Справа № 539/1002/17
24.07.2017 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.
при секретарі Карпенко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи тим, що він з 11 жовтня 2002 року перебуває на обліку у Лубенському об"єднаному управлінні пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 05.11.1991 р. за № 1789-XII) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
Після призначення пенсії він продовжував працювати в органах прокуратури звідки звільнився 01.11.2003 року.
В грудні 2016 року він отримавши довідку прокуратури Полтавської області за № 18-759/вих 16 від 12.12.2016 року дізнався, що на даний час заробітна плата на посаді заступника прокурора міжрайонної прокуратури становить 11 501 грн. 66 коп., тобто більша ніж та з якої йому нарахували пенсію у 2002 році.
Тому, 21 березня 2016 року він звернувся до Лубенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про проведення перерахунку йому пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії на підставі довідки прокуратури Полтавської області за № 18-759/вих16 від 12.12.2016 року.
У задоволенні його заяви було відмовлено, про що 29.03.2017 року він був повідомлений листом №581\03-10 від 27.03.2017р.
Відмову у задоволенні заяви про перерахунок пенсії Лубенське об"єднане управління ПФУ Полтавської області мотивувало тим, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-УШ, який набрав чинності 01.04.2015р. передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та інших законів. За вказаних підстав Управління не вбачає підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Вважає, що такі дії Лубенського об'єднаного управління ПФУ Полтавської області є незаконними та не обґрунтованими.
Позивач прохає суд постановити рішення, яким визнати протиправними дії та рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27 березня 2017 року щодо відмови в перерахунку йому пенсії відповідно до довідки прокуратури Полтавської області від 12 грудня 2016 року № 18-759\вих16, виданій згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату йому пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції на 11 жовтня 2002 року у розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Полтавської області від 12 грудня 2016 року № 18-759\вих16, без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи" з урахуванням раніше виплачених коштів. В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з"явився. Згідно заяви прохав справу слухати у його відсутність, позовні вимоги задовільнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 також в судове засідання не з"явилася. Згідно наданих заперечень прохала справу слухати у її відсутність, та відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 за безпідставністю.
Згідно ст. 41 КАС України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, з'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у відповідача з 11 жовтня 2002 року. Позивач по даний час отримує пенсію за вислугою років обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року у розмірі 90% середньомісячного заробітку.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до довідки прокуратури Полтавської області за № 18-759\вих 16 від 12.12.2016 року.
Згідно рішення Лубенського об'єднаного управління ПФУ Полтавської області № 93 від 21 березня 2017 року вбачається, що позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» , так як у разі неприйняття до 1.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних на загальних підставах і з 1.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до довідки № 18-759\вих16 від 12.12.2016 року, виданої прокуратурою Полтавської області, ОСОБА_1 працював в прокуратурі Полтавської області на посаді заступника прокурора міжрайонної прокуратури. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складається: посадовий оклад 2493,00 грн., доплата за чин 135,00 грн., доплата за вислугу років -1051 грн. 20 коп., інші виплати, які передбачені чинним законодавством - 7822 грн. 46 коп., всього 11 501 грн. 66 коп.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Таким чином, саме з урахуванням цієї норми позивачу у 2002 році було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90% середньомісячного заробітку.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"(в редакції, чинній на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії)(положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Відповідно до ч. 1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класний чин, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяці такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 3 статті 50-1"Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), середньомісячна сума зазначених виплат за 24 чи 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, постановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що коригування виплат можливе лише при виникненні права на пенсію, під час її призначення, а не під час перерахунку її розміру.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, зазначив, що в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовних органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга). 22, 23, 24 (частина перша) Конституції України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано та не може бути скасоване чи звужене.
Відповідно до ч. 12 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для перерахунку пенсії позивача згідно наданої довідки прокуратури Полтавської області, оскільки судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 повинен здійснюватися на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих ним, в даному випадку- за довідкою про заробітну плату від 12.12.2016 року № 18-759/вих16, виданою прокуратурою Полтавської області, виходячи з розміру 90% від суми місячного заробітку.
Разом із тим, згідно ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З матеріалів справи вбачається, що перешкодою в реалізації права позивача на перерахунок пенсії стало рішення відповідача від 21.03.2017 року № 93 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії. Таким чином, у даній справі для повного захисту прав позивача, про захист якого він просить, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 21.03.2017 року № 93 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відсутні правові підстави щодо визнання дій відповідача неправомірними, оскільки вказані дії знайшли своє вираження у рішенні про відмову в перерахунку пенсії, щодо якого суд прийняв рішення про необхідність його скасування.
Керуючись ст.ст. 5, 9-12, 122, 128, 158 -163 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 21.03.2017 року № 93 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії визнати неправомірним та скасувати.
Зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок з 01.01.2016 року раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 11.05.2007 року, яка діяла на момент призначення пенсії, згідно довідки прокуратури Полтавської області від 12.12.2016 року № 18-759/вих16, встановивши новий розмір пенсії з розрахунку 90 % від середнього заробітку у розмірі 11 501 грн. 66 коп. без обмеження граничного розміру та виплатити різницю в розмірі пенсії з урахуванням раніше сплачених сум пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лубенського міськрайонного суду Іващенко Ю. А.