Постанова від 20.07.2017 по справі 816/988/17

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/988/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

представників третьої особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Карлівської міської ради Полтавської області до державного реєстратора сектору з питань надання адміністративних послуг Карлівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа: Карлівська районна рада Полтавської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 червня 2017 року Карлівська міська рада Полтавської області (надалі - позивач, Карлівська міськрада) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного реєстратора сектору з питань надання адміністративних послуг Карлівської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі - відповідач), третя особа: Карлівська районна рада Полтавської області (надалі - третя особа, Карлівська райрада) , в якому просить:

- скасувати державну реєстрацію права комунальної власності територіальної громади Карлівського району в особі Карлівської райради на земельну ділянку кадастровий номер 5321610100:50:004:0246 площею 1,8517 га, що знаходиться за адресою: Полтавська область, місто Карлівка, вулиця Полтавський шлях, 83, номер запису про право власності: 12933829, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна: 828821853216, про що державному реєстратору сектору з питань надання реєстраційних послуг Карлівської РДА внести відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- зобов'язати державного реєстратора сектору з питань надання реєстраційних послуг Карлівської РДА зареєструвати право комунальної власності на вказану земельну ділянку за територіальною громадою міста Карлівка в особі Карлівської міськради.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що прийняття оскаржуваного рішення про реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку за територіальною громадою Карлівського району в особі Карлівської райради порушує його законні права на володіння і користування земельною ділянкою, оскільки така належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Карлівка і ніколи територіальній громаді Карлівського району в особі Карлівської райради не передавалася.

У судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримала, просила їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні при вирішенні позовних вимог покладалася на розсуд суду.

Представники третьої особи в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечували з підстав заявлення позову до неналежного відповідача, оскільки державний реєстратор сектору з питань надання адміністративних послуг Карлівської РДА не приймав жодних рішень та не вчиняв жодних дій відносно майна Карлівської міськради, так як дії щодо реєстрації права комунальної власності на спірну землю були вчинені реєстратором реєстраційної служби Карлівського районного управління юстиції ОСОБА_5

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до таких висновків.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, визначено Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (надалі - Закон №1952-IV).

Так, при здійсненні державної реєстрації прав державний реєстратор, відповідно до п.1 ч. 3 ст. 10 Закону №1952-IV:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

- відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

- відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах;

- наявність обтяжень прав на нерухоме майно;

- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону №1952-IV заява про державну реєстрацію прав та оригінали документів, необхідні для відповідної реєстрації, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.

За приписами частини першої статті 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, зокрема, якщо: подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Згідно з частиною другою статті 18 Закону №1952-IV перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Так, відповідно до п. 45 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (надалі - Порядок №1127, в редакції, станом на момент винесення оскаржуваного рішення), для державної реєстрації права власності на сформовану земельну ділянку в порядку відведення земельної ділянки із земель державної та комунальної власності подається рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (в разі підготовки лотів до проведення земельних торгів).

Для державної реєстрації права власності на земельну ділянку у разі, коли в документах, що подаються для такої реєстрації, відсутні відомості про її кадастровий номер, також подається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку (п. 55 Порядку №1127).

Як встановив суд з матеріалів реєстраційної справи №828821853216, до державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5 Реєстраційної служби Карлівського районного управління юстиції Полтавської області 12.01.2016 звернувся представник Карлівської райради за довіреністю ОСОБА_6 із заявою про державну реєстрацію права власності (форма власності: комунальна, розмір частки 1/1) на земельну ділянку, що розташована: Полтавська область, Карлівський район, м. Карлівка, вул. Леніна (нині - вул. Полтавський шлях), земельна ділянка 83, кадастровий номер земельної ділянки 5321610100:50:004:0246 (а.с. 44-45). До заяви також додано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5303474542016 від 11.02.2016 (а.с. 49-52).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, державна реєстрація земельної ділянки здійснена 11.09.2015 Відділом Держгеокадастру у Карлівському районі Полтавської області на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 11.09.2015, ПП "Алан-Зем" (а.с. 64).

Рішенням від 15.01.2016 №27829877 державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5 Реєстраційної служби Карлівського районного управління юстиції Полтавської області було вчинено державну реєстрацію права власності (форма власності: комунальна, розмір частки 1/1) на земельну ділянку, що розташована: Полтавська область, Карлівський район, м. Карлівка, вул. Леніна (нині - вул. Полтавський шлях), земельна ділянка 83, кадастровий номер земельної ділянки 5321610100:50:004:0246, за суб'єктом: Територіальна громада Карлівського району в особі Карлівської райради, податковий номер 21046532. Відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна (а.с. 54).

Заявляючи про протиправність вказаного рішення, представник позивача стверджувала, що земельна ділянка кадастровий номер 5321610100:50:004:0246, на якій розташований стадіон м. Карлівка, знаходиться в межах міста Карлівка Полтавської області по вул. Полтавський шлях, 83, а тому, відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Карлівка в особі Карлівської міськради. Додала, що вказана інформація підтверджується листом відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства Карлівської РДА від 14.06.2017 №48, в якому начальник відділу ОСОБА_7 на запит Карлівського міського голови від 13.06.2017 №06-22/871 повідомляє, що земельна ділянка, на якій розташовано стадіон, а саме: Полтавський шлях № 83, у відповідності до Генерального плану м. Карлівка, розробленого Укргорстройпроектом в 1978 році знаходиться в межах міста (а.с. 14).

