Постанова від 12.11.2009 по справі 2а-145

Справа № 2а - 145

2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2009 р. м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Ничик Г.І.,

секретаря Петруняк Н.А.,

з участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій відповідача щодо невиплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та стягнення недоплаченої допомоги за 2007 р.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення з відповідача в її користь заборгованості в сумі 9184 грн. за 2007 -2008 роки. Позовнi вимоги мотивувала тим, що 12 травня 2006 року вона народила сина ОСОБА_3 і згідно з ст.15 Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми" повинна щомісячно отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку у розмiрi встановленого законом прожиткового мiнiмуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до абз.3 ч.2 ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рiк” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 14 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рiк” було зупинено дію ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми". Покликаючись на Рішення Конституцiйного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, яким визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рiк» щодо зупинення на 2007 р. дії абз.3 ч.2 ст. 56 та п. 14 ст.71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк”, та на визначений ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк” і ст. 58 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік” прожитковий мiнiмум на дiтей вiком до 6 років, позивачка зазначає, що вона недоотримала допомогу по догляду за дитиною в розмірі 9184,5 грн. в 2007-2008 роках. Протягом вказаного періоду позивачка отримала допомогу по догляду за дитиною в загальній сумі 2788,5 грн., в той час як згідно встановленого прожиткового мінімуму (з 1 січня 2007 року - 434 грн., з 1 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн., з 1 січня 2008 року - 526 грн., з 1 квітня 2008 року - 538 грн., з 1 липня2008 року - 540 грн., з 1 жовтня 2008 року - 557 грн.) мала отримати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 11973 грн., а тому просила стягнути з відповідача в її користь недоплачену допомогу в розмірі 9184,5 грн.

Під час розгляду справи позивачка подала до суду заяву про розгляд справи в її відсутності, одночасно зазначила, що підтримує позовні вимоги за період з січня по грудень 2007 року, а решту вимог просить залишити без розгляду.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що згідно з ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми (в тому числі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. В ст.95 Конституції України зазначено, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет, який діє протягом бюджетного року, є безумовним та пріоритетним відносно інших законів. Крім того, ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Пунктом 20 ст.2 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує повноваження органів державної влади виконувати державний бюджет України протягом бюджетного періоду, який починається з 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року (ст. 3 Бюджетного кодексу). ч.10 ст.78 Бюджетного кодексу визначено, що після введення в дію закону про державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань. Одночасно пояснила,що позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 31.07.2006 р. як непрацююча особа у мінімальному розмірі, виплати проводились з індексацією. Представник ствердила, що ОСОБА_2 в 2009 р. зверталась до УПСЗН з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, їй було видано довідку про розмір отримуваної допомоги. Перерахунок не проводився, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередній період.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується його свідоцтвом про народження 1-НМ № 040011, виданим 19 травня 2006 р.

Згідно Конституції України, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» позивачка наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною.

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).У відповідності до ст. ст. 13,14 Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.

Розпорядженням управлiння праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації № 408941 від 09.06.2006 р. за заявою ОСОБА_2 від 25.05.2006 р., їй, як непрацюючій, з 31.07.2006 р. призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 90 грн. В 2007 році їй виплачено 1128,5 грн. допомоги по догляду за дитиною.

Згідно рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк», яким зупинена на 2007 р. дія ст. 12, ч.1ст.15 та п.3 розділу VІІІ „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.

Відповідно до п. 5 резолютивної частини згаданого вище рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними. Отже, з 9.07.2007 року відновлена дія ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми”, згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно не провів позивачці нарахування та виплату допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., а не за цілий 2007 рік, як зазначено позивачкою в змінених позовних вимогах.

Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлений прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років: з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 01.10.2007 року -470 грн.

Із довідки управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА № 1049 від 05.08.2009 р. встановлено, що в 2007 році позивачка отримувала щомiсячну допомогу по догляду з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк”. Зокрема, з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. позивачці було виплачено 606,7 грн., в тому числі: за липень - 74,98 грн. (101,16/31=3,26*23=74,98), серпень - 103,41 грн., вересень - 104,85 грн., жовтень - 104,85грн., листопад - 107,73 грн.,грудень - 110,88 грн. В той час як відповідно до встановленого статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років слід було провести оплату допомоги за цей період в розмірі 2679,53 грн. В тому числі: за липень 2007 р. - 343,53грн. (463/31=14,936*23=343,53), серпень - вересень 2007 р. по 463 грн., жовтень- грудень 2007 року - по 470 грн. (343,52+926+1410=2679,53)

Таким чином, загальна сума недоплаченої позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 р. становить 2072,83 грн. (2679,53грн. - 606,7 грн. =2072,83 грн.).

Тому позовні вимоги ОСОБА_2 щодо стягнення в її користь недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 р. слід задовольнити частково.

При таких обставинах суд приходить до висновку, що слід визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА щодо невиплати позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат.

Ч. 2 ст. 99 КАС України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. За ч.3 ст.99 КАС для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачці відмовлено у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною в травні 2009 р., їй управлінням праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації виданий лист № К- 31/176 від 29.05.2009 р. про отриману нею допомогу по догляду за дитиною з липня 2006 р. по травень 2009 р. Отже, ОСОБА_2 звернулася до суду саме тоді, коли вона дізналася про порушення своїх прав та інтересів.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 22,55, 124,152 Конституцiї України, ст. ст. 99,100,158-163, 167, 186 КАС України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_2 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень- грудень 2007 р. неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації в користь ОСОБА_2 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. в розмірі 2072,83 грн.(дві тисячі сімдесят два грн. 83 коп.).

В задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городенківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя Ничик Г.І.

Постанова в повному обсязі виготовлена 16.11.2009 р.