ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
24 липня 2017 року м. Київ № 817/2382/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г., за участю секретаря судового засідання Багрій М.В., представника відповідача - Денисенка Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області
до третя особа Головного територіального управління юстиції у місті Києві Рівненської обласної державної адміністрації Товариство з обмеженою відповідальністю "ДБК Київбуд"
про зобов'язання вчинити дії,
Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у м.Києві , в якому просить зобов'язати державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у м.Києві скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "ДБК Київбуд" про зміну місцезнаходження товариства.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.04.2017 року справу №817/2382/16 передано до Окружного адміністративного суду міста Києва за підсудністю.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.06.2017 року справу №817/2382/16 прийнято до розгляду та призначено на 24.07.2017 року.
Представник Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без їх участі.
Представник Головного територіального управління юстиції у м.Києві в судовому засіданні заперечував проти позову з тих підстав, що державна реєстрація не відноситься до їхніх повноважень, просив замінити відповідача на належного - Рівненську обласну державну адміністрацію.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, жодних пояснень по суті позову не надала.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2015 № 2791/5 «Про затвердження Змін до положень про територіальні органи Міністерства юстиції України в частині реалізації повноважень у сферах державної реєстрації», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 за № 1668/2811, встановлено, що до набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про припинення надання послуг органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції України, у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (не пізніше 30 квітня 2016 року) такі органи:
- здійснюють повноваження суб'єктів державної реєстрації відповідно до законодавства;
- забезпечують ведення реєстраційних справ, крім випадку проведення державної реєстрації виконавчими органами міських рад міст обласного значення, Київською міською, районними, районними у місті Києві державними адміністраціями на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій такими органами відповідно до законодавства забезпечується ведення реєстраційних справ.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції» від 23.03.2016 № 204-р, Кабінет Міністрів України підтримав пропозицію Міністерства юстиції України та припинив надання утвореними ним органами державної реєстрації адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, зокрема, в Харківській області - Харківським міським управлінням юстиції (підпункт 7 пункту 1 вказаного розпорядження).
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 83 5-ХІХ від 26.11.2015, який набрав чинності з 01.01.2016, повноваження з надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців передаються від територіальних органів Міністерства юстиції України до органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
Відповідно до підпункту 7 пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 835-ХІХ від 26.11.2015 територіальні органи, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями реалізації повноважень у сфері державної реєстрації, але не пізніше 30.04.2016 року.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1395-р «Деякі питання надання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено забезпечення Міністерством юстиції України з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України щодо припинення надання послуг у сферах державної реєстрації на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції:
- фактичне припинення в одноденний строк надання органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції, послуг у сферах державної реє страції з одночасною передачею на розгляд виконавчих органів міських рад міст обласного значення, Київської міської, районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, що діють на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, заяв, що перебувають на розгляді у відповідному органі державної реєстрації, утвореному Міністерством юстиції, з обо в'язковим повідомленням заявників про таку передачу;
- передачу у місячний строк виконавчим органам міських рад міст обласного значення, Київській міській, районним, районним у м. Києві державним адміністраціям, що діють на території відповідної адміністрати вно-територіальної одиниці, реєстраційних справ;
- ведення органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції, реєстраційних справ до припинення надання такими органами послуг у сферах державної реєстрації на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно з підпунктом 7 пункту «б» частини першої статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Згідно ч. 3 ст. 53 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Виходячи з вище викладеного, а також у відповідності до ч. 3 ст. 52 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити частково клопотання відповідача, залучити в якості другого відповідача - Рівненську обласну державну адміністрацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що місцезнаходженням Рівненської обласної державної адміністрації є м. Рівне, м-н Просвіти, 1.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі з'ясувалося, що справа територіально підсудна іншому суду.
Враховуючи, що належний відповідач зареєстрований у Рівненській області, м. Рівне, отже з урахуванням положень ч. 1 ст. 19 КАС України, справа територіально підсудна Рівненському окружному адміністративному суду, а відтак суд вважає наявними підстави для передачі справи за підсудністю до Рівненського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 19, 22,52, 157,160, 165 КАС України, суд,-
Клопотання Головного територіального управління юстиції у м.Києві задовольнити частково.
Залучити в якості другого відповідача Рівненську обласну державну адміністрацію.
Передати адміністративну справу №817/2382/16 за позовом Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області до Головного територіального управління юстиції у м.Києві, Рівненської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, на розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення. Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС.
Повний текст виготовлено та підписано 25.07.2017 року.
Суддя Н.Г. Вєкуа