Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1768/17
26 липня 2017 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку , -
22.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом та просить зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 9 років відповідно до умов, визначених п.2 ч.3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», з моменту звернення до управління, як громадянину, який постійно проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення і станом на 1 січня 1993 року проживав у цій зоні не менше 2-х років. Однак, відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, посилаючись на те, що станом на 01.01.1993 року підтверджено лише 8 років 09 місяців 29 днів проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення ( у період з 07.08.1986 по 11.08.1986 та з 14.07.1987 по 07.05.1996), що не дає йому права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, а тому він вважає, що відповідач відмовив йому безпідставно.
Свої вимоги мотивує тим, що він є громадянином, який постійно проживав на території зони безумовного (обов'язкового) відселення, а тому відмову відповідача у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 9 років вважає протиправною.
Позивач в судове засідання не з'явився, але надав заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує.
Відповідач надав заперечення проти позову та просить відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених у запереченні, справу розглядати у їх відсутності.
Дослідивши письмові документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач у травні 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 9 років. На час звернення йому виповнилося 51 рік , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 .
З листа Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №2352/02 від 11.05.2017 року слідує, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що згідно довідки Руднянської сільської ради від 03.04.2017 року №189 ОСОБА_1 дійсно проживав з 07.08.1986 року по 11.08.1986 року та з 14.07.1987 року по 07.05.1996 року в селі Думинське Овруцького району. Даний населений пункт згідно постанови КМУ № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення. Однак, станом на 01.01.1993 року підтверджено лише 8 років 09 місяців 29 днів проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Що не дає права на призначення пенсії із знижкою пенсійного віку на 9 років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (категорія 2), (а.с.7). Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Що стосується віку виходу на пенсію, то суд зазначає наступне.
Так, умови призначення пенсії за віком, а саме вік виходу на пенсію, встановлено ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Право на пенсію за віком, згідно діючого пенсійного законодавства України чоловіки набувають при досягненні 60-річного віку та за наявності 15 років страхового стажу.
Згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Довідка видана Овруцьким об'єднаним міським військовим комісаріатом №216 від 02.04.2016 року свідчить про те, що ОСОБА_1 , 1966 р.н. дійсно перебував на військовому обліку Овруцького РВК з 06.06.1986 року по 20.08.1986 року (а.с.10).
Факт проживання ОСОБА_1 в селі Думинське Овруцького району Житомирській області з 06.06.1986 року, підтверджується довідкою Руднянської сільської ради Овруцького району від 01.06.2017 року №251, з якої слідує, що ОСОБА_1 , 1966 р.н. дійсно проживав без реєстрації в селі Думинське Овруцького району Житомирської області, був прийнятий на військовій облік в Руднянській сільській раді 06.06.1986 року та знятий з військового обліку 20.08.1986 року (а.с.14).
З довідки Руднянської сільської ради Овруцького району від 01.06.2017 року №285 слідує, що з 07.08.1986 року по 11.08.1986 року та з 14.07.1987 року по 07.05.1996 року ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав в селі Думинське Овруцького району. Даний населений пункт згідно постанови КМУ № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення (а.с.15).
Факт проживання ОСОБА_1 в селі Думинське Овруцького району підтверджується довідками довідками Руднянської сільської ради Овруцького району від 01.06.2017 року №№249,250, з яких слідує, що його батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дійсно були зареєстровані та проживали з 26.04.1986 року по 29.10.1997 рік в селі Думинське Овруцького району Житомирської області (а.с.12-13).
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії до 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 4 роки, оскільки постійно проживав в селі Думинське Овруцького району Житомирської області з 06 червня1986 року по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років, мають право на зниження пенсійного віку на 4 роки та додатково на 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.
Стосовно додаткового строку зниження пенсійного віку, а саме 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 9 років, то позивач отримав це право, оскільки станом на 1 січня 1993 року він проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з 06.06.1986 року по 20.08.1986 рік, з 14.07.1987 року по 07.05.1996 року, що підтверджується копією військового квитка НОМЕР_3 (а.с.5-6), довідкою Овруцького об'єднаного міського військового комісаріату від 02.04.2017 року № 216 (а.с.10), довідкою Руднянської сільської ради Овруцького району від 01.06.2017 року №№249,250,251,285 (а.с.12-15).
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії зі зниженням, встановленого ст.26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку на 9 років.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як зазначено позивачем у позовній заяві, він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії до спливу трьох місяців з дня досягнення ним 51-річного віку, що дає можливість суду дійти висновку про правомірність призначення позивачу пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 28.05.2017 року.
Сторони звільнені від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України «Про судовий збір»
Керуючись ст.46 Конституції України, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст. ст. 14,15,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.26 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд,-
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію із зниженням пенсійного віку на 9 років, у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 №796-ХІІ, починаючи з 28.05.2017 року.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С. С. Невмержицький