Постанова від 20.07.2017 по справі 809/806/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" липня 2017 р. справа № 809/806/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Біньковської Н.В.,

суддів: Кафарського В.В.,

ОСОБА_1,

за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,

позивача ОСОБА_2,

представника позивача ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку за № 21 від 13.05.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

26.05.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування розрахунку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що складений за результатами здійснення габаритно-вагового контролю розрахунок №21 від 13.05.2017 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 26.06.2017 року неналежного відповідача управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області замінено належним відповідачем - Державною службою України з безпеки на транспорті.

Позивач та його представник вимоги, викладені в адміністративному позові, підтримали в повному обсязі. Пояснили, що інспектором управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області протиправно складено акт про перевищення транспортним засобом позивача нормативних вагових параметрів та сформовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за №21 від 13.05.2017 року. Зазначили, що визначену п.22.5 Правил дорожнього руху максимально допустиму фактичну масу транспортного засобу із вантажем перевищено не було. Звернули увагу суду, що в порушення встановленого нормами чинного законодавства України порядку зважування автомобіля, останнє проводилося під час руху транспортного засобу. При цьому водію автомобіля, що належить на праві власності позивачу, не було надано жодних документів, прийнятих за результатами здійсненного управлінням Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області габаритно-вагового контролю. Окрім того вказали, що у випадку перевищення вагових параметрів відповідач зобов'язаний не допустити подальшого проїзду транспортного засобу, однак будь-яких дій щодо заборони руху автомобіля інспекторами здійснено не було. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні. Зазначила, що розрахунок №21 від 13.05.2017 року є правомірним, а сума розрахованої плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу позивача, вагові параметри якого перевищують нормативи, відповідає вимогам чинного законодавства та обґрунтовано визначена в розмірі 729 євро. Вказала, що за результатами зважування вантажного автомобіля НОМЕР_1 інспекторами встановлено перевищення нормативно допустимих навантажень на строєну вісь, про що складено відповідну довідку та акт за №0001687. Пояснила, що розрахунок плати за проїзд, прийнятий на підставі вищевказаних документів, був вручений водію транспортного засобу яким жодних зауважень висловлено не було. Звернула увагу суду, що зважування автомобіля проводилось за допомогою належним чином повірених ваг, які мають сертифікат затвердженого типу, та дозволяють зважувати транспортні засоби як у статичному так і в динамічному режимі. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Вислухавши позивача та представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13.05.2017 року на габаритно-ваговому комплексі на автодорозі Н-10 Стрий-Чернівці, посадовими особами управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області в ході здійснення контролю за додержанням перевізниками вимог законодавства під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, виявлено факт перевезення транспортним засобом марки ДАФ державний номерний знак НОМЕР_2, з причепом - SCHMITZ, реєстраційний номер АТ72671ХТ, що належить ОСОБА_2, під керуванням водія ОСОБА_5, вантажу із перевищенням вагових обмежень на строєну вісь без дозволу, виданого службою автодоріг, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

В судовому засіданні встановлено, що за результатами проведеного габаритно-вагового контролю автомобіля, що належить позивачу, складено акт від 13.05.2017 року за №0001687 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.05.2017 року та сформовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за №21 від 13.05.2017 року на суму 729 євро (а.с. 7-9).

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України “Про дорожній рух”, Законом України “Про автомобільні дороги”, Законом України “Про автомобільний транспорт”, а також нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Згідно статті 29 Закону України “Про дорожній рух” з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (стаття 6 Закону України “Про автомобільний транспорт”).

Центральним органом виконавчої влади з питань безпеки на автомобільному транспорті, згідно постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 11.02.2015, є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Статтею 33 Закону України “Про автомобільні дороги” визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, зі змінами).

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Отже, виходячи з наведених норм, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення - дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів; у разі ж якщо рух здійснюється без відповідно дозволу або внесення плати за проїзд, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати.

При цьому суд залишає без уваги твердження позивача, що у випадку перевищення вагових параметрів відповідач зобов'язаний не допустити подальшого проїзду транспортного засобу, так як повноваження щодо затримки транспортного засобу згідно із ст. 265-2 КУпАП у територіального органу Укртрансінспекції відсутні.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування” від 27.06.2007 за №879, зі змінами, (надалі - Порядок №879) .