В заперечення доводів позивача представники Карлівської райради вказували, що відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 №5245-VI землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади.

У зв'язку з цим суд встановив, що згідно із записами, які відображені в інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 15.01.2016 №51674566, підставою виникнення права власності на земельну ділянку значиться: Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", серія на номер 5245-VI, виданий 06.09.2012, виданий Верховна Рада України (а.с. 55).

Так, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 №5245-VI з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:

а) земельні ділянки:

- на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;

- які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;

б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

Згідно з п. 5 цього ж Закону державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.

Частина перша статті 122 Земельного кодексу України проголошує, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Із системного аналізу викладених норм випливає висновок про те, що саме Карлівська міськрада, як уповноважений законом орган, вправі звертатися за реєстрацією права власності на землі, які розташовані в межах даного міста, у тому числі і за реєстрацією земельної ділянки по вул. Полтавський шлях, 83 кадастровий номер 5321610100:50:004:0246.

Згідно зі ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

Тому, саме Карлівська міська рада вправі розпоряджатися землями, які знаходяться в межах даного міста.

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (ч. 1 ст. 46 Закону України "По місцеве самоврядування в України від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Згідно пояснень представника позивача, питання щодо передачі у комунальну власність територіальній громаді Карлівського району в особі Карлівської райради земельної ділянки на розгляд сесій Карлівської міськради протягом 2015 - 2016 років не виносилися, відповідні рішення не приймалися. Крім того, жодних заяв чи рішень щодо здійснення реєстрації права власності на зазначену земельну ділянку за територіальною громадою Карлівського району в особі Карлівської райради, Карлівська міськрада, як власник земельної ділянки на підставі ст. 83 Земельного кодексу України, не подавала.

Таким чином, всупереч положенням статей 10, 24 Закону №1952-IV державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_5 Реєстраційної служби Карлівського районного управління юстиції Полтавської області, не встановивши відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, неправомірно прийняв рішення від 15.01.2016 №27829877 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 5321610100:50:004:0246 за територіальною громадою Карлівського району в особі Карлівської райради за відсутності відповідного рішення Карлівської міськради про передачу земельної ділянки територіальній громаді району в особі Карлівської райради або заяви Карлівської міськради про реєстрацію права власності на земельну ділянку за територіальною громадою Карлівського району в особі Карлівської райради.

Як повідомила відповідач, ОСОБА_5 на теперішній час повноваження державного реєстратора вже не здійснює, оскільки звільнився зі служби.

Відповідно до частини другої статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше я за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд, з урахуванням доведеності факту про незаконність дій державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5 по винесенню оскаржуваного рішення від 15.01.2016 №27829877 про державну реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку за Територіальною громадою Карлівського району в особі Карлівської райради, приходить до висновку про необхідність його скасування, як протиправного.

Щодо твердження третьої особи про те, що державний реєстратор сектору з питань надання адміністративних послуг Карлівської РДА є неналежним відповідачем у даній справі, суд зазначає, що Закон України від 01.07.2004 №1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" з 01.01.2016 діє в редакції Закону України від 26.11.2015 №834-VІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до нового Закону, повноваженнями щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно наділені суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, акредитовані суб'єкти, державні реєстратори прав на нерухоме майно, нотаріус, державний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону.

Таким чином, реалізація даного судового рішення буде здійснена повноважним державним реєстратором прав на нерухоме майно шляхом внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі рішення суду.

Вирішуючи позовну вимогу про зобов'язання відповідача - державного реєстратора сектору з питань надання реєстраційних послуг Карлівської РДА зареєструвати право комунальної власності на вказану земельну ділянку за територіальною громадою міста Карлівка в особі Карлівської міськради, суд приходить до переконання про її передчасність, оскільки реєстрація прав державним реєстратором може бути здійснена лише за умови дотримання ініціатором ряду процедур, визначених Законом №1952-IV. За відсутності ж навіть факту звернення до реєстратора із заявою про реєстрацію прав, відсутні й підстави стверджувати про наявність у нього обов'язку вчинити певні дії, які в подальшому можуть бути предметом судового оскарження.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5 щодо винесення рішення від 15.01.2016 № 27829877 про державну реєстрацію права власності, форма власності: комунальна, розмір частки: 1/1 на земельну ділянку, що розташована: Полтавська область, Карлівський район, м. Карлівка, вулиця Леніна, земельна ділянка 83, кадастровий номер земельної ділянки 5321610100:50:004:0246 за суб'єктом: Територіальна громада Карлівського району в особі Карлівської районної ради, податковий номер 21046532.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5 від 15.01.2016 № 27829877 про державну реєстрацію права власності форма власності: комунальна, розмір частки: 1/1 на земельну ділянку, що розташована: Полтавська область, Карлівський район, м. Карлівка, вулиця Леніна, земельна ділянка 83, кадастровий номер земельної ділянки 5321610100:50:004:0246 за суб'єктом: Територіальна громада Карлівського району в особі Карлівської районної ради, податковий номер 21046532.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складений 25.07.2017.

Суддя Є.Б. Супрун