Постанова від 21.07.2017 по справі 643/3452/17

Справа № 643/3452/17

Провадження № 2-а/643/205/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.07.2017 року м. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді Погасій О.Ф., за участю секретаря Бровкіної М.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії протиправним та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 16 березня 2017 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про відмову в проведенні перерахунку пенсії державного службовця від 22.02.2017 р., у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 та на підставі постанови КМУ від 18.01.2017 р. № 15, із збереженням пенсії у розмірі 90% середнього заробітку; та про зобов'язання відповідача провести їй перерахунок та виплатити пенсію державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі постанови КМУ від 06.04.2016 р. № 292 та на підставі постанови КМУ від 18.01.2017 р. № 15, із збереженням пенсії у розмірі 90% середнього заробітку.

Ухвалою суду від 17.03.2017 року позовні вимоги позивача в частині зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію державного службовця за період з 01 травня 2016 року по 13 вересня 2016 року включно були залишені без розгляду через пропущення строку звернення до суду (а.с.17-18).

Відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження по справі разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами. Справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

29.03.2017 року УПФУ в Московському районі м. Харкова подані до суду заперечення проти позову, в яких відповідач заперечує проти позову в повному обсязі з наступних підстав. Так, відповідачем зазначено, що позивач дійсно перебуває на обліку у відповідача та отримує з 01.04.2008 року пенсію за віком, як державний службовець, згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р., що діяв до 01.05.2016 року. Позивач є непрацюючим пенсіонером. 15.02.2017 року позивач звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії з 01.05.2016 р. із розрахунку 90% середньої заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління Держпраці у Харківській області № 10-53/11 від 10.02.2017 року та з 01.01.2017 р. із розрахунку 90% середньої заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління Держпраці у Харківській області № 10-53/12 від 10.02.2017 року. Протоколом Управління по розгляду спірних питань від 22.02.2017 р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Норма щодо перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, містилася в статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, яка втратила чинність з 01.05.2016 року, та посилання позивача на вищезазначений Закон , який втратив чинність, як на підставу для проведення перерахунку є недоцільним. Пункт 4 Постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким передбачаються умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови Кабінету міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів». З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, ст. 90 якого визначає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає можливості перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючих державних службовців. Відмова у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення її розміру пенсії, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та позбавленням права на соціальний захист (а.с.21-22).

Представник позивача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності (а.с.14), просила розглядати справу без її участі, про що виклала у письмовій заяві.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, просив розглянути справу без участі його представника, про що виклав у письмовій заяві.

Відповідно до положень ч.6 ст. 128 суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та отримує з 01.04.2008 року пенсію за віком, як державний службовець, призначену згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р., що діяв до 01.05.2016 року.

15.02.2017 року позивач звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії з травня 2016 р. із розрахунку 90% середньої заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління Держпраці у Харківській області № 10-53/11 від 10.02.2017 року та з січня 2017 р. із розрахунку 90% середньої заробітної плати, відповідно до довідки Головного управління Держпраці у Харківській області № 10-53/12 від 10.02.2017 року.

Протоколом УПФУ в Московському районі м. Харкова щодо розгляду спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 22.02.2017 року, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року в якому статтею 90 зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає можливості проведення перерахунку пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Таким чином законодавством України, діючим на момент звернення ОСОБА_1 з заявою від 15.02.2017 року про перерахунок пенсії державного службовця, не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.ст. 3, 6, 22, 64 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Лише в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу позивача на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів. У разі виходу на пенсію державні службовці при наявності стажу державної служби не менше 10 років користуються умовами щодо комунально-побутового обслуговування, передбаченими цим Законом.

Як встановлено з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 01.04.2008 року.

До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 15.02.2017 року.

Протоколом УПФУ в Московському районі м. Харкова від 22.02.2017 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Таким чином, виходячи з того, що заява про перерахунок пенсії подана позивачем після 01.05.2016 року, відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.

З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 128, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії протиправним та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Ф. Погасій