ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
25 липня 2017 р. Справа № 909/484/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т.В. , секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", вул. Ботанічна, 2, м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача: публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ,76010
про стягнення 10591,33 грн.,
за участю:
від позивача: 1. ОСОБА_1 - заступник начальника юридичного відділу, (довіреність №5-1/1050 від 04.08.16),
2. ОСОБА_2 - інженер-фахівець, (довіреність №4-3-1/2865 від 07.06.17),
від відповідача: ОСОБА_3 - представник, (довіреність №IF007-СК-112-0117 від 11.01.17).
Комунальне підприємство "Івано-Франківськводоекотехпром" звернулось в суд із позовом до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" про стягнення 10591,33 грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем умов договору про надання послуг централізованого водопостачання і водовідведення №528 від 02.01.15, що полягає у скиді відповідачем до комунальної каналізації стічних вод з порушенням показників якості цих вод, визначених п.3.2.2 даного договору.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві; 14.06.17 представник позивача подав клопотання вх.№9592/17 про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, які судом оглянуто та долучено до матеріалів справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позов вх.№11583/17 від 24.07.17, де зазначив, що позивачем порушено вимоги "Порядку відбору проб для контролю якості стічних вод, які скидають у міську каналізацію", а саме 07.11.16 представники КП "Івано-Франківськводоекотехпром" на 40 хвилин пізніше доставили в лабораторію даного підприємства відібрані проби стічних вод з каналізаційного колодязя ПАТ "Івано-Франківськгаз", ніж цього вимагає Порядок, в поліетиленовій, а не в скляній посудині і без охолодження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Предметом даного позову є матеріально- правова вимога про стягнення плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій .
02.01.15 між комунальним підприємством "Івано-Франківськводоекотехпром" та публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" укладено договір про надання послуг централізованого водопостачання і водовідведення №528 від 02.01.15 (далі -договір).
Відповідно до п.1.1. договору позивач зобов"язався надавати відповідачу послуги централізованого водопостачання і водовідведення у обсягах зазначених в додатку №1, який є невід"ємною частиною даного договору, а відповідач зобов"язується своєчасно оплачувати спожиті послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, що передбачені цим договором.
Положеннями п.3.1.1. даного договору, виробник зобов"язався приймати, транспортувати та очищати стічні води, в т.ч. які вивозяться асенізаційним транспортом до централізованої системи водовідведення м.Івано-Франківська, згідно Правил прийому стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Держбуду України № 37 від 19.02.02 (в подальшому Правила-1) та Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну систему м.Івано-Франківська, затверджених 12.09.13 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №493 (в подальшому Правила -2).
Згідно п.3.2.2. договору, споживач зобов"язався скид стічних вод в міську каналізацію проводити згідно встановлених договором показників якості.
Показники якості стічних вод контролюються виробником в контрольному колодязі, який позначається на схемі зовнішніх мереж з прив"язкою до місцевості.
Пунктом 3.3.4 договору, встановлено, що виробник має право застосовувати в разі виявлення порушень з боку споживача, передбачені договором та Правилами санкції, відповідно до чинного законодавства.
У відповідності до умов договору та Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну систему м.Івано-Франківська, затверджених 12.09.13 рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №493, 07.11.16 інспекцією з якості стічних вод позивача, шляхом відбору проб, проведено перевірку якості стічних вод, що скидаються відповідачем у каналізацію.
Відбір проб проведено з метою контролю якості стічних вод відповідача з контрольного колодязя перед випуском в міський каналізаційний колектор ручним способом в скляну пляшку об"ємом 1л, ПЕТпляшку об"ємом 2 л та ПЕТ пляшку об"ємом 1,5 л; в присутності представника споживача -фахівця АГВ ОСОБА_4 та оформлено актом відбору проб стічних вод №496 від 07.11.16, який підписаний представником споживача без зауважень, копія якого долучена до матеріалів справи.
В ході перевірки встановлено, що відповідачем проводився скид стічних вод в міську каналізаційну мережу з перевищенням гранично допустимої концентрації.
За наслідками перевірки оформлено протокол вимірювань показників складу та властивостей вод №7/16 від 14.11.16 в якому зазначено результати аналізу стічних вод, які перевищують гранично допустимі концентрації, а саме виявлено перевищення концентрації таких інгридієнтів: ХСК - становить 552,0 мг/дм3 при нормі 450 мг/дм3, азот амонійний- становить 151,0 мг/дм3 при нормі 30 мг/дм3 та фосфати - становить 14,17 мг/дм3 при нормі 10,0 мг/дм 3.
Виробником послуг проведено розрахунки підвищеної плати за скид стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій, згідно яких загальна вартість скиду цих вод становить 10591,33 грн.
14.11.16 позивачем на адресу відповідача направлено повідомлення про результати аналізу стічних вод №4-1/1430 (528), докази чого долучено до матеріалів справи.
17.11.16 позивачем також направлено на адресу відповідача рахунок №528/1 від 17.11.16 про оплату по підвищеному тарифу за скид стічних вод з наднормативним вмістом забруднюючих речовин, докази чого знаходяться в матеріалах справи. Проте, даний рахунок відповідач не оплатив.
Згідно з пунктом 1.5 Правил прийому стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України № 37 від 19.02.02 та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 №37 та зареєстрованої в Міністрерстві юстиції України 26.04.02 за № 402/6690, Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.
Пунктом 1.2 зазначеної Інструкції передбачено єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, який поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
У відповідності до зазначених Правил та Інструкції, рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 12.09.13 №493 затверджено Правила приймання стічних вод споживачів у каналізаційну систему м.Івано-Франківська.
Відповідно до п. 1.2. місцевих правил, вони є обов'язковими для КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та інших підприємств, що мають на балансі системи каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності і відомчої належності.
Встановлення підприємствам об'ємів, режиму та нормативів скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію входить виключно до компетенції КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та обумовлюються ним у договорах зі споживачами (пункт 1.7 місцевих правил).
Пунктом 2.1.2 місцевих правил надано право КП "Івано-Франківськводоекотехпром" здійснювати відбір проб стоків (у тому числі раптовий, у будь-яку годину доби, не погоджений зі споживачем заздалегідь), а у разі виявлення в них перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин виставляти споживачу рахунки за скид понаднормативних забруднень.
У свою чергу, пунктом 2.2.2 місцевих правил покладено на споживачів обов"язок дотримуватися установлених КП "Івано-Франківськводоекотехпром" кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках, а у разі їх порушення оплачувати за скид понаднормативних забруднень згідно розрахунку величини додаткової плати протягом місяця з моменту його отримання.
Розділом 8 місцевих правил встановлено порядок контролю за скидом стічних вод у міську каналізацію: контроль за виконанням договірних умов скиду стічних вод споживачів за кількісними та якісними показниками здійснюють уповноважені особи КП "Івано-Франківськводоекотехпром"; для здійснення контролю за якістю стічних вод, уповноважені особи КП "Івано-Франківськводоекотехпром" відбирають для аналізу у встановлених контрольних колодязях проби стічних вод відповідно до порядку відбору та фіксують в акті, який підписують представники КП "Івано-Франківськводоекотехпром" та споживача.
При виявленні перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, встановлених договором або місцевими правилами, КП "Івано-Франківськводоекотехпром" у 15-тиденний термін після проведення лабораторних досліджень направляє споживачу рекомендованим лисом повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (п.8.10 місцевих правил).
Згідно з п.8 Додатку №1 до місцевих правил, який встановлює порядок відбору проб для контролю якості стічних вод, що скидаються в міську каналізацію, споживачі можуть вимагати відбору контрольної проби, яку опломбовують уповноважені працівники виробника, а представники споживача зобов"язуються протягом двох годин доставити її в акредитовану лабораторію. При цьому, КП "Івано-Франківськводоекотехпром" має право відібрати арбітражну пробу, про що також вказується в акті відбору проб.
У відповідності до керуючого нормативного документу 211.1.0.009-94 в акті відбору проб зазначається: номер посудини (проби), назва проби, мета відбору, вид проби, спосіб відбору, пункт і місце відбору, дані про обробку проби, дата, час та відомості про осіб, які відібрали пробу (п.11 додатку №1 до місцевих правил).
Судом оглянуто акт відбору проб стічних вод №496 від 07.11.16 та встановлено, що даний акт складений з дотриманням вимог п.11 додатку №1 до місцевих правил без жодних зауважень представника споживача.
Для визначення вмісту забруднень у стічних водах підприємств використовуються як дані лабораторії КП "Івано-Франківськводоекотехпром", так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держнагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі. Методики проведення аналізів погоджуються із відповідними органами (п. 8.6 місцевих правил).
З огляду на дотримання позивачем встановленої чинним законодавством процедури відбору та контролю якості стічних вод та неподання споживачем контрольної проби для проведення аналізу в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області, суд вважає результати аналізу стічних вод, які перевищують гранично допустимі концентрації, оформлені протоколом №7/16 від 7.11.16 та складені на їх основі розрахунки підвищеної плати за скид стічних вод належними доказами на підтвердження факту скиду відповідачем до міської каналізації стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій. Твердження представника відповідача про перевищення часу для доставки проби на аналіз спростовується п.8 Додатку1 Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну систему м.Івано-Франківська, оскільки стосуються доставки контрольної проби та поясненнями представника позивача про проведення консервування проби методом охолодження.
За змістом ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші тощо), а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Наведена правова норма кореспондується зі статтею 509 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір. Аналогічні положення закріплено у ст.174 Господарського кодексу України: господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
За умовами спірного договору відповідач зобов"язався проводити скид стічних вод в міську каналізацію згідно встановлених в договорі показників якості, а у випадку їх порушення оплачувати за скид понаднормативних забруднень згідно розрахунку величини додаткової плати протягом місяця з моменту його отримання (абз.3 п.2.2.2 Правил приймання стічних вод споживачів у каналізаційну систему м.Івано-Франківська).
За змістом ст.ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В силу ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно пункту 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 2 ст. 614 ЦК України передбачено, що відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Статтею 33 ГПК України покладено обов'язок на кожну зі сторін довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач доказів належного виконання своїх зобов'язань не надав, доводи позивача не спростував.
З огляду на встановлення судом факту порушення відповідачем договірних зобов"язань, беручи до уваги інтереси територіальної громади м.Івано-Франківська, суд вважає, позовні вимоги про стягнення 10591,33 грн. обґрунтованими та такими що підлягають до задоволення.
Судовий збір за правилами ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача. При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.8,124 Конституції України, ст. 33, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" про стягнення 10591,33 грн. задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010 (код ЄДРПОУ 03361046) на користь комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", м.Івано-Франківськ, вул.Ботанічна, 2 (код ЄДРПОУ 32360815) 10591,33 (десять тисяч п"ятсот дев"яносто одну гривню тридцять три копійки) - заборгованості, а також 1600,00 (одну тисячу шістсот гривень) - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 31.07.17
Суддя Максимів Т.В.