Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/245/17
25 липня 2017 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії , -
25.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду та просить поновити строк звернення до суду та зобов'язати УПСЗН Овруцької РДА зробити перерахунок та виплатити йому 5604,84 грн. перерахованої суми за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, а також в подальшому з 01.01.2017 року виплачувати йому доплату до пенсії у розмірі 544, 22 грн. щомісячно без обмежень, свої вимоги мотивує тим, що являється пенсіонером ОВС України із частковою (25%) втратою професійної працездатності пов'язаної з виконанням службових обов'язків по ліквідації аварії на ЧАЕС. З 24.11.1998 року отримував доплату до пенсії у розмірі 77,15 грн., а з 01.01.2008 року по 31.12.2015 року у розмірі 544,22 грн.. До вересня місяця 2016 року доплата взагалі не виплачувалася. Сума не доплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року становить 5604,84 грн..
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 31.03.2017 року позов за період з 01.01.2016 року по 25.07.2016 року залишено без розгляду.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, а справу розглядати без їх участі.
Дослідивши матеріали справи суддя вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить копія посвідчення серії А №126964.
Згідно копії виписки з акту огляду у МСЕК №027680 має часткову втрату професійної працездатності 25%) у зв'язку з захворюванням пов'язаного з чорнобильською катастрофою в період проходження служби в органах внутрішніх справ (а.с. 38).
З довідки виданої Овруцьким районним відділом управління МВС України в Житомирській області № 214 видно, що у період з 01.01.2008 року по 31.12.2015 року у підрозділі ОСОБА_1 отримував 25% втрати професійної працездатності, пов'язаної з виконання службових обов'язків по ліквідації аварії на ЧАЕС у сумі 544,22 грн. щомісячно.
Відповідачем був визначений позивачу розмір відшкодування втраченого заробітку у сумі 77,15 грн., щомісячно (грошове забезпечення за період з 01.04.1997 року по 31.03.1998 року в сумі 3703,20 грн. :12 (місяців) Х 25% ступінь втрати працездатності).
Листом від 22.11.2016 року №07-04/8239 відповідач повідомив позивача про розмір призначеного відшкодування втраченого заробітку, що стало підставою звернення позивача з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи питання правомірності нарахування розміру відшкодування втраченого заробітку, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Конституцією України встановлено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України (ч.2 ст.6). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19).
Відповідно п. 8 ст. 21 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕс надається пільга, зокрема відшкодування у встановленому законодавством порядку втраченого заробітку, який вони мали до ушкодження здоров'я, якщо захворювання або каліцтво, що виникли у зв'язку з виконанням робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призвели до стійкої втрати професійної працездатності (без встановлення інвалідності), що встановлено уповноваженою медичною комісією.
Відповідно до листа Міністерства праці України від 04 грудня 1996 року № 06/1-4088 «Про деякі питання, пов'язані з визначенням пільгових пенсій» особам, вiднесеним до категорiї 2, передбачено вiдшкодування у встановленому законодавством порядку втраченого заробiтку, який вони мали до ушкодження здоров'я, якщо захворювання або калiцтво, що виникли у зв'язку з виконанням робiт, пов'язаних з лiквiдацiєю наслiдкiв аварiї на Чорнобильськiй АЕС, призвели до стiйкої втрати професiйної працездатностi (без встановлення iнвалiдностI), що встановлено уповноваженою медичною комiсiєю.
Розмiр вiдшкодування втраченого особами заробiтку встановлюється вiдповiдно до ступеня втрати професiйної працездатностi i середньомiсячного заробiтку, який вони мали до ушкодження здоров'я.
Середньомiсячний заробiток визначається за 12 або за бажанням потерпiлого за останнi повнi 3 календарнi мiсяцi роботи, що передували датi встановлення стiйкої втрати професiйної працездатностi в зв'язку з виконанням робiт, пов'язаних з лiквiдацiєю наслiдкiв аварiї на ЧАЕС.
Тому, розмір відшкодування втраченого заробітку нарахований та виплачується ОСОБА_1 згідно норм чинного законодавства, тобто, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163, 183-2 КАС України, суддя, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2