27 липня 2017 року Житомир справа № 806/1675/17
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токаревої М.С.,
суддів Капинос О.В. Нагірняка М.Ф.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо нездійснення повідомлення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії;
- зобов'язати Пенсійний фонд України здійснити повідомлення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії в порядку, визначеному частиною 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45;
- на підставі частини 1 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати Пенсійний фонд України подати протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 внесено зміни до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в частині встановлення розмірів посадових окладів осіб рядового і начальницького складу установ виконання покарань, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників установ виконання покарань, але за розміром більшим, то таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії. Не направлення відповідачем ОСОБА_2 управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про підстави перерахунку пенсії, на думку позивача, порушено його право на перерахунок пенсії.
Позивач направив на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача направив на адресу суду письмові заперечення за змістом яких просив відмовити у задоволенні позову, справу просив розглянути за його відсутності.
Представник третьої особи до суду не прибув, щодо причин неявки суд не повідомив, направив на адресу суду письмові заперечення у яких просив відмовити у задоволенні позову.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та у 1999 році його звільнено зі служби в запас та призначено пенсію за вислугу років. На даний час позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області, що підтверджується пенсійним посвідченням №85/8100 від 21.12.1999.
ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, проте листом від 05.04.2017 №593/В-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивачу про те, що підстав для здійснення йому перерахунку пенсії немає так як на даний час інформації з Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії не надходило.
Також, позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою щодо здійснення інформування ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про наявність підстав для перерахунку пенсії.
Листом від 30.03.2017 №3670/В-11 Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України повідомив ОСОБА_1 про те, що не має підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що на сьогоднішній день не визначено умов, порядку та розміру перерахунку пенсії.
Крім того, позивач звернувся до Державної пенітенціарної служби України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії.
Комісія з ліквідації Державної пенітенціарної служби України листом від 30.03.2017 №5/1-742-ТЛ/2-17 повідомила ОСОБА_1 про те, що пенітенціарною службою надіслано лист до Пенсійного фонду України про необхідність інформування територіальних органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії відповідної категорії осіб. Також зазначила, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 на даний час не змінена, то порядок перерахунку пенсії проводиться саме по ній.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно зі ч.3 ст.46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У преамбулі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (зі змінами та доповненнями) закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 вказаного Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15.
Згідно зі пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу да деяких інших осіб" в частині встановлення розмірів посадових окладів рядового і начальницького складу установ виконання покарань.
Вказана постанова набрала чинності з 1 січня 2017 року.
Так, відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1З лютого 2008 року №45, Державна пенітенціарна служба України зобов'язана у п'ятиденний строк повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
На підставі частини 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У відповідності до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Як зазначалось раніше, відповідно до листа Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України від 30.03.2017 вбачається, що Комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України направлено лист від 09.02.2017 до Пенсійного фонду України з проханням поінформувати підпорядковані територіальні органи Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294".
Проте, як вбачається з матеріалів справи, Пенсійний фонд України не вчинив дій щодо інформування ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України.
Суд оцінює критично посилання Пенсійного фонду України на відсутність порядку перерахунку пенсії позивачу, оскільки такий перерахунок пенсії має здійснюватись відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, який на момент звернення позивача до суду є чинним.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що в результаті не надсилання до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі ОСОБА_1 відповідач допустив протиправну бездіяльність.
З огляду на викладене, враховуючи фактичні обставини справи, а також з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Пенсійний фонд України здійснити повідомлення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в порядку визначеному частиною 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 з 01 січня 2017 року.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи ст.ст.2,3,14 КАС України щодо обов'язковості судових рішень, ст.181 КАС України щодо процесуальної можливості сторони виконавчого провадження оскаржити дії державного виконавця у процесі виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 КАС України).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.
Керуючись статтями 86, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не здійснення повідомлення до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Пенсійний фонду України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в порядку визначеному частиною 2 пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.С. Токарева
Судді О.В.Капинос
ОСОБА_3