Постанова від 27.07.2017 по справі 210/5371/16-а

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/5371/16-а

Провадження № 2-а/210/48/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"27" липня 2017 р.

Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Чайкіної О.В., за участі секретаря судового засідання Куксенко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, про визнання дій та рішень суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, звернулася до суду з позовом, в якому просила суд Визнати неправомірними дії Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язати ОСОБА_3 південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області перерахувати з 01 січня 2016 року призначену їй пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до Постанов КМУ № 505 від 31.05.2012 року, № 763 від 30.09.2015 року, та № 1013 від 09.12.2015 року, згідно з вимогами ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 12.07.2016 року № 18-207 вих. 16 у розмірі 90% місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 29 вересня 2011 року перебуває на обліку в Криворізькому об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» в розмірі 90% середнього заробітку. Наказом прокурора Дніпропетровської області від 26.03.2015 року № 728к звільнена з 31.03.2015 року з посади прокурора прокуратури Саксаганського району м. Кривого Рогу у зв'язку з виходом на пенсію. Відповідно до судового рішення ОСОБА_3 об'єднаним управлінням НФУ з 07.04.2015 року проведено перерахунок призначеної пенсії у розмірі 90% середнього заробітку за відповідною посадою на час звільнення з органів прокуратури. 01 грудня 2015 року підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою КМУ від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». У позивача, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло законне право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. 19 липня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надала довідку з прокуратури Дніпропетровської області від 12 липня 2016 року № 18-207вих16 про підвищення заробітної плати на посаді прокурора прокуратури Саксаганського району відповідно до Постанов КМУ № 505 від 31.05.2012 року та № 1013 від 09.12.2015 року, з якої її було звільнено на пенсію. Відповідачем роз'яснено, що їй проведено перерахунок пенсії і нараховано доплату за період з 07.04.2015 року по 31.07.2016 року. Тому 11 серпня 2016 року вона повторно звернулась до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року. Однак, у проведенні перерахунку відмовлено, і відмова вмотивована тим, що відповідно до ОСОБА_4 України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII внесено зміни до ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру», в тому числі частину 18 викладено у новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Крім того, 15.07.2015 року набув чинності новий ОСОБА_4 України «Про прокуратуру», згідно з Розділом XII Прикінцевих положень якого частини 13 та 18 ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» (1991 року) втратили чинність. Частиною 20 ст. 86 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» (2014 року) передбачено проведення перерахунку пенсій, але, як зазначено відповідачем, в зв'язку з тим, що КМУ не прийнято відповідного нормативно-правового акту щодо умов та порядку такого перерахунку, пенсія позивачу призначена та виплачується без будь-яких порушень. Позивач вважає, що дії Криворізького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку їй пенсії, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати, що зазначена у наданій нею довідці, є неправомірними і такими, що порушують її гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.

На підставі викладеного позивач вважає, що дії Криворізького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у здійсненні перерахунку їй пенсії на підставі її заяв від 19.07.2016 року та 11.08.2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Дніпропетровської області про заробітну плату від 12.07.2016 №18-207вих16 та статті 50-1 ОСОБА_4 України "Про прокуратуру" у редакції ОСОБА_4 України від 12.07.2001 року, що діяла станом на вересень 2011 року, з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії слід визнати протиправними.

Позивач до суду не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, на позові наполягає, просить задовольнити з мотивів, викладених у письмових поясненнях.

Представник відповідача в судове засідання не з"явилась, надала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, просила відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі з підстав, викладених в запереченнях. Вважає позов не обґрунтованим, зазначили, що 11.08.2016 року Позивач звернулась до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України із зверненням щодо вирішення питання про проведення перерахунку її пенсії з 01.12.2015 року. ОСОБА_3 південне об'єднане управління Пенсійного фонду повідомило позивачу про відсутність законних підстав для здійснення перерахунку її пенсії, оскільки положення ч. 17 ст. 50-1 ОСОБА_4 № 1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати втратили чинність з дня набрання чинності ОСОБА_4 « 1697-VІІ, а саме з 15 липня 2015 року.

Відповідно до ст. 41, 128 КАС України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами спору обставини, у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач з 29 вересня 2011 року перебуває на обліку в Криворізькому південному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, та їй призначено пенсію працівника, який займає прокурорську посаду при повній вислузі років. Позивачеві призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% від заробітної плати, на підставі ст.50-1 ОСОБА_4 Україну «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року.

