Ухвала від 27.07.2017 по справі 813/2718/17

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про забезпечення адміністративного позову

27 липня 2017 року Справа № 813/2718/17

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Грень Н.М.,

секретаря судового засідання Гавірко О.О.,

представник позивача без виклику,

представник відповідача без виклику,

розглянув у судовому засіданні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Дублянський будівельник» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Дублянський будівельник» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.08.2015р. № 105 на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м. Львові, прийнятого 07.06.2017р.

Через канцелярію суду надійшло клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.08.2015р. № 105 на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові, прийнятого 07.06.2017р. головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову обґрунтоване тим, що в разі невжиття судом заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.08.2015р. № 105 (далі - оскаржуване рішення) захист порушених відповідачем прав позивача буде ускладненим і для відновлення таких порушених прав позивачу доведеться докласти значних зусиль, оскільки відповідно до положень ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі скасування містобудівних умов і обмежень реєстрація декларації підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю, тобто зареєстрована позивачу декларація про початок виконання будівельних робіт від 01.10.2015 року за № ЛВ 083152781831 як документ, що дає право на здійснення будівельних робіт теж підлягає скасуванню внаслідок прийняття відповідачем оскаржуваного рішення і для відновлення дії такої декларації позивачу доведеться пред»явити в суд інший позов.

Розглянувши клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що таке клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частинами 1, 3 ст.117 КАС України передбачено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.

У пункті 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008р. № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» зазначено, що судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: 1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним. В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Судом з матеріалів справи встановлено, що 14.08.2015р. управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради були видані позивачу містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові за № 105, назва об»єкта будівництва - Будівництво приватним акціонерним товариством «Дублянський будівельник» багатоквартирного житлового будинку з прибудованим підземним паркінгом на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б.

01.10.2015р. позивачу було зареєстровано Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з прибудованим підземним паркінгом на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові» за № ЛВ 083152781831. В зазначеній зареєстрованій декларації міститься інформація про такі містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові від 14.08.2015р. № 105.

07.06.2017р. головними інспекторами будівельного нагляду Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за результатами проведення позапланової перевірки на об'єкті нагляду - управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради було прийняте рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові від 14.08.2015р. № 105.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на час реєстрації позивачу 01.10.2015р. декларації про початок виконання будівельних робіт) замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності;

На підставі зареєстрованої 01.10.2015р. за № ЛВ 083152781831 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області декларації про початок виконання будівельних робіт позивач здійснював будівництво багатоквартирного житлового будинку з прибудованим підземним паркінгом на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові та на час прийняття відповідачем оскаржуваного рішення будівництво такого будинку знаходилось на стадії закінчення, проте будинок ще не зданий в експлуатацію.

Ст. 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на теперішній час) визначено загальний порядок видачі дозволу на виконання будівельних робіт.

Згідно з положеннями п.4 ч.6 ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в разі скасування містобудівних умов та обмежень дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Також ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що в разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню.

Відповідно до п.3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» від 17.01.2017р. зареєстровані до набрання чинності цим Законом декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт можуть бути скасовані відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у разі, зокрема, скасування містобудівних умов та обмежень.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, оскільки в разі невжиття судом заходів забезпечення позову у вигляді зупинення оскаржуваного рішення позивачу може бути скасовано зареєстровану 01.10.2015р. за № ЛВ 083152781831 декларацію про початок виконання будівельних робіт, що вказує на очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, для захисту і відновлення яких позивачу доведеться докласти значних зусиль та витрат.

Таким чином, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову слід задоволити шляхом зупинення дії рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.08.2015р. № 105 на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові, прийнятого 07.06.2017р., що відповідає вимогам ст.117 КАС України, враховує права та інтереси як позивача так і інших учасників спірних правовідносин, а також спрямоване на забезпечення балансу інтересів таких осіб.

Керуючись ст. ст. 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову - задовольнити.

2. Зупинити дію рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 14.08.2015р. № 105 на вул.М.Черемшини, 29, 29-а, 29-б у м.Львові, що було прийняте 07.06.2017р. головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - до набрання законної сили рішенням у справі.

Ухвалу може бути оскаржено протягом 5 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, згідно ст.186 КАС України. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч.3 ст.160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано, згідно ст. 254 КАС України. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Виконання ухвали про забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Суддя Грень Н.М.