Справа №: 343/762/17
Провадження №: 2-а/0343/117/17
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2017 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi - Андрусіва І. М.,
за участю: секретаря судових засідань - Височанської О.З.,
представника відповідача - Павлів В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дії протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку розміру призначення пенсії,-
Позивачка, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить зобов'язати Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії починаючи з 04.09.2007 року включившидля розрахунку суми складових заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки №11-19/1593 від 23.12.2016 року, а саме: надбавки за високі досягнення в праці, премії щомісячні та державних і профеесійних свят, матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з проведенням коригування заробітної плати згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" без зміни базового місяця для обчислення індексації, починаючи з 12.07.2016 року
В обгрунтування позову покликається на те, що до виходу на пенсію працювала на посаді державного службовця Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області.
З 04.09.2007 року Долинським управлінням Пенсійного фонду їй призначено пенсію згідно ст. 37 ЗУ "Про державну службу", яке з 01.04.2016 року реорганізоване в Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області, а згодом ліквіловане шляхом приєднання до Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
При здійсненні розрахунку заробітної плати для призначення їй пенсії відповідачем не було враховано всі види виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов"язове державне пенсійне страхування, внаслідок чого розмір пенсії значно занижений.
12.01.2017 року вона звернулась до управління із заявою та долученою до неї довідкою від 23.12.2016 року №11-19/1593 з проханням провести перерахунок призначеної пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески. 19.01.2017 року отримала формальну відповідь, згідно якої відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії. Дії щодо неврахування при обчисленні розміру її пенсії всіх видів заробітку вважає неправомірними, оскільки це передбачено Законами України «Про державну службу» (в редакціях на момент призначення пенсії), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», "Про пенсійне забезпечення", Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078, Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Самостійно усунути порушення, а саме, належним чином визначити розмір виплат для обчислення розміру її пенсії як державному службовцю Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовляється, а тому вона змушена звернутись до суду з даним адміністративним позовом. Строк звернення до суду не вважає пропущеним, оскільки термін, встановлений ст.99 КАС Ураїни, до даної категорії спорів не застосовується.
Позивачка в судове засідання не з"явилась однак подала заяву де уточнені позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області Павлів В.І. позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні, зіславшись на обставини, викладені у запереченні. Додатково зазначила, що вимоги та доводи позивача є безпідставними. ОСОБА_4 під час призначення пенсії було враховано відповідні суми посадового окладу, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на день звільнення із державної служби. Крім цього ОСОБА_4 було враховано суми виплат, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року суми виплачених надбавок за високі досягнення у праці, премій, премій до державних та ювілейних дат, у зв'язку із чим позовні вимоги до суду в частині зобов'язання управління включити до заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років та середньомісячні розміри надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат є безпідставним.
Зміни до чинного законодавства щодо визначення розмірів заробітку дня обчислення пенсії державним службовцям не вносилися і відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Згідно пункту 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213, з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ (далі Закон). Відтак, починаючи з 01.06.2015р., органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі постанова), якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Безпідставним є і зобов'язання управління включити до заробітку для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні), суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток).
Згідно Інструкції про статистику заробітної плати, матеріальна допомога, яка носить системний характер і надається всім або більшості робітників - входить в склад фонду оплати праці. Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів», керівникам надано право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 % посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань в розмірі середньомісячної заробітної плати. Тобто, така допомога є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в мажах встановленого фонду оплати праці. Матеріальна допомога, що надавалась позивачці, не мала системного характеру, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії.
Посилання на Закони України „Про пенсійне забезпечення", „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та „Про оплату праці" є безпідставним, оскільки вони є загальними , щодо визначення складових заробітної плати та сплати внесків із заробітної плати в той же час Закон України „Про державну службу" є спеціальним, оскільки його дія поширюється тільки на державних службовців, і відповідно складові заробітної плати, які враховується для обчислення пенсії беруться ті, які передбачені статтею 33 Закону України „Про державну службу".
Безпідставним є зобов'язання проведення індексації пенсії згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця, оскільки таке зобов'язання призведе до порушення судом норм процесуального права, оскільки судом при вирішенні питання про задоволення позовних вимог в цій частині, фактично визначить порядок, як управління діятиме при виконанні судового рішення та захистить ще не порушені права та свободи позивача та порушить норму частини 2 статті 5 КАС України.
Окрім цього, вказала, що адміністративний позов поданий позивачкою після закінчення строків, встановлених ст.99 КАС України, а тому в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно з ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 з 04.09.2007 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, правонаступником якого є Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
12.01.2017 року ОСОБА_4 зверталася до начальника Долинського об'єднаного управління ПФУ із письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії як непрацюючому державному службовцю з проведенням коригування всіх виплат та надання інформації про період, за який здійснено розрахунок та нарахування пенсії.
Листом №4/М-13 від 17.01.2017 року Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області відмовило позивачці у проведенні такого перерахунку, вказавши, що в розрахунок для призначення їй пенсії включені суми, які зазначені в наданих нею довідках про складові заробітної плати (а.с.12-13).
Описаною відповіддю управління підтверджуються посилання позивачки на те, що перерахунок розміру призначеної їй пенсії з коригуванням всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування за вказаний у позові період, проведений не був.
Суд вважає протиправною відмову відповідача в проведенні ОСОБА_4 перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням до заробітку усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески, виходячи з наступного.
У ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Згідно із ч.ч. 2-4 ст. 33 Закону України "Про державну службу"в редакції, чинній на час призначення пенсії, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні положення містяться й в п.п. 2.2.2 п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), що входить до складу фонду оплати праці.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, також входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виплачені суми матеріальної допомоги, виплачена заробітна плата за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), оплата днів тимчасової непрацездатності, премії, надбавки та інші, вказані вище виплати, входять до системи оплати праці державного службовця.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14, постанова від 03 червня 2014 року справа № 21-134а14), що в силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
З наяваної в матеріалах справи копії довідки, виданої Західним офісом Держаудитслужби за №11-19/1593 від 23.12.2016 року про складові заробітної плати та затвердженої Постановою правління ПФУ 14.02.2011 року вбачається, що надбавки, премії та інші виплати позивачки за період з 01.09.2005 року по 31.08.2007 року становили: надбавки за високі досягнення праці, надбавки за особливі умови праці, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії відповідно до Постанови КМУ №268 від 09.03.2006 року, премії відповідно до Постанови КМУ №2288 від 13.12.1999 року, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (а.с. 14).
Як вбачається з довідок №09-11-14/375 від 01.02.2010 року, 09-11-14/374 від 01.02.2010 року, виданих Контольно-ревізійним управлінням в Івано-Франківській області про розмір заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, що міститься в пенсійній справі ОСОБА_4, до складу її заробітної плати входили: посадовий оклад, доплата за 12 ранг, доплата за вислугу років, надбавка за особливі умови праці, премії.
За таких обставин суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, середньомісячного розміру премії, середньомісячного розміру надбавки, середньомісячного розміру індексації заробітної плати, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) та середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток).
А тому суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для визнання неправомірними дій відповідача щодо не включення до заробітку суми при обчисленні пенсії усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На підставі ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" пенсія підлягає індексації.
При цьому суд вважає, що індексацію пенсії позивачці слід провести без зміни базового місяця для проведення індексації, оскільки перерахунок пенсії, в даному випадку, є відновленням її порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, і не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та встановлення нового базового місяця. Перерахований розмір пенсії буде таким, що підлягав виплаті при призначенні та перерахунку пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі, тому базовий місяць для проведення індексації її пенсії має бути залишений без змін, оскільки п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003 року передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. По призначених пенсіях обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій здійснюється, починаючи з місяця призначення.
Таким чином, збільшення розміру пенсії ОСОБА_4 при його перерахунку не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законодавством.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що функція з визначення процедури та порядку проведення перерахунку пенсії є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України, які повинні при перерахунку пенсії неухильно дотримуватися вимог законодавства, зокрема, і щодо визначення розміру середньомісячних виплат та корегування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (який діяв станом на час перерахунку позивачці пенсії та на час звернення до суду з даним позовом) передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Пунктом 2 даної постанови визначено, що порядок коригування виплат, зазначених у пункті 1 цієї постанови, при призначенні пенсії встановлюється Міністерством праці та соціальної політики разом з Міністерством фінансів.
Пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 р. № 226/509, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.09.2003 р. № 758/8079, передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані виходячи з посадового окладу та рангу до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати. Інші виплати, які розраховуються виходячи з посадового окладу, коригуються на коефіцієнт підвищення, який визначається у вищезазначеному порядку шляхом ділення посадових окладів. Розміри посадових окладів і надбавок за ранги станом на останній день до підвищення заробітної плати визначаються за довідками установ чи організацій. У тому разі, коли за період, за який подано довідку про розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", прийнято декілька постанов Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати державним службовцям, коригування виплат провадиться у порядку, визначеному пунктом 2 цього Порядку, окремо по кожному періоду до чергового підвищення (п. 3 Порядку).
Таким чином, задоволенню підлягають і позовні вимоги щодо зобов"язання відповідача провести перерахунок пенсії з коригуванням усіх виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", та з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" без зміни базового місяця для обчислення індексації.
З приводу позовної вимоги про перерахунок пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 04.09.2007 року, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Зі змісту ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки, в судовому засіданні та з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_4 за перерахунком пенсії зверулась до управління ПФУ 12.01.2017 року, з урахуванням шестимісячного строку, вимоги позивачки про перерахунок пенсії за період з 04.09.2007 року по 11.07.2016 року слід залишити без розгляду в зв"язку з пропуском строку позовної давності.
Твердження позивачки про те, що в даному випадку строк позовної давності не застосовується є безпідставним, тому що пенсія не перерахована їй з вини відповідача і повинна бути виплачена за весь час без обмеження строків, оскільки в ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»йде мова про суми пенсії, які призначені, але не одержані з вини органу, що їх призначає, а у даному випадку має місце спір щодо перерахунку розміру пенсії.
У відповідності до рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005 р. згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.
Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, а також того, що проведення відповідних розрахунків виплат входить до компетенції Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Питання судових витрат слід вирішити відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
На підставі ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії, ст.ст.19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 69, 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 р. за № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2003 р. за № 758/8079, постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії, задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Калуського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Калуське об"єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату призначеної пенсії, включивши для розрахунку суми складових заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки №11-19/1593 від 23.12.2016 року, а саме: надбавки за високі досягнення в праці, премії щомісячні та державних і профеесійних свят, матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з проведенням коригування заробітної плати згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" без зміни базового місяця для обчислення індексації, починаючи з 12.07.2016 року.
Позовні вимоги за період з 04.09.2007 року по 11.07.2016 року залишити без розгляду в зв"язку з пропуском строку позовної давності.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_4 640,00 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
Постанова в повному обсязі виготовлена 28.07.2017 року