Постанова від 24.07.2017 по справі 821/963/17

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/963/17

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до закритого акціонерного товариства "Укрсклопром" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 р.,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що закритому акціонерному товариству "Укрсклопром" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року з метою видобування підземних вод для централізованого та нецентралізованого водопостачання, технічних потреб. Як додаток дозволу, укладено угоду про умови користування надрами.

29.03.2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ЗАТ "Укрсклопром".

Перевірка проводилась відповідно до норм Кодексу України про надра та відповідно до норм Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294, на заставі наказів № 431 від 18.12.15 року "Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у І кварталі 2016 року", № 434 "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у І кварталі 2016 року" та направлення на проведення перевірки від 01.03.2016 року №73.

За наслідками проведеної перевірки складено акт про недопущення до перевірки № 23/3980 від 29.03.2016 року, яким встановлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування.

Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 29.03.2016 року складено припис № 23/3980, в якому зобов'язано у строк до18.04.2016 року надати копії документів до Відділу щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.

19.04.2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр України направлено на адресу Держгеонадр України подання № 133 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року, та зазначено, що станом на 19.04.2016 року ЗАТ "Укрсклопром" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Наказом Держгеонадр України № 253 від 16.08.2016 р. було зупинено дію дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 р., у зв'язку із наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних договорів на користування надрами, а листом від 07.09.2016 року №16145/13/14-16 повідомлено відповідача про надання йому 30 календарних днів для усунення порушень. Зазначений лист, згідно рекомендованого повідомлення отримано відповідачем 17.09.2016 року.

24.10.2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання № 461 щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року, в якому зазначено, що станом на 24.10.2016 року ЗАТ "Укрсклопром" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

ЗАТ "Укрсклопром" порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування страми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615.

20.12.2016 року на адресу відповідача направлено лист № 23609/13/14-16 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу №3980 від 01.08.2006 року. Зазначений лист, згідно рекомендованого повідомлення отримано відповідачем 31.12.2016 року, однак відповіді надано не було.

Позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року виданого закритому акціонерному товариству "Укрсклопром".

Позивач просить розглядати справу у порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не з'явився, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. Позиція відповідача щодо заявлених позовних вимог суду не відома, оскільки, останнім заперечень на позовну заяву суду не надано, повноважного представника у судове засідання не направлено. Ухвала суду про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження з інформацією про дату, час та місце розгляду справи була направлена судом за адресою, вказаною у позовній заяві, та витязі з ЄДРПОУ.

Згідно з приписами ч. 8, 11 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Частиною 4 ст. 128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

Закритому акціонерному товариству "Укрсклопром" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року з метою видобування підземних вод для централізованого та нецентралізованого водопостачання, технічних потреб. Як додаток дозволу, укладено угоду про умови користування надрами.

Наказом Державної служби геології та надр України від 18.12.2015 року № 431 затверджено План проведення перевірок користувачів у І кварталі 2016 року. Відповідно до додатку до наказу Держгеонадр України термін перевірки ЗАТ "Укрсклопром" 28.03.2016 року, 15 днів.

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 23.12.2015 року № 434 "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у І кварталі 2016 року" щодо надрокористувача ЗАТ "Укрсклопром" буде здійснюватися державний геологічний контроль у І кварталі 2016 року.

29.03.2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) ЗАТ "Укрсклопром".

Перевірка проводилась відповідно до норм Кодексу України про надра та відповідно до норм Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294, на заставі наказів № 431 від 18.12.15 року "Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у І кварталі 2016 року", № 434 "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у І кварталі 2016 року" та направлення на проведення перевірки від 01.03.2016 року №73

За наслідками проведеної перевірки складено акт про недопущення до перевірки № 23/3980 від 29.03.2016 року.

Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 29.03.2016 року складено припис № 23/3980, в якому зобов'язано у строк до18.04.2016 року надати копії документів до Відділу щодо дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування, згідно з додатком № 1 до припису від 29.03.2016 №С 23/3980.

19.04.2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено на адресу Держгеонадр України подання № 133 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року, та зазначено, що станом на 19.04.2016 року ЗАТ "Укрсклопром" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Наказом Держгеонадр України № 253 від 16.08.2016 р. було зупинено дію дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 р., у зв'язку із наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних договорів на користування надрами, а листом від 07.09.2016 року №16145/13/14-16 повідомлено відповідача про надання йому 30 календарних днів для усунення порушень. Зазначений лист, згідно рекомендованого повідомлення отримано відповідачем 17.09.2016 року.

24.10.2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом направлено на адресу Держгеонадр України подання № 461 щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року, в якому зазначено, що станом на 24.10.2016 року ЗАТ "Укрсклопром" не надано матеріалів які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

20.12.2016 року на адресу відповідача направлено лист № 23609/13/14-16 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу №3980 від 01.08.2006 року. Зазначений лист, згідно рекомендованого повідомлення отримано відповідачем 31.12.2016 року.

Вирішуючи спір, суд виходить такого.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення галізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення то Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі - Положення).

Відповідно до п. 4, пп. 9, 10 Положення про Державну службу геології та надр України, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними ядрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

Відповідно до п.10 Порядку № 615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:

- вимоги до ефективності робіт;

- сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;

- порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;

- види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;

- підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до п. 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування кадрами і виконання передбачених ними умов.

Пунктом 5 Порядку №1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів, тобто користувачів надр, визначеними статтею 13 Кодексу України про надра яким, відповідно до статті 16 Кодексу надані спеціальні дозволи на користування надрами.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1294, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акту перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Згідно п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженим постановою КМУ № 615 від 30.05.2011 року, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених волом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування;

4) наявності заборгованості з плати за користування надрами;

5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища;

6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом;

7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону;

8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 14, 70, 71, 72, 79, 86, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3980 від 01.08.2006 року виданого закритому акціонерному товариству "Укрсклопром".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 7.1