Рішення від 25.07.2017 по справі 286/1413/17

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/1413/17

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2017 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Кулініча Я. В.

з секретарем Креденець О. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям , -

ВСТАНОВИВ:

22.05.2017 року позивач звернувся з позовом до суду та просить стягнути з відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації надмірно виплачені їй кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям у сумі 5977,25 грн.. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно поданих заяв та декларацій ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім»ям. Проте, у липні 2015 року в результаті перевірки було встановлено, що відповідачка під час звернень за призначенням допомоги надавала неповну інформацію про свої доходи, а саме не зазначила один із видів доходу, який отримувала з ВДФССНВ у Овруцькому районі. Внаслідок цього ОСОБА_1 було надміру виплачено кошти державної соціальної допомоги в сумі 7377,25 грн.. 02.09.2015 року відповідачка написала заяву про добровільне повернення коштів. Протягом січня листопада 2016 року добровільно повернуто 1400 грн., але з грудня 2016 року повернення коштів припинилось. Таким чином, залишок надмірно виплачених коштів складає 5977,25 грн., які підлягають поверненню до державного бюджету.

Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, погоджується на заочний розгляд справи.

Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про одержання нею судової повістки, причини неявки своєї неявки суду не повідомила. Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Дослідивши докази по справі, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 11.03.2011 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації із заявою для призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям (а.с.30-31).

На підставі заяв, наданих декларацій про доходи та майновий стан, а також довідки про склад сім»ї відповідачці була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім»ям, передбачена Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III (Закон №1768-III), за період з 01.03.2011 року по 31.08.2015 року (а.с.3-11).

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок № 250).

Згідно ст. 1 Закону №1768-III малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1768-III заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3 ст. 4 Закону №1768-III).

Копії декларацій про доходи та майновий стан особи, яка звернулася за призначенням усіх видів соціальної допомоги підтверджують факт не відображення в деклараціях виду доходу отриманого відповідачкою з відділення ВДФССНВ у Овруцькому районі.

Відповідно до довідки про доходи відповідачки виданої відділенням ВДФССНВ у Овруцькому районі від 14.07.2015 року загальна сума доходу за період з вересня 2010 року по лютий 2015 року становить 7517,34 грн.(а.с. 48-49).

З копії розрахунку переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на ОСОБА_1 видно, що сума переплати за період з 01.03.2011 року по 31.07.2015 року становить 7377,25 грн. (а.с.51). Переплата виникла у зв'язку із виявленням не задекларованих доходів.

28.01.2016 року позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з пропозицією повернення надміру виплачених коштів в сумі 7377,25 гривень (а.с. 52).

Відповідачем частину коштів в сумі 1400 грн. повернуто, про що свідчать копії квитанцій.

Статтею 7 Закону №1768-II встановлено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: зясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.

Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Пунктом 28 Порядку №250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно з ст. 22 ЦК України,- особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодовування .

Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Вимоги позивача не спростовані.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню

Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 19 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», а тому у відповідності до ст. 88 ЦПК України судовий збір в сумі 640 грн. підлягає стягненню з відповідачки в дохід держави.

Керуючись ст. ст.88, 212,215,224,226,228 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III, Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім»ям у розмірі 5977,25 грн..

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 640 грн..

Про перегляд заочного рішення відповідачем може бути подана заява до Овруцького районного суду Житомирської області протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області позивачем протягом 10 днів з дня отримання його копії, відповідачем - в цей же строк з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_2