Також на підставі письмових матеріалів справи судом встановлено, що на момент призначення пенсії позивач ОСОБА_2 працювала старшим помічником Криворізького міжрайонного природоохоронного прокурора. В зв'язку з внесенням змін до ОСОБА_4 України «Про прокуратуру», на підставі наказу прокурора Дніпропетровської області №1066 від 08 червня 2012 року її було переведено старшим прокурором Криворізької міжрайонної природоохоронної прокуратури. 17 серпня 2012 року згідно наказу прокурора Дніпропетровської області №2229 від 08 серпня 2012 року, позивача переведено на посаду старшого прокурора Криворізької міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері. Наказом прокурора Дніпропетровської області від 22 січня 2015 року №202к позивача було призначено прокурором прокуратури Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на період відпустки по догляду за дитиною штатного працівника. Наказом прокурора Дніпропетровської області №728к від 26 березня 2015 року позивача було звільнено з 31 березня 2015 року з посади прокурора прокуратури Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 ОСОБА_4 Україну «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (а.с.24-26).

Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 27 січня 2016 року у справі № 210/5066/15-а адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано рішення Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо перерахування з 07 квітня 2015 року пенсії позивача ОСОБА_2 у розмірі 60% від суми місячного заробітку протиправним. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу перерахувати з 07 квітня 2015 року призначену позивачеві ОСОБА_2 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, визначеної на час призначення пенсії, а саме 29 вересня 2011 року (а.с.22-23).

Вищевказана постанова оскаржена до суду апеляційної інстанції відповідачем, та залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року.

Встановлено, що ОСОБА_2 19 липня 2016 року звернулась до Криворізького південного об"єднаного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії з 01.12.2015 року, виходячи з розміру 90% середнього заробітку за відповідною посадою на підставі наданої нею довідки про середню заробітну плату, та здійснити відповідні виплати (а.с. 31).

Як вбачається з довідки Прокуратури Дніпропетровської області від 12.07.2016р. за №18-207вих.16, яка видана ОСОБА_2, заробітна плата з 01.12.2015 року згідно постанови КМУ від 31.05.2012 року № 505, постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 складається: посадовий оклад - 1805,00 грн., класний чин - 125 грн., вислуга років 40% - 772,00 грн., а також доплати, передбачені чинним законодавством, всього - 9371,75грн. (а.с.32).

Листом № Д-40/03/43 від 16.08.2016 року ОСОБА_3 південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області повідомило позивача про відсутність законних підстав для здійснення перерахунку її пенсії на підставі ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

Вирішуючи питання правомірності відмови позивачу у здійсненні перерахунку призначеної пенсії з 01.12.2015 року, виходячи з розміру 90% середнього заробітку за відповідною посадою на підставі довідки Прокуратури Дніпропетровської області від 12.07.2016р. за №18-207вих.16, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього ОСОБА_4, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, питання перерахунку пенсії орган Пенсійного фонду зобов'язаний вирішувати на підставі правових норм, що діють на час звернення пенсіонера до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-VІІ.

Згідно ч.1 ст.50-1 ОСОБА_4 України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

ОСОБА_4 України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст.50-1 ОСОБА_4 України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч.1 ст.50-1 ОСОБА_4 України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті ОСОБА_4 України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» № 1789-VІІ в редакції, що діяла до 01 січня 2015 року, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 ст. 50-1 ОСОБА_4 України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Поряд з цим, ОСОБА_4 України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ ч. 18 ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» № 1789-VІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Даний ОСОБА_4 згідно п. 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року. Одночасно п. 16 Прикінцевих положень ОСОБА_4 № 76-VІІІ зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим ОСОБА_4 забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього ОСОБА_4.

15 липня 2015 року набув чинності ОСОБА_4 «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 76-VІІ. Згідно п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» вказаного ОСОБА_4 визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-VІІ, крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим ОСОБА_4), ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також ст. 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

З огляду на наведені правові норми, з 01 січня 2015 року на законодавчому рівні не передбачено в якості підстави для перерахунку пенсії за вислугу років колишнім працівникам прокуратури підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури.

