Провадження № 2-о/641/116/2017 Справа № 641/4744/17
26 липня 2017 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Курганникової О.А.,
за участю секретаря - Щеглової Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті його матері ОСОБА_2, яка померлаІНФОРМАЦІЯ_1 року у Донецькій області, м. Макіївка, у зв'язку з хронічною серцево- судинною недостатністю.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 посилається на те, що у зв'язку з хронічною серцево - судинною недостатністю померла його мати. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Заявнику було видано лікарське свідоцтво про смерть № 406 про причини смерті з відповідними печатками ЦПМСД № 5 міста Макіївки а також свідоцтво про смерть НОМЕР_1 видане Червоногвардійським відділом реєстрації актів цивільного стану м. Макіївки Державної реєстраційної Палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки. Заявник звернувся до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області для державної реєстрації смерті його матері надавши наявні в нього документи, що підтверджують смерть фізичної особи, однак йому було відмовлено із посиланням на те, що пред'явлені документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. За таких обставин лише суд є тим органом, котрий може забезпечити реалізацію законних прав громадянина України на оформлення державної допомоги на поховання та для оформлення відповідних документів в даній ситуації, адже іншого порядку встановлення факту смерті особи законом не передбачено.
До суду надійшла заява представника заявника ОСОБА_4 про розгляд справи за її відсутності із зазначенням щодо підтримання доводів заяви.
Представник заінтересованої особи - Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено факти та відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2
Заявником ОСОБА_1 надані суду документи, з яких вбачається, що його мати ОСОБА_2 після тривалої хвороби померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року вдома за місцем реєстрації, причиною смерті вказано хронічна серцево - судинна недостатність, а саме довідку про причину смерті № 406 від 25.06.2017. Ці документи складені та скріплені відповідними печатками ЦПМСД № 5 міста Макіївки . Також надано свідоцтво про смерть ДНР НОМЕР_1, що видане Червоногвардійським відділом РАГС м. Макіївки Державної реєстраційної Палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки .
Відповідно до договору - замовлення №177/39 ОСОБА_5 здійснила поховання ОСОБА_2 (а.с. 5)
Суд сприймає вказані документи як носії конкретної інформації факту смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, які ніким не спростовані, але при цьому не може визнати вказані документи належними та допустимими доказами, так як останні видані медичним закладом та відповідною установою міністерства юстиції, розташованими на тимчасово неконтрольованій території.
Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII було визнати тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. № 120 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків.
Як вбачається зі змісту наказу Мінюсту від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання деякими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території АРК, в тому числі міста Алушта. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Враховуючи норми Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявником документів про відмову в реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
З відповіді Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області вбачається, що зареєструвати смерть ОСОБА_2 на підставі наданих заявником документів не можливо.
Згідно з п. 1 наказу Міністерства юстиції України «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» від 17.06.2014 № 935/5 призупинено доступ користувачів до Державного реєстру актів цивільного стану громадян до закінчення антитерористичної операції на сході України, а також призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться в зоні проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або проголошення її померлою.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 за № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, затверджено форми первинної облікової документації, зокрема лікарського свідоцтва про смерть (форми № 106/о) та фельдшерської довідки про смерть (форми № 106-1/о).
Державна реєстрація смерті осіб, які померли на тимчасово неконтрольованій території України, може бути проведена відділом державної реєстрації актів цивільного тану, що знаходиться за межами цієї території, за умови надання документів, що відповідають нормативним актам України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені в порядку, не передбаченому законом.
Приймаючи рішення по суті заяви, суд враховує усі вищезазначені обставини, на які посилається заявник, та які мають безпосереднє відношення до справи.
Таким чином, оцінюючи досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку про те, що є підстави для визнання того факту, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року у м. Макіївка Донецької області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 60, 209, 212, 214-215, 218, 256-259 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року , померла у м. Макіївка Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Судове рішення підлягає негайному виконанню згідно вимог ч. 4 ст. 257-1, п. 8 ч. 1 ст. 367 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня проголошення рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: О. А. Курганникова