Справа № 367/4342/17
25 липня 2017 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Шестопалова Я.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
До Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 040385 від 13.06.2017 року, складений начальником сектору ГРПП в Житомирській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1, відповідно до якого 12.05.2017 року о 01 годині 50 хвилин в с. Глибочиця Житомирського району, керував автомобілем НОМЕР_1, не вибрав безпечної швидкості, не врахував дорожню обстановку та здійснив наїзд на металевий колесо відбійник. В результаті ДТП автомобіль отримав механічні ушкодження, чим порушив вимоги п. 12.1 ПДР України, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до розділу VIII «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП (додаток 7), яку підписують учасники ДТП та поліцейський; 2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності); 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі. 2. У випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України. 3. Копія схеми та/або фотографії з місця ДТП надаються учасникам пригоди за їх письмовою заявою в підрозділі патрульної поліції, поліцейськими якого зазначене ДТП оформлено. 4. На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: 1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП; 2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; 3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; 4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; 5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; 6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; 7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; 8) ширина тротуарів, узбіччя; 9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; 10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; 11) розташування дорожньої розмітки; 12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; 13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду. В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі. На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються: 1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу; 2) номерний знак транспортного засобу; 3) власник (співвласник) транспортного засобу; 4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою; 5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП; 6) вид пригоди; 7) кількість учасників ДТП; 8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306; 9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення); 10) тип транспортного засобу. Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Як вбачається з даного протоколу в ньому не вказано хто саме був водієм, який керував автомобілем НОМЕР_1 та не конкретизовано місце вчинення адміністративного правопорушення, оскільки в с. Глибочиця Житомирської області наявні вулиці, які мають свої назви. Крім того, в протоколі зазначено, що до нього додаються копія матеріалів кримінального провадження та постанова про закриття кримінального провадження, однак в матеріалах справи, які надійшли до суду відсутні копії матеріалів кримінального провадження, а постанова про закриття кримінального провадження належним чином не завірена. Також, до протоколу не додано обов'язкових додатків: схема місця ДТП, пояснення учасників ДТП та у разі наявності свідків.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 040385 від 13.06.2017 року, складений начальником сектору ГРПП в Житомирській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1, не відповідає вимогам встановленим КУпАП та «Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі».
Крім того, до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 040388 від 13.06.2017 року, складений начальником сектору ГРПП в Житомирській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1, відповідно до якого 12.05.2017 року о 01 год. 50 хв. в с. Глибочиця Житомирського району, керував автомобілем НОМЕР_2, в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9А ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до розділу IХ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності). У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння). У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Як вбачається з даного протоколу в ньому не вказано хто саме був водієм, який керував автомобілем НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння та не конкретизовано місце вчинення адміністративного правопорушення, оскільки в с. Глибочиця Житомирської області наявні вулиці, які мають свої назви. Крім того, в протоколі зазначено, що до нього додаються копія матеріалів кримінального провадження та постанова про закриття кримінального провадження, однак в матеріалах справи, які надійшли до суду відсутні копії матеріалів кримінального провадження, а постанова про закриття кримінального провадження належним чином не завірена. Крім того, в протоколі не вказано, яким чином було встановлено стан алкогольного сп'яніння особи, що керувала автомобілем та до протоколу не додано обов'язкових додатків: акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності) або висновок про результати проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення серії БР № 040388 від 13.06.2017 року, складений начальником сектору ГРПП в Житомирській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1, не відповідає вимогам встановленим КУпАП та «Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі».
Крім того, суд, звертає увагу, що відповідно до ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Оскільки, суд позбавлений можливостей вносити зміни до протоколу, та інших додатків до протоколу, які мають значення для розгляду справи, то вказані матеріали необхідно доопрацювати та привести їх у відповідність до КУпАП та Інструкцій.
Виходячи із вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, -
Матеріали адміністративної справи № 367/4342/17 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП повернути на дооформлення до Ірпінського ВП ГУ НП в Київській області.
При направленні адміністративних матеріалів до суду, після до оформлення враховувати положення ст. 276 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_3