Ухвала від 20.07.2017 по справі 902/83/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

20 липня 2017 р. Справа № 902/83/17

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали скарги № 03-38/767 від 23.06.2017 року Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про повернення виконавчого документа у справі

за позовом Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

до Жмеринської міської ради Вінницької області

про зобов'язання виконати рішення

за участю секретаря судового засідання Жиляк С.І.

представників сторін:

позивача (заявника, стягувача) Мірошніченко О.В. за довіреністю № 39/17

від 20.07.2017р.;

відповідача не з'явився;

Управління державної казначейської служби у Жмеринському районі Гораш Д.І. за довіреністю № 3 від 05.07.2017р.

УСТАНОВИВ:

23.06.2017 року до Господарського суду Вінницької області надійшла скарга 03-38/767 від 23.06.2017 року Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на дії Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області про повернення виконавчого документа стягувачу, в якій скаржник просить суд:

- визнати незаконними дії Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області та скасувати рішення щодо повернення листом від 12.06.2017 року № 05-60/555 без виконання стягувачу наказу, виданого Господарським судом Вінницької області 16.03.2017 року у справі № 902/83/17;

- зобов'язати Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області прийняти наказ Господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 року у справі № 902/83/17 до виконання та стягнути з Жмеринської міської ради Вінницької області (23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 03084233) витрати по сплату судового збору на користь Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 20096568) у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 22 коп., зарахувавши на дохідний рахунок № 35217011007979 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172.

Скарга мотивована тим, що дії Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області по поверненню стягувачу без виконання наказу, є незаконними, вчинені всупереч приписам ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Ухвалою суду від 26.06.2017 року скаргу №03-38/767 від 23.06.2017 року призначено до розгляду в судовому засіданні на 06.07.2017 року та зобов'язано сторін і Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі Вінницької області надати документи необхідні для розгляду скарги.

Ухвалою суду від 06.07.2017 року розгляд скарги відкладено на 20.07.2017 року з підстав невиконання Управлінням державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області вимог суду в частині надання доказів.

18.07.2017 року від Управління державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області надійшло клопотання № 05-09/645 від 10.07.2017 року, в якому наведено заперечення проти задоволення скарги, та зокрема наголошено, що в ході встановлення боржника за виконавчим документом, виявлено, що Жмеринська міська рада Вінницької області не обслуговується в Управління та відкриті рахунки на її ім'я відсутні.

На визначену судом дату з'явились представник позивача (заявника, стягувача) та Управління державної казначейської служби у Жмеринському районі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Причини неявки суду не повідомив.

З огляду на приписи ч.2 ст.1212 ГПК України, яка вказує, що неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги, суд дійшов висновку про розгляд скарги за відсутності представників сторін.

Розглянувши матеріали справи судом встановлено наступне.

Вінницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Господарського суду Вінницької області з позовом про зобов'язання Жмеринську міську раду Вінницької області виконати п.2 резолютивної частини рішення від 25.09.2015 р. № 64-рш.

Ухвалою суду від 16.03.2017 року припинено провадження у справі по п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з відсутністю предмету спору. Ухвалено стягнути з Жмеринської міської ради Вінницької області на користь Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 1 378 грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.

16.03.2017 року на виконання ухвали суду було видано відповідний наказ.

Заявою № 03-38/699 від 07.06.2017 року позивачем було направлено на виконання до Управління державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області.

Листом № 05-60/555 від 12.06.2017 року Управлінням державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області повернуто позивачу зазначений наказ без виконання з тих підстав, що боржник не має відкритих в Управлінні рахунків.

Беручи до уваги встановлені обставини, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.

Умови і порядок виконання рішень судів регламентовані Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.05.2015 № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.

В пункті 3 Порядку наголошується, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно з приписами абз. 2 пп. 1 п. 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок).

