ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у відкритті провадження
"25" липня 2017 р. справа № 809/1041/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу Держгеокадастру в м.Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відділу Держгеокадастру в м.Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання про скасування реєстрації земельних ділянок.
Згідно пунктів 4, 6 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як слідує зі змісту адміністративного позову, ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії відділу Держгеокадастру у м.Івано-Франківську щодо державної реєстрації земельних ділянок із кадастровими номерами 2610100000:036002:0569 та 2610100000:036002:0570. Також позивач просить скасувати державну реєстрацію вказаних земельних ділянок шляхом закриття поземельних книг із скасуванням кадастрового номера земельної ділянки.
Положенням частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За визначенням, наведеним у пункті 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Із змісту наведених правових норм видно, що при розгляді адміністративної справи обов'язковою повинна бути наявність публічно-правового спору між конкретним позивачем та конкретним відповідачем, з метою судового захисту прав, свобод чи інтересів такого позивача від порушень з боку такого відповідача як суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій.
При визначенні юрисдикції справи, необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.
Із вищенаведених правових норм видно, що Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Суд звертає увагу на те, що поняття «земельні відносини» включає і захист права (власності чи користування) на земельну ділянку.
Держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. У випадках коли існує спір про право володіння, користування чи розпорядження земельною ділянкою, це виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, у ОСОБА_1 на підставі укладених з Івано-Франківською міською радою договорів оренди перебувають у користуванні земельні ділянки для обслуговування приміщень (будівель цеху хімчистки), що знаходяться по вул.Крайківського, 4, м.Івано-Франківськ. З вказаними земельними ділянками межує земельна ділянка, що належала на праві власності ПП "Клива", та щодо якої було здійснено поділ на дві окремі ділянки та 20.11.2014 року проведено державну реєстрацію із присвоєнням кадастрових номерів №2610100000:036002:0569 та №2610100000:036002:0570, відповідно.
Із змісту адміністративного позову видно, що у заявленому позові ОСОБА_1 оскаржує дії відділу Держгеокадастру у м.Івано-Франківську щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки 0,0912 га і 0,0955 га із присвоєнням кадастрових номерів №2610100000:036002:0569, №2610100000:036002:0570 та відкриття Поземельних книг. Також позивач просить скасувати реєстрацію цих земельних ділянок шляхом закриття Поземельної книги із скасуванням кадастрового номера земельної ділянки.
Як слідує із змісту адміністративного позову, ОСОБА_1 має намір здійснити захист свого права на земельні ділянки, що знаходяться у її користуванні згідно договорів оренди землі. В обгрунтування порушеного права зазначає те, що ПП "Клива" після продажу земельної ділянки із кадастровим номером №2610100000:036002:0569 площею 0,0912 га, звернувся у суди з метою встановлення сервітуту для проходу (проїзду) до земельної ділянки із кадастровим номером №2610100000:036002:0570 через земельні ділянки, які орендує позивач, однак облаштування заїзду унеможливить використання земельної ділянки за цільовим призначенням. Вказує, що поділ належної на праві власності земельної ділянки ПП "Клива" відбувся без погодження меж земельної ділянки із позивачем.
Таким чином, заявлений ОСОБА_1 позов не підсудний адміністративному суду, оскільки вбачається спір про право, так як вказані земельні ділянки перебувають у власності ПП "Клива" та ОСОБА_2 У спірних правовідносинах в цьому випадку реалізується не публічний, а приватний інтерес.
Отже, компетенція адміністративних судів, встановлена ст.17 КАСУ, на цей спір не поширюється, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. Враховуючи наведене вище, суд прийшов до переконання, що спір за позовом ОСОБА_1 до відділу Держгеокадастру в м.Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин. Відтак, розгляд заявлених позовних вимог не належить до юрисдикції адміністративних судів, що виключає можливість їх розгляду Івано-Франківським окружним адміністративним судом.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 17, 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до відділу Держгеокадастру у місті Івано-Франківську про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити ОСОБА_1, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ ОСОБА_3