Дата документу 26.07.2017
Справа № 334/2440/17
Провадження № 2-а/334/344/17
26 липня 2017 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Баруліної Т.Є.,
при секретарі Лапі М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративну у справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій,
До Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій. Позивач обґрунтовує вимоги тим, що йому 05.02.2013 року була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівнику охорони здоров'я.
20.02.2017 року у зв'язку з досягненням пенсійного віку позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя з особистою заявою про перерахунок йому пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію за віком відповідно до ч.2 ст. 40 Закону У країни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 31.03.2017 року за вих. №108/Т-1 відповідач повідомив, що відсутні законні підстави, оскільки проводиться перерахунок на інший вид пенсії, а не первинне призначення пенсії, тому при перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Позивач просить суд визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя у здійсненні перерахунку пенсії неправомірними. Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 20 лютого 2017 року відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.) та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя на його користь витрати на оплату судового збору в сумі 640 грн.
Позивач уточнив свої позовні вимоги та просив визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя щодо поновлення йому виплати пенсії за вислугою років та скасувати розпорядження Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя в частині поновлення виплати пенсії за вислугою років.Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії - пенсії за вислугою років та скасувати розпорядження Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії - пенсії за вислугою років. Зобовязати Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, на умовах і в порядку, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 3 (три) календарні роки, що передують року звернення за призначення пенсії за віком. з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначення пенсії, тобто з 20.02.2017 року, провести відповідні перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя у судове засідання не з'явився, однак надав суду письмові заперечення на позов, в яких просив відмовити у позові у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.02.2013 року була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) як працівнику охорони здоров'я.
Відповідно до ст.51 Закону №1788-XII пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Пунктом «е» частини 1 статті55 Закону України №1788-XII (у редакції чинній на дату призначення пенсії) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 років до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Після виходу на пенсію ОСОБА_1 продовжував працювати за спеціальністю у зв'язку з чим виплата пенсії йому була припинено. Також позивач сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
20.02.2017року, досягши пенсійного віку, ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 31.03.2017 року за вих. №108/Т-1 Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя повідомили позивача, що оскільки йому проводився перерахунок на інший вид пенсії, а не первинне призначення пенсії, тому при перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час перерахунку попереднього виду пенсії.
При цьому перерахунок пенсії було здійснено відповідно до ч.1 ст. 40 Закону №1058-ІVі застосовано показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п.«а» ст.2 Закону №1788-XII за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IVвстановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше 20.02.2017.
Зокрема, відповідно до ст.55 Закону №1788-XII, пенсія за вислугу років встановлюється окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком і при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
При постановленні даного судового рішення суд застосовує правовий висновок Верховного Суду України у справі № 21-6331а15 від 29 листопада 2016 року, який в силу вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для застосуваннями усіма судами.
Враховуючи наведене та позицію Верховного Суду України, відповідач мав провести розрахунок пенсії позивачу з урахування вимог ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV, оскільки позивач вперше за цим Законом звернувся до УПФУ про нарахування пенсії. Тому доводи відповідача, що позивач звернулася до відповідача з вимогою про переведення її пенсії з одного виду на інший, не можуть бути прийняті судом до уваги як такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, є безпідставними.
Відповідно до ст. 94 КАС України - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, які були задоволені судом, суд приходить висновку, що з Державного бюджету України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 640,00 гривень.
Керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 2, 7, 23, 71, 94, 159-163, 183-2 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, на загальних умовах відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на загальних умовах відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.02.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, з урахуванням різниці між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Баруліна Т. Є.