Постанова від 27.07.2017 по справі 806/1936/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2017 року м. Житомир справа № 806/1936/17

категорія 8.3.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомирбуррозвідка" до Головне управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 22.03.2017,

встановив:

Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 22.03.2017 № НОМЕР_1 в частині застосування штрафу в сумі 3200,87 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що податкові накладні № 2 та № 3 були вчасно 23.08.2016 року надіслані на сервер поштової скриньки ДФС України.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача просив в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов (а.с.51-53). При цьому пояснив, що оскільки квитанціями зафіксована дата 25.08.2016 реєстрації податкових накладних № 2 та № 3, то позивач пропустив на 2 дні термін її реєстрації в ЄРПН.

Проаналізувавши досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з акту № 713/06-30-12-01-27/30737100 від 09.03.2017 "Про результати перевірки даних, подакової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ "Житомирбуррозвідка", код ЄДРПОУ 30737100 за травень 2016 р., серпень 2016 р." (а.с.13-14), позивачем порушені граничні терміни реєстрації в ЄРПН, передбачені п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, крім інших, податкових накладних № 2 та № 3 від 08.08.2016 на суму податку на додану вартість, відповідно 13500 грн. та 18508,74 грн., які зареєстровані 25.08.2016, у зв'язку із чим розмір штрафу складає 10 % в сумі 3200,87 грн.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.03.2017 № НОМЕР_1 (а.с.10), яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирбуррозвідка", згідно зі ст. 120-1 Податкового кодексу України, застосований штраф в сумі 3209,12 коп.

Спірне рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку (а.с.33-35), однак рішенням Державної фіскальної служби України від 30.05.2017 № 11662/6/99-99-11-03-01-25 (а.с.40) скарга залишена без задоволення.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим Постановою КМ України від 29.12.2010 № 1246, в редакції, що діяла станом на серпень 2016 року.

Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується сторонами, позивачем податкові накладні № 2 та № 3 від 08.08.2016 (а.с.26, 28) були в електронній формі подані до ДФС 23.08.2016, відповідно о 20:54 (а.с.22) та о 20:57 (а.с.23).

Згідно квитанціям про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.25, 27), вказані податкові накладні були зареєстровані 25.08.2016.

Представник відповідача пояснив факт не реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних 23.08.2016 тим, що вони були подані наприкінці передсвяткового дня і мало місце перевантаження системи.

Згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

В пункті 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України зазначено:

"При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

...

...

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

...

...

...

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

...

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

...

...

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних."

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим Постановою КМ України від 29.12.2010 № 1246, передбачено:

"2. Внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

8. Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

10. Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

11. Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.

Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими."

Відповідно до вищевказаних норм, враховуючи, що протягом операційного дня 23.08.2016, коли були подані в електронній формі податкові накладні до ДФС, позивачу не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкових накладних № 2 та № 3 від 08.08.2016, такі податкові накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних 23.08.2016, тобто в термін, встановлений п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а тому застосування штрафу згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України в сумі 3200,87 не ґрунтується на вимогах діючого законодавства і спірне рішення в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи, що позов задоволено, судові витрати в сумі 1600,00 грн., здійснені позивачем, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються йому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 22.03.2017 № НОМЕР_1 в частині застосування штрафу в сумі 3200,87 грн.

Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю "Житомирбуррозвідка" понесені ним судові витрати у розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Семенюк

Повний текст постанови виготовлено: 27 липня 2017 р.