 року винесено постанову в справі про адміністративне правопорушення серії СЕ №019815 на ОСОБА_1 за те, що він 26.09.2009 року о 17год.57хв. в с.Оршівці Кіцманського району Чернівецької області, керуючи автомобілем, перевищив швидкість руху в населеному пункті на 25км/год, рухався зі швидкістю 85 км/год, в результаті чого ОСОБА_1 за порушення п.12.4 Правил дорожнього руху. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.1 КпАП України з накладенням штрафу в розмірі 255,00грн.
Зазначена постанова судом перевірялася на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме: чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо.
Відповідно до вимог ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне та об”єктивне з”ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, вихованням громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п. 12.4 ПДР України у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 60 км/год.
Із оглянутих та приєднаних до матеріалів справи, а саме копії постанови серії СЕ №019815 від 26 вересня 2009 року, а також наданих представником відповідача письмових доказів вбачається, що в них не містяться жодного доказу порушення ОСОБА_1 п.12.4 ПДР України, а дані, викладені в цих процесуальних документах про вчинення ОСОБА_1 правопорушення спростовуються поясненнями самого позивача.
Тому, за відсутності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КУпАП, дії посадової особи відділу ДАІ при УДАІ УМВС України в Чернівецькій області ОСОБА_2 щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності слід визнати протиправними, а постанову цієї посадової особи серії СЕ №019815 від 26 вересня 2009 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 255,00 грн. скасувати.
На підставі ст.ст.221,287,293 КпАП України та керуючись ст.ст.159-163 КАС України,
Позов задоволити.
Визнати незаконною та скасувати постанову серії СЕ №019815 від 26 вересня 2009 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.122 ч.1 КпАП України з накладення штрафу у розмірі 255грн.00коп., а провадження в справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України .
Суддя