03 липня 2017 р. Справа № 804/3000/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКоренева А.О.
при секретаріМосесові А.Р.,
за участю:
представника позивача Кім Г.В., предстваника відповідача Тулянцевої В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Науково-виробничий діагностичний центр" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування приписів, та постанов про накладення штрафу, -
Приватне акціонерного товариства "Науково-виробничий діагностичний центр", звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області визнання протиправними та скасування приписів, та постанов про накладення штрафу.
На обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що відповідачем на підставі наказу від 31.03.2017 року № 608-П та направлення на проведення перевірки від 31.03.2017 року № 118/4.7-3 із 04.04.2017 року по 05.04.2017 року була проведена позапланова перевірка додержання вимог законодавства про працю у Приватному акціонерному товаристві «Науково-виробничий діагностичний центр». За результатами вказаної перевірки 05.04.2017 року Головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області (далі - Відповідач) складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 145/4.7-3. Крім того 05.04.2017 року головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області за наслідками проведення вищевказаної перевірки винесено директору Позивача ОСОБА_5 припис № 105/4.7-3. Також 05.04.2017 року головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області за наслідками проведення вищевказаної перевірки винесено головному бухгалтеру Позивача ОСОБА_6 припис № 105/4.7-3. Крім того 05.04.2017 року головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області за наслідками проведення вищевказаної перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 92/4.7-3, яким встановлено нібито порушення директором ПрАТ «НВДЦ» ОСОБА_5 вимог ч.І ст. 41 КУпАП.
26.04.2017 року Відповідачем на підставі акту перевірки № 145/4.7-3 від 05.04.2017 року винесено три постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами на загальну суму 44 800 грн., а саме: постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/403 на суму 3 200 грн., постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/404 на суму 9 600 грн., постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/405 на суму 32 000 грн.
Позивач, вважає, що позапланова перевірка дотримання вимог законодавства про працю ПрАТ «НВДЦ» в період із 04.04.2017 року по 05.04.2017 року була проведена Відповідачем безпідставно та з грубими порушеннями ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальними органими. Оскільки, Відповідачем проігноровано положення абзацу 3 п. З Порядку, де передбачено, що позапланова перевірка проводиться виключно за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Враховуючи викладене, просили визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління держпраці у Дніпропетровській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 145/4.7-3/403 від 26.04.2017 року; визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління держпраці у Дніпропетровській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 145/4.7-3/404 від 26.04.2017 року; визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління держпраці у Дніпропетровській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 145/4.7-3/405 від 26.04.2017 року; визнати протиправним та скасувати припис Головного управління держпраці у Дніпропетровській області № 105/4.7-3 від 05.04.2017 року, виданого директору ПрАТ «Науково-виробничий діагностичний центр» ОСОБА_5; визнати протиправним та скасувати припис Головного управління держпраці у Дніпропетровській області № 105/4.7-3 від 05.04.2017 року, виданого головному бухгалтеру ПрАТ «Науково-виробничий діагностичний центр» ОСОБА_6.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, наведених в позові.
Відповідач, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, з позовними вимогами не погодилося, виклавши доводи в запереченнях на адміністративний позов та посилались на те, що позивач безпідставно посилається на ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки зазначена норма закону не розповсюджується на органи державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення. Відповідач зазначив, що відповідно до п. 3 Порядку № 390, позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Таким чином, відповідач мав всі підстави для провдення позапланової перевірки за результатами якої були виявлені порушення трудового законодавства позиваче у зв'язку з чим були винесення постанови про накладення штрафу,а також складено приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, які позивачем виконані в повному обсязі. Просили у задоволенні позовних вимог ПрАТ «Науково-виробничий діагностичний центр» відмовити в повному обсязі.
Вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесені постанови виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі Згоди Державної служби з питань праці від 22.03.2017 № 3265/4.3/4.1-ДП -17 та листа Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 23.03.2017 № 4677/06/24, у відповідності до Наказу № 608-П від 31.03.2017 та направлення від 31.03.2017 № 118/4.7-3 було проведено позапланову перевірку Приватного акціонерного товариства «Науково-виробничий діагностичний центр» у період з 04.04.2017 по 05.04.2017 головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Криворізькому регіоні з питань додержання суб'єктом господарювання додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами».
За результатами перевірки 05.04.2017 року Головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 145/4.7-3.
На підставі вищевказаного акту № 145/4.7-3 від 05.04.2017 року винесено три постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами на загальну суму 44 800 грн., а саме: постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/403 на суму 3 200 грн., постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/404 на суму 9 600 грн., постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/405 на суму 32 000 грн (а.с. 38-44).
05.04.2017 року головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області за наслідками проведення вищевказаної перевірки винесено директору Позивача ОСОБА_5 припис № 105/4.7-3., яким приписано забезпечити в подальшому виконання вимог ч.5 ст. 80 КЗпП щодо надання щорічних відпусток повної тривалості працівникам протягом двох років підряд, та забезпечити в подальшому виконання вимог ч.1 ст. 116, ч. 1 ст. 117 КЗпП щодо виплати остаточного розрахунку звільненим працівникам в установлені терміни, а у випадку несвоєчасного розрахунку - з виплатою середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. У строк до «05» травня 2017 року письмово проінформувати Відповідача про виконання вимог вказаного припису з наданням копій підтверджуючих документів (а.с. 33-34).
Також 05.04.2017 року головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області за наслідками проведення вищевказаної перевірки винесено головному бухгалтеру Позивача ОСОБА_6 припис № 105/4.7-3. Вказаним документом Позивачу приписано забезпечити виконання вимог ст. 83 КЗпП щодо компенсації невикористаних днів щорічних відпусток при звільненні ОСОБА_7. У строк до «05» травня 2017 року письмово проінформувати Відповідача про виконання вимог припису з наданням копій підтверджуючих документів (а.с. 35-36).
05.04.2017 року головним управлінням держпраці у Дніпропетровській області за наслідками проведення вищевказаної перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 92/4.7-3, яким встановлено порушення директором ПрАТ «НВДЦ» ОСОБА_5 вимог ч.1 ст. 41 КупАП (а.с. 37-38).
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року №2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом. Управління Держпраці у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини. Законодавство про працю встановлює високий рівень умов праці, всемірну охорону трудових прав працівників.
Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до пункту 3 Положення про Головне управління у Дніпропетровській області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 № 8 одним з основних завданнь Головного управління є реалізація державної політики у сферах нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Тобто, відповідач є повноважним органом, який забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю на території Дніпропетровської області.
Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області здійснює діяльність у сфері нагляду за додержанням законодавства про працю у відповідності до вимог Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012р. №390, зареєстрованого Міністерством юстиції 30.07.2012 за 31291/21603 (далі - Порядок №390).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані
Відповідно до статті 259 КЗпП України нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють спеціально уповноважені на те органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу.
Тобто, відповідач є повноважним органом, який забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю на території Дніпропетровської області.
Позапланову перевірку ПрАТ «Науково-діагностичний центр» проведено відповідно до Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів від 02.07.2012 № 390, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 та відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до п. З Порядку № 390, позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду трудових спорів.
