Постанова від 28.09.2009 по справі 2а-238/2009

Справа № 2а-238/2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2009 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого-судді : Битківського Л.М.

з участю секретаря Пилипонюк К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Богородчани справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення щодо невиплати в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку зобов'язання провести перерахунок нарахованих коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення Богородчанської райдержадміністрації в якому поставила питання про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку у меншому, ніж передбачено законом розмірі та просила зобов'язати відповідача провести донарахування недоплачених коштів.

Свої вимоги позивачка мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила сина ОСОБА_2. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» їй призначено допомогу по догляду за дітьми до досягнення трьохрічного віку. Ця допомога, в порушення вказаних законів, була визначена у розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму встановленого Законом для дітей віком до 6 років. Законами України про Державний бюджет на відповідні роки суттєво зменшено розмір виплати даного виду допомоги. Це обмежує її конституційні права.

Виходячи з встановленого Законом рівня прожиткового мінімуму, позивачка просила зобов'язати відповідача провести перерахунок, виплатити недоплачену їй допомогу виходячи із встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Управлінням праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації подано заперечення на позовні вимоги позивачки, в якому зазначено, що виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку УПСЗН проводяться з 01.04.2007 року на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». При виплаті цього виду соціальної допомоги відповідач виходив з обсягу фінансування закладеного у бюджеті. 28.12.2007 року до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесено зміни, відповідно до яких у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Саме з такого розрахунку УПСЗН виходило при виплаті допомоги в 2008, 2009 роках. Крім того, зазначили, що позивачем пропущено строк позовної давності. Просили в задоволенні позову відмовити.

Позивачка в судовому засіданні заявлений позов підтримала з викладених в позовній заяві підстав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, які подані у розпорядження суду, з'ясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину і відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку, що відповідачем не оспорюється, тому на підставі ст.72 ч.3 КАС України доказуванню не підлягає.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат

Рішенням Конституційного Суду України у справі №6-рп/2007 від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, зокрема абзац 3 ч.2 ст. 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередніх шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.3 цього Рішення, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України такого рішення.

Тому, з часу ухвалення згаданого Рішення Конституційним Судом України, відповідач діяв протиправно, продовжуючи виплату коштів, посилаючись на норму Закону, визнану неконституційною.

Проте, заявлені вимоги заявниці про зобов'язання перерахувати та виплатити недоплачену допомогу за 2007 рік задоволенню не підлягають, оскільки ст.99 КАС України встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Оскільки позивачка звернулась до суду лише в червні 2009 року, то суд вважає, що нею пропущено строк звернення з адміністративним позовом за захистом порушеного права. При цьому посилання позивачки на те, що про порушення свого права вона довідалась лише в березні 2009 року, і що їй не було відомо про існування згаданого рішення Конституційного Суду не можуть бути визнані судом обґрунтованими, оскільки про розмір одержуваної допомоги позивачці було відомо щомісячно при отриманні коштів, а рішення Конституційного суду України 27.07.2007 року було оприлюднене у Офіційному віснику України №52 за 2007 рік, та у інших періодичних виданнях.

Стосовно заявлених вимог про зобов'язання виплатити недоплачені кошти за 2008 та 2009 роки, то вони задоволенню не підлягають. Судом встановлено, що Законом України від 28.12.2007 року до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесено зміни, відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Одночасно, в ч.3 розділу 8 Прикінцеві положення, цього Закону, визначено, що з 1 січня 2008 року допомога нараховується виходячи з 50 відсотків прожиткового мінімуму, а з 01.01.2009 року виходячи із 75 відсотків. Наведені вище зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є чинними на даний час і неконституційними не визнавались.

Не обґрунтованими є посилання позивачки також на ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», оскільки вказаним законом регулюються питання матеріального забезпечення та соціальних послуг, що надаються Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Позивачкою ж оскаржено дії Управління праці та соціального захисту населення Богородчанської РДА, і допомога, яку вона одержує призначена у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.159, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богородчанської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення по невиплаті в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та зобов'язання провести перерахунок нарахованих коштів.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий