Справа № 344/5537/17
Провадження № 2/344/2463/17
20 червня 2017 року м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд, Івано-Франківської області в склад
головуючого-судді: Островського Л.Є.
секретаря: Гули Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську цивільну справу за позовом Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
Івано-Франківська міська рада звернулася у суд з наведеним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 17147,98 грн., мотивуючи тим, що на підставі договору купівлі продажу № 2759 від 12.05.2008 року, відповідач отримав у приватну власність 46/1000 частки нежитлових приміщень на вул. Б. Хмельницького, 90-а у м. Івано-Франківську, дана земельна ділянка перебуває у комунальній власності.
Між Івано-Франківською міською радою, яка реалізує право власності територіальної громади на земельну ділянку за адресою ОСОБА_2, 90-а, в місті Івано-Франківську, та ОСОБА_1 (власником частини нежитлових приміщень) не підписано договір оренди земельної і ділянки площею 0,8001 га (частини, яка відповідає частці нежитлових приміщень) за адресою вул. Б. Хмельницького, 90-а у м. Івано-Франківську, у ОСОБА_1 відсутні будь які правовстановлюючі документи, які би посвідчували право власності, чи право користування земельною ділянкою.
Оскільки вказана земельна ділянка використовується ОСОБА_1 з порушенням вимог земельного законодавства та законодавства про плату за землю, що призвело до значних втрат бюджету м. Івано-Франківська у вигляді недоодержання доходу від орендної плати, тобто нанесення збитків Івано-Франківській міській раді.
Представник позивач в судове засідання не з'явився, суду подав заяву, за змістом якої просить розглянути справу за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений був належним чином, причину неявки суду не повідомив, а відтак, суд вважає за можливе ухвалити рішення по суті спору у відсутності відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
На підставі договору купівлі продажу № 2759 від 12.05.2008 року, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_3, відповідач - ОСОБА_1 отримав у приватну власність 46/1000 частки нежитлових приміщень на вул. Б.Хмельницького, 90-а у м. Івано-Франківську. Земельна ділянка на якій нерухоме майно на вул. Б. Хмельницького, 90-а, перебуває у комунальній власності, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 2610100000:08:002:0017.
Суб'єктами права на землі комунальної власності згідно статті 80 ЗК України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.
Як випливає із змісту позовної заяви, між Івано-Франківською міською радою, яка реалізує право власності територіальної громади на земельну ділянку за адресою ОСОБА_2, 90-а, в місті Івано-Франківську та ОСОБА_1 (власником частини нежитлових приміщень) не підписано договір оренди земельної ділянки площею 0,8001 га (частини, яка відповідає частці нежитлових приміщень) за адресою вул. Б. Хмельницького, 90-а у м. Івано-Франківську, тобто у відповідача відсутні будь які правовстановлюючі документи, які би посвідчували право власності, чи право користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення про здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель в м. Івано-Франківську, затвердженого рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 28.08.2014 р. № 15-08-47, інспекторами з самоврядного контролю управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 13.03.2015р. проведено обстеження земельної ділянки за адресою вул. Б. Хмельницького, 90-а„ у м. Івано-Франківську, площею 0,8001 га на предмет дотримання вимог земельного законодавства-наявності правоустановчих документів на земельну ділянку.
Як зазначає позивач в позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, за результатами проведення обстеження складено Акт обстеження земельної ділянки №23 від 13.03.2015р., відповідно до якого встановлено, що даною земельною ділянкою користуються декілька суб'єктів господарювання, а саме ПП «Клина-КІЗ» (21/1000 частка будівлі), підприємець ОСОБА_1 (46/1000 часток будівлі), підприємець ОСОБА_4 (109/1000 часток будівлі), ТзОВ «Інвіт-5» (452/1000 частки будівлі) та ВАТ «Медтехніка» (372/1000 частки будівлі), суб'єкти господарювання користуються земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючих документів, документів на право користування даною земельною ділянкою підчас проведення обстеження не надано.
Також, обстеженням земельної ділянки встановлено, що на земельній ділянці знаходиться відокремлені будівлі і споруди. Основна триповерхова адміністративно виробнича будівля відчинена, на вході є охорона. Частково відчинені офісні та складські приміщення, здійснюється господарська діяльність.
Згідно статті 16 Закону України «Про оренду землі» укладання договору оренди земельної ділянки із земель державної, або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади, або органу місцевого самоврядування-орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній, або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади, або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Згідно із статтею 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником, або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним.
Згідно зі статтею 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Також встановлено, що земельна ділянка комунальної власності площею 0,8001 га за адресою вул. Б. Хмельницького, 90-а„ у м. Івано-Франківську використовується ОСОБА_1 з порушенням вимог земельного законодавства та законодавства про плату за землю, що призвело до значних втрат бюджету м. Івано-Франківська у вигляді недоодержання доходу від орендної плати, тобто нанесення збитків Івано-Франківській міській раді.
Листом-клопотанням управляння земельних відносин виконавчого комітету міської ради №172/04-03/08-в від 23 березня 2015 року вимагало вчинити дії, направлені на виготовлення документів, які б посвідчували право на користування земельною ділянкою за адресою вул. Б. Хмельницького, 90-а„ у м. Івано-Франківську, площею 0,8001 га, (кадастровий номер 2610100000:08:002:0017).
Таким чином, факт протиправної поведінки з боку ОСОБА_1 об'єктивно підтверджується актом обстеження земельної ділянки складеним інспектором з самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 13.03.2015 р. №23 та свідчить про те, що не укладання договору оренди виникло з вини відповідача.
3 огляду на вищевикладене, є всі підстави вважати, що дана земельна ділянка використовується ОСОБА_1 без необхідних правовстановлюючих документів на землю, що є порушенням чинного законодавства.
Згідно зі ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування ЇНЦІ захищаються в судовому порядку.
Одним із способів захисту прав територіальної громади у сфері земельних відносин є відшкодування заподіяних збитків.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ІДК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно з Актом про визначення збитків власнику землі від 05.08.2016 р.,затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від іяні 23.09.2016 р. №635, сума неодержаного територіальною громадою м. Івано- Франківська доходу визначається збитками, які нанесені міській раді за час фактичного використання ОСОБА_1 земельної ділянки і та площею 0,8001 га (частиною відповідно до частки майна) за адресою вул. Б. Хмельницького, 90-а„ у м. Івано-Франківську, складає 17147 грн. 98 коп.
Відповідно до розрахунку розміру збитків за неправомірне використання ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,8001 га (її частки відповідно до частки нежитлових приміщень 46/1000) за адресою вул. Б. Хмельницького, 90-а„ у м. Івано- Франківську, для розміщення та обслуговування нежитлових приміщень, нараховані за період з 05.08.2013 р. по 5.08.2016 р.
Відповідачем не вжито заходів для укладання договору оренди землі, та щодо сплати коштів за користування земельною ділянкою, управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради , тобто не врегулювано даний спір у досудовому порядку
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі вищенаведеного, відповідно до ст. ст. 124-126, 152, 156, 157 ЗК України ст. ст. 3, 4, 10, 11, 59, 60, 88 ЦПК України, керуючись ст. ст. 215-218 ЦПК України, суд,-
Позов Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 і.к.2315012277 (вул.Ладозька,4, м.Чернівці, Чернівецької області) на користь Івано-Франківської міської ради (вул.Грушевського, 21, м.Івано-Фракнівськ, 76004, код ЄДРПОУ 33644700) кошти в сумі 17147,98 грн.(сімнадцять тисяч сто сорок сім гривень, дев'яносто вісім копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Івано-Франківської міської ради - 1600 грн. 00 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Л.Є. Островський