За визначеннями у пункті 2 цього Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Згідно пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до пункту 32 Порядку перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов'язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу видається після отримання погодження маршруту видається уповноваженим підрозділом Національної полвцвї через центри надання адміністративних послуг.

Погодження маршруту видається після внесення в установленому розмірі плати за проїзд. У разі прийняття рішення про відмову перевізника від проїзду за погодженим маршрутом внесена плата за проїзд не повертається.

Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (абзаци 1 та 3 пункту 28 Порядку).

Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у пунктах 15 - 25 зазначеного Порядку.

Так, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль (пункт16 Порядку №879).

Відповідно до пункт 18 Порядку №879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.

Як вже встановлено судом, посадовими особами відповідача складено акт від 13.05.2017 року за №0001687 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до яких нормативно допустима маса осьового навантаження на строєну вісь 22 т, а фактична маса становила 25,1 т (а.с.9).

Габаритно-ваговий контроль інспекторами відповідача здійснювався на автодорозі Н-10 Стрий-Чернівці в с. Тисів, Долинський район, Івано-Франківська область на підставі направлення на перевірку від 12.05.2017 року за №009439, відповідно до графіку рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті (а.с.23-25).

В ході перевірки встановлено, що автомобіль НОМЕР_3, що належить позивачу використовувався для надання послуг з перевезення вантажу, рухався без відповідного дозволу, та без документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

При цьому перевезення позивачем вантажу - металопрокату в асортименті, із перевищенням вагових обмежень зафіксовано ваговим комплексом на пересувному пункті габаритно-вагового контролю. За його результатами складено довідку від 13.05.2017, в якій зазначено тип транспортного засобу, дані навантаження на осі (1 - 5,05 т, 2 - 9,1 т, 3 - 9,4 т, 4 - 13,55 т, 5 - 2,15 т) та повну масу транспортного засобу - 39,25 т (а.с. 9). ОСОБА_6 було допущено перевищення нормативно допустимих навантажень на строєну вісь в розмірі 3,1 т ((9,4 т + 13,55 т + 2,15) - 22 т. = 3,1 т).

Водночас суд залишає без уваги посилання позивача на невідповідність ділянки дороги та ваг, за допомогою яких проводилось зважування, вимогам, які ставляться до них чинним законодавством України з огляду на наступне.

Так, зважування транспортного засобу позивача здійснювалося на автодорозі державного значення Н-10 Стрий-Чернівці на якому присутнє асфальтобетонне покриття.

Зважування відповідно до свідоцтва за №34-00/1258 від 18.04.2017 року здійснювалось належним чином повіреними вагами, які мають сертифікат затвердженого типу засобів вимірювальної техніки за №UA-M1/1-2195-2007 від 21.11.2007 року, який не встановлює обмеження на використання даних ваг для зважування в русі чи в статичному режимі (а.с.26-28).

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що проходження повірки вагами беззаперечно свідчить про їх відповідність метрологічним та технічним вимогам.

Згідно з пунктом 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Пунктом 31-1 Порядку №879 встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

Відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою КМУ від 27.06.2007 за №879, за перевищення загальної маси від 40 до 44 тонн включно великовагових транспортних засобів, ставка за кожен кілометр відстані становить 0,1 євро, за перевищення допустимих осьових навантажень від 10 до 20 відсотків включно - 0,27 євро, а понад 20 відсотків за кожні наступні 5 відсотків - 0,15 євро.

Як встановлено судом, навантаження на строєну вісь склала 25,1 т (при допустимій 22 т), перевищено на 3,1 т, тобто на 14,1%, а тому ставка за кілометр склала 0, 27 євроценти.

Крім того відповідно до наявних в матеріалах справи доказів та пояснень сторін автомобіль рухався по маршруту м. Кривий Ріг - м. Рахів, загальна відстань дорогами становить 900 кілометрів.

Розмір плати за проїзд слід розраховувати за формулою визначеною Порядком №879 - П = Рнв х ОСОБА_6 виходячи з розрахунку за вказаною формулою сума плати за проїзд правомірно визначена відповідачем в розмірі 729 євро (0,27 євро х 900 км х 3 = 729 євро).

Таким чином, враховуючи встановлені в ході судового розгляду справи обставини в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 729 євро, відповідно до розрахунку №21 від 13.05.2017 року, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законодавством.

З огляду на зазначене в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий суддя: Біньковська Н.В.

Судді: Кафарський В.В.

ОСОБА_1

Постанова складена в повному обсязі 25.07.2017.