Пунктом 9 Порядку передбачено, що орган Казначейства повертає:

1) виконавчий документ стягувачеві у разі, коли виконавчий документ:

- не підлягає виконанню органом Казначейства;

- подано особою, що не має відповідних повноважень;

- пред'явлено до виконання з пропущенням установленого строку;

- видано або оформлено з порушенням установлених вимог;

рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку;

суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуті стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобов'язання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом;

відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем;

стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання;

наявні інші передбачені законом випадки.

Як вбачається із обставин справи, боржником за виконавчим документом (наказом від 16.03.2017р.) є Жмеринська міська рада Вінницької області.

За змістом абз. 3 п. 2 Порядку у тексті цього документа термін "боржник" вживається у такому значенні - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. (частина 3 статті 16 вказаного закону).

Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів (частина 6 статті 16 вказаного закону).

Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти (частина 7 статті 16 вказаного закону).

Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України (частина 9 статті 16 вказаного закону).

Згідно зі статтею 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами. В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - органи Казначейства України), бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.

В статті 1 Бюджетного кодексу України пункті 12 визначено, що бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. В п.47 цієї статті вказано, що бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету є розпорядником бюджетних коштів.

Отже, міська рада затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету.

Згідно з п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 24 Порядку встановлено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п. 6 цього Порядку.

Судом встановлено, що стягувач надав органу стягнення документи, зазначені у п. 6 Порядку.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно із статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Між тим, незважаючи на зазначені норми відмова Управління державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області у виконанні судового рішення та повернення наказу з наведених підстав означає, що судове рішення у даній справі не зможе бути виконано взагалі, що суперечило б приписам наведених вище норм.

За таких обставин, виконання судового наказу від 1603.2017 року в даній справі повинно відбуватись за рахунок коштів місцевого бюджету незалежно від наявності рахунку Жмеринської міської ради в Управлінні ДКС.

Відтак, відсутність рахунку Жмеринської міської ради в Управлінні ДКС не є підставою для повернення виконавчого документа.

Аналогічна правова позиція викладена Вищим господарським судом України у постанові № 5016/118/2011/(17/2) від 06.10.2015р.

З урахуванням наведеного, скарга в частині визнання незаконними дій Управління державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області, скасування рішення щодо повернення без виконання стягувачу наказу та зобов'язання прийняти наказ суду до виконання є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Розглядаючи скаргу в частині стягнення з Жмеринської міської ради Вінницької області (23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 03084233) витрати по сплату судового збору на користь Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 20096568) у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 22 коп., зарахувавши на дохідний рахунок № 35217011007979 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, суд зазначає, що остання направлена на зміну способу виконання наказу, оскільки за наказом суду стягнуто з Жмеринської міської ради Вінницької області (23100, Вінницька область м. Жмеринка, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 03084233) на користь Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 20096568) 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.

При цьому, скаржник не звертався до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення.

За таких обставин, суд не вбачає правових підстав для задоволення скарги в наведеній частині.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 115, 1212 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Скаргу № 03-38/767 від 23.06.2017 року Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на дії Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області про повернення виконавчого документа стягувачу задоволити частково.

2. Визнати незаконними дії Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області та скасувати рішення щодо повернення листом від 12.06.2017 року № 05-60/555 без виконання стягувачу наказу, виданого Господарським судом Вінницької області 16.03.2017 року у справі № 902/83/17;

3. Зобов'язати Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області прийняти наказ Господарського суду Вінницької області від 16.03.2017 року у справі № 902/83/17 до виконання.

4. В задоволенні вимоги про стягнення з Жмеринської міської ради Вінницької області (23100, Вінницька область, м. Жмеринка, вул. Центральна, 4, код ЄДРПОУ 03084233) витрати по сплату судового збору на користь Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 20096568) у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 22 коп., зарахувавши на дохідний рахунок № 35217011007979 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172 відмовити.

5. Копію ухвали надіслати сторонам та Управлінню Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області рекомендованим листом.

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028)

3 - відповідачу (вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100)

4 - Управління Державної казначейської служби у Жмеринському районі та м. Жмеринка Вінницької області (вул. Центральна, 5, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100)