Також на момент звернення позивача до Криворізького об'єднаного управління Пенсійного фонду України з відповідною заявою від 19 липня 2016 року Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначені.

Отже на час виникнення спірних правовідносин у зв'язку з внесенням змін у спеціальному законодавчому акті, що регулює питання пенсійного забезпечення позивача, - ОСОБА_4 України «Про прокуратуру», відсутня така підстава для перерахунку раніше призначеної пенсії як підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Не містять такої підстави і інші норми пенсійного законодавства, зокрема, ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення», який, як зазначено в його преамбулі, гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки. А згідно ст. 11 цього ОСОБА_4 до відання Кабінету Міністрів України належать питання, пов'язані з реалізацією і додержанням гарантій, передбачених цим ОСОБА_4.

Також не встановлено такої підстави і в ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим ОСОБА_4, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим ОСОБА_4.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього ОСОБА_4. За правилами ст. 5 вказаного ОСОБА_4 цей ОСОБА_4 регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим ОСОБА_4, або в частині, що не суперечить цьому ОСОБА_4. Виключно цим ОСОБА_4 визначаються, зокрема, принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Отже, в даному випадку не визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури відповідно до ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року, ст. 86 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року не може бути підставою для перерахунку призначеної пенсії позивачу у зв'язку із збільшенням заробітної плати на посаді, на якій працював позивач до виходу на пенсію, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії жодною правовою нормою наведена позивачем обставина не визначена в якості законодавчо встановленої підстави для перерахунку призначеної пенсії позивачу.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що на момент звернення позивача із заявами (19 липня 2016 року та 11 серпня 2016р.) про перерахунок пенсії у відповідача не було законних підстав для здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 12 липня 2016 року № 18-207 вих-16.

Стосовно посилання позивача на положення Конституції України, зокрема, ст. 22, згідно якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом ст. 22 Конституції України звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

В даному випадку наділення в установленому порядку Кабінету Міністрів України повноваженнями щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не є свідченням звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод вказаних осіб. Крім того, у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що із закріпленим в ст. 46 Конституції України правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.

У Конституції України передбачено гарантії прав громадян на соціальний захист, зокрема такі, як законодавче закріплення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92), визначення джерел державного соціального забезпечення (частина друга статті 46), контроль за використанням коштів Державного бюджету України (стаття 98).

Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване ст. 48 Конституції України.

Конституційний Суд України, вирішуючи це питання, враховує також положення актів міжнародного права. Так, згідно зі статтею 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Таким чином, Конституційний Суд України встановив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч. 1 ст. Конституції України є найважливішою функцією держави.

При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Стосовно дії закону в часі суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Ця норма є загальновизнаним принципом права, який знайшов своє відображення в Конституції України як гарантія прав і свобод людини і громадянина, який треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99).

Як встановлено вище, відповідно за правилами ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» до 01 січня 2015 перерахунок раніше призначених пенсій здійснювався у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

З прийняттям ОСОБА_4 України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 №76-VIII встановлена ст. 50-1 ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року умова перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури виключена. Також не міститься така умова і в ОСОБА_4 України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року.

При цьому відповідні положення вказаних законів неконституційними не визнано, є чинними, а відтак обов'язковими до виконання, в тому числі, відповідачем.

Приймаючи до уваги, що суб'єктивне право на перерахунок пенсії виникає в момент звернення із заявою про перерахунок на підставі нормативно-правового акту, який є чинним на час подачі відповідної заяви, пенсія не може бути перерахована на підставі норми права, яка втратила свою чинність.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже з огляду на відсутність правової норми, яка б передбачала перерахунок призначеної позивачеві пенсії за наведених позивачем обставин, суд вважає, що відповідачем не вчинено будь-яких протиправних дій щодо звуження змісту та обсягу прав позивача.

Відповідно до частини 1 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання дій Криворізького об"єднаного кУПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку з підвишенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанов КМУ № 505 від 31.05.2012 року, № 763 від 30.09.2015 року, та № 1013 від 09.12.2015 року, та відповідно зобов"язання відповідача здійснити такий перерахунок з 01 січня 2016 року на підставі довідки Прокуратури Дніпропетровської області.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, сплачені за подання позову з відповідача на стягуються.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст.ст. 7-11, 18, 71, 99, 100, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, про визнання дій та рішень суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя: О. В. Чайкіна