Справа № 308/6877/17
про відмову у відкритті провадження у справі
21.07.2017 місто Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Світлик О.М., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Світлик О.М.
В позовній заяві позивач просить суд зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області зарахувати йому до загального стажу роботи стаж роботи в кооперативі «Єлдвіг» (з 01.09.1992 року МП «Єлдвіг»), а саме, з 23.04.1991 року до 01.10.1992 року з першого дня нарахування пенсії.
Ознайомившись з поданою позовною заявою та доданими до неї документи, вважаю необхідним відмовити у відкритті провадження у справі, з наступних підстав.
Згідно зі ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Як вбачається із змісту позовної заяви та долучених до неї матеріалів, спір виник щодо відмови відповідача у зарахуванні позивачу до загального стажу роботи стаж його роботи в кооперативі «Єлдвіг» за певний період, що за твердженням позивача призвело до зменшення його пенсії.
У відповідності до положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
У контексті наведеного вважаю, що даний спір за своїм характером є публічно-правовим, а тому позов не підлягає розгляду в порядку, передбаченому ЦПК України, так як його розгляд відноситься до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства, що визначено ст. 18 КАС України.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 4 постанови від 12.06.2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен виходити з того, що згідно зі статтею 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за частинами першою і другою статті 15 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) або Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12) віднесено до компетенції адміністративних чи господарських судів. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження у справі за даною позовною заявою слід відмовити, оскільки правовідносини, які склалися між сторонами відносяться до публічно-правових відносин, а відтак підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України,
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_2