313/859/17
3/313/292/2017
01.08.2017 р. смт. Веселе
Суддя Веселівського районного суду Запорізької області Нагорний А.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Веселівського відділення поліції Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця Узбекистану, не працює, протягом року до адміністративної відповідальності не притягався, мешкає за адресою: вул. Степова, 24, с. Єлизаветівка Веселівського району Запорізької області, за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
12.07.2017 р. за вхідним № 2915/17 з Веселівського відділення поліції Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшли матеріали адміністративної справи у відношенні гр. ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
В протоколі серії ГП № 640796 від 11.07.2017 р. зазначено, що 11.07.2017 р., о 14.00 год., перед домоволодінням у с. Єлизаветівка по вул. Степовій, 24 Веселівського району Запорізької області громадянин ОСОБА_1 придбав у ОСОБА_2 лом чорного металу вагою 10 кг за ціною 2.50 грн. за один кілограм з метою перепродати дорожче, не маючи на те відповідної ліцензії (патенту).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.164 КУпАП, що передбачає відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності.
Вивчивши матеріали справи, а також відповідно до ст. 280 КУпАП з'ясувавши обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП, адміністративним правопорушенням є провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначено види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлено державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до п. 26 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як заготівля, переробка, металургійна переробка металобрухту кольорових і чорних металів.
Відповідно до ст. ст. 1, 14 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України за умови виконання ліцензійних умов; у разі, коли ліцензіат має намір провадити зазначений в ліцензії вид господарської діяльності після закінчення строку її дії, якщо такий строк встановлено Кабінетом Міністрів України, він повинен отримати нову ліцензію в порядку, встановленому цим Законом. Нова ліцензія видається органом ліцензування не раніше ніж в останній робочий день дії попередньо виданої ліцензії.
У відповідності до ст. 164 КУпАП, суб'єктом правопорушення може бути особа, яка самостійно провадить господарську діяльність без державної реєстрації, як суб'єкт господарювання, та суб'єкт господарювання, який проводить господарську діяльність без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Отже, господарську діяльність здійснюють суб'єкти господарювання.
Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
З наведеного вбачається, що господарську діяльність здійснюють суб'єкти господарювання, якими, зокрема, можуть бути громадяни України зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Докази, що ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність та зареєстрований відповідно до закону як підприємець у матеріалах справи відсутні, а тому особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 164 КУпАП, не є суб'єктом адміністративного правопорушення.
Суд приймає до уваги те, що ОСОБА_1 по суті порушення дав пояснення про те що він займався скупкою лому чорного металу без ліцензії, проте показання обвинуваченого, в тому числі й такі, в яких він визнає себе винним, підлягають перевірці. Визнання обвинуваченим своєї вини може бути покладено в основу обвинувачення лише при підтвердженні цього визнання сукупністю доказів, що є в справі.
У роз'ясненнях, викладених у п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» № 9 від 01.11.1996 р. зазначено, що згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а також на доказах, одержаних незаконним шляхом. Усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь обвинуваченого.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 та ст. ст. 221, 283-284, 287 КУпАП, суд, -
Провадження у справі № 313/859/17 про адміністративне правопорушення у відношенні гр. ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Лом чорного металобрухту вагою 10 кг, що переданий на зберігання ОСОБА_1 повернути власнику.
Копію постанови направити начальнику Веселівського відділення поліції Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області та ОСОБА_1
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, на яку винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою) правомочним розглядати скаргу.
Суддя
Веселівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_3
01.08.17