ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
27 липня 2017 року письмове провадження № 760/9858/16-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., суддів: Кузьменка В.А., Огурцова О.П. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України,
ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач-1) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач-2) про визнання протиправними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги; зобов'язання МО України нарахувати та виплатити позивачу, як інваліду 3 групи, яка настала внаслідок поранення/контузії отриманої під час виконання обов'язків військової служби одноразової грошової допомоги відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2012р. №975; стягнути з відповідача-1 на користь позивача одноразову грошову допомогу відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2012р. №975.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправними діями відповідача щодо відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2012р. №975.
Позивачем було подано клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Представник відповідача-1 проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав правомірності відмови позивачу у виплаті йому одноразової грошової допомоги, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2012р. №975.
Представником відповідача - 2 подано клопотання про розгляд справи без його участі.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, суд прийшов до переконання про можливість розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
У період з 18.08.1986р. по 10.06.1988р. ОСОБА_1 проходив службу у Збройних силах, крім того на території Республіки Афганістан у військовій частині № НОМЕР_1 . У 1988 році під час бойових дій позивач отримав вогнепальне осколкове поранення та контузію головного мозку.
Відповідно до Довідки до акта огляду МСЕК №654911 від 26.06.2013р. МОЗ України, ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності - поранення, захворювання, пов'язано з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
22 лютого 2016 року позивач звернувся з заявою до Військового комісаріату Чуднівського РВК про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із пораненням, захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби. При перебуванні в Афганістані.
Відповідно до Витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 22.04.2016р. №27, затвердженого Міністром оборони України від 25.04.2016р., подана позивачем заява та документи були повернуті на доопрацювання, оскільки в наданих матеріалах немає підтверджень настання інвалідності під час проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби, як це передбачено п.п. 4 п. 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою КМ України від 28.05.2008р. №499.
Не погоджуючись з відмовою у виплаті такої одноразової грошової допомоги та у зв'язку із цим про зобов'язання вчинити певні дії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний адміністративний спір суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підпунктом 4 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. N 2011-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до пункту 9 статті 16-3 Закону N 2011-XII Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975, якою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Враховуючи те, що позивачу встановлено III групу інвалідності 26 червня 2013 року, то до спірних правовідносин слід застосовувати Порядок та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, який затверджений постановою КМ України від 28.05.2008р. N 499.
Підпунктом 2 пункту 2 Порядку N 499 встановлено, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби одноразова грошова допомога інвалідам III групи виплачується у розмірі 27-місячного грошового забезпечення.
Таким чином, на думку колегія суддів право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і в тому разі коли інвалідність настала після його звільнення зі служби, але внаслідок виконання ним обов'язків військової служби.
Вказаний правовий висновок також викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25.03.2015р. у справі №К/800/8194/15.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги; зобов'язання МО України нарахувати та виплатити позивачу, як інваліду 3 групи, яка настала внаслідок поранення/контузії отриманої під час виконання обов'язків військової служби одноразової грошової допомоги відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2012р. №975, підлягають частковому задоволенню.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача одноразову грошову допомогу відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2012р. №975, колегія суддів зазначає, що вона є передчасною, оскільки відповідачем не здійснено нарахування та виплата позивачу вказаної допомоги.
На підставі вищевикладеного позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як інваліду 3 групи, яка настала внаслідок поранення/контузії/ отриманої під час виконання обов'язків військової служби одноразову грошову допомогу, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, який затверджений постановою КМ України від 28.05.2008р. N 499.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя Р.О. Арсірій
Судді О.П. Огурцов
В.А. Кузьменко