Згідно з підпунктом 7 пункту 6 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 386 Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право видавати в установленому порядку роботодавцям, суб'єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, а також фондам загальнообов'язкового державного страхування, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
З листа № 415 від 21 квітня 2017 року ПрАТ ««Науково-виробничий діагностичний центр» Головному державному інспектору Криворізького відділу з питань додержання законодавства про працю застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Криворізькому районі Харченко М.Б., вбачається, що позивачем на виконання вимог припису № 105/4.7-3 від 05.04.2017 року та Акту перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне, соціальне страхування, в ході проведення позапланової перевірки Криворізьким відділом з питань додержання законодавства про працю застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Криворізькому районі, були вчиненні наступні дії:
-забезпечили виконання вимог ст. 83 КЗпП щодо компенсації невикористаних днів щорічних відпусток при звільненні ОСОБА_7; (порушення складало в наступному: при звільненні ОСОБА_7 неправильно нарахована компенсація за невикористані дні щорічних відпусток. Наказом від 01.12.2016р. № 31К за відпрацьований період 07.09.2015р.- 30.11.2016р. нарахована компенсація за 15 календарних днів. Фактично на момент звільнення ОСОБА_7 відпрацював 448 календарних днів, що складає 30 днів невикористаної відпустки - винесено постанову про накладання штрафу уповноваженими особами № 145/4.7-3/405 від 26.04.2017р. на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпПУ- розмір штрафу 32000 грн.)
-виконали вимоги ч.5 ст. 80 КЗпП щодо надання щорічних відпусток повної тривалості працівникам протягом двох років підряд; (порушення складало в наступному: Працівник ОСОБА_9 був звільнений з 01.12.2016р. за власним бажанням. При його звільненні йому нарахована компенсація за невикористані дні щорічних відпусток у кількості 78 календарних днів за відпрацьований період 01.08.2013р.- 30.11.2016р. Тобто ОСОБА_9 не надавались щорічні відпустки з 2014 року - винесено постанову про накладання штрафу уповноваженими особами № 145/4.7-3/403 від 26.04.2017р. на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпПУ - розмір штрафу 3200 грн.)
-при звільнені працівникові був виплачений остаточний розрахунок в установлений термін; (порушення складало в наступному: несвоєчасно проведений остаточний розрахунок з працівниками ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_7 були звільнені з 01.12.2016р. Розрахункові кошти перераховано 12.01.2017р. - винесено постанову про накладання штрафу уповноваженими особами № 145/4.7-3/404 від 26.04.2017р. на підставі абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпПУ- розмір штрафу 9600 грн.), що підтверджується відповідними наказами, тобто порушення законодавства про працю мало місце, які в подальшому були усунуті.
Враховуючи вищевикладене, проведення позапланової перевірки та складання Акта перевірки 145/4.7-3 від 05.04.2017 року, приписів відбулося без порушення норм діючого законодавства в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посилання позивача на те, що перевірка відбулась в порушення абз.4 ч.З ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки в направлені не було зазначено місце знаходження позивача, не свідчить про її протиправність, оскільки перевірка фактично була проведена за місцезнаходження суб'єкта господарювання, про що позивач не заперечував.
Крім того, директор Товариства отримав направлення на проведення перевірки, в якому зазначено про предмет перевірки, а саме додержання законодавства про працю з питань, викладених у листі Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 23.03.2017 № 4677/06/24 допустив відповідача до перевірки та в подальшому виконав всі приписи, за якими встановлені порушення.
Підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, встановлено, що Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області відповідно до покладених на нього завдань накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області.
Посилання позивача на те, що в приписах були встановлений строк для усунення порушень до 05 травня 2017 року, а постанови про накладання штрафу уповноваженими особами винесено 26.04.2017 року, не свідчить про їх незаконність, оскільки згідно з абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, юридичні та фізичні особи -підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що приписи № 105/4.7-3 від 05.04.2017 року та постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/403 на суму 3 200 грн., постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/404 на суму 9 600 грн., постанову від 26.04.2017 року за № 145/4.7-3/405 на суму 32 000 грн, винесені відповідачем правомірно, а тому підстави для їх скасування відсутні.
Таким чином, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Науково-виробничий діагностичний центр" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування приписів, та постанов про накладення штрафу необхідно відмовити.
Відповідно до ст.94 КАС України, судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Науково-виробничий діагностичний центр" до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування приписів, та постанов про накладення штрафу - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя А.О. Коренев