18 липня 2017 р. справа №818/907/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Черкасової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/907/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання повторно розглянути її звернення від 22.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 4,26 гектарів (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення (рілля) державної форми власності, яка розташована за межами населеного пункту на території Зінівської сільської ради Путивльського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог статей 118, 122 Земельного кодексу України. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно відмовлено їй у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оскільки відмову мотивовано тим, що землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність відносяться до масиву, який передбачається для створення ландшафтного регіонального парку "Сеймський", що не відповідає призначенню та принципам землеустрою. Крім того, відповідачем зазначено, що управління не має правових підстав для вирішення цього питання, що порушується у клопотанні.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що земельна ділянка, яка планується до відведення, відноситься до масиву, який передбачається для створення ландшафтного регіонального парку "Сеймський". Головне управління здійснює повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб в межах області. Відповідно до статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. За таких обставин, відповідач вважає, що не має правових підстав для вирішення питання, що порушене позивачем. Тому позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення відповідної земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.46-49).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача Черкасова І.В. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених в письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення позивача та її представника, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Путивльського районного суду Сумської області від 10.02.2017 року по справі №584/96/17 за ОСОБА_1 визнано право на земельну частку (пай) в колективній власності на землю колективного сільськогосподарського підприємства "Червоний прапор" с. Зінове Путивльського району у розмірі 4,29 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в порядку спадкування за законом після