Справа № 307/1847/17
Провадження № 2-а/307/66/17
26 липня 2017 року м.Тячів
Суддя Тячівського районний суд Закарпатської області ОСОБА_1 , ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_2 до Тересв'янської селищної ради, Тересв'янського споживчого товариства, де третя особа без заявлення самостійних вимог Тячівська районна спілка споживчих товариств про визнання нечинним та скасування рішення Тересв'янської селищної ради,
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Тересв'янської селищної ради, Тересв'янського споживчого товариства, де третя особа без заявлення самостійних вимог Тячівська районна спілка споживчих товариств про визнання нечинним та скасування рішення Тересв'янської селищної ради.
Просить визнати нечинним та скасування рішення Тересв'янської селищної ради за №500 від 31.03.2006 року в частині вилучення у Тересв'янського СТ земельної ділянки в землі запасу та рішення та рішення №511 від 31.03.2006 року.
Згідно до ст. 3 ч.1 п.1 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір , у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади , орган місцевого самоврядування , їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт , який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства , в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Звертаючись до суду з позовом позивач виходив з того, що за своєю правовою природою спір є публічно-правовим і в силу ст.. 17 КАС України підлягає розглядові за правилами адміністративного судочинства.
Разом з цим визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть( зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Натомість однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового , конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Публічно-правовий спір має свою особливість суб'єктивного складу-участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сам по собі цей факт не дає підстав ототожнювати із публічно-правовим та відносити до справи адміністративної юрисдикції будь-який спір за участю суб'єкта владних повноважень. А тому неправильним є формальне застосування п.1 ч.2 ст. 17 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на спір тільки тому, що позивач звернувся з позовом до відповідачів, один з яких є органом місцевого самоврядування.
З урахуванням наведеного, вважаю, що спір, за вирішенням якого звернувся позивач(захист прав споживчого товариства і його пайовиків) не стосується захисту прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, що в свою чергу виключає його розгляд в порядку адміністративного судочинства.
Крім цього, зміст позовної заяви не містить вказівки на те, в чиїх інтересах ОСОБА_2 подав позов( в особистих чи інтересах інших фізичних чи юридичних осіб) та не зазначено відповідні повноваження до цього.
Згідно до ст. 109 ч.1 п.1 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі , якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене , вважаю , що дану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та у відкритті провадження в даній справі слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 3 , 109 ч1 п.1 КАС України ,
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Тересв'янської селищної ради, Тересв'янського споживчого товариства, де третя особа без заявлення самостійних вимог Тячівська районна спілка споживчих товариств про визнання нечинним та скасування рішення Тересв'янської селищної ради.
Роз'яснити ОСОБА_2 право на звернення за вирішенням цього спору в порядку цивільного чи господарського судочинства( в залежності від суб'єктивного складу).
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тячівський районний суд протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Суддя Тячівського районного суду: М.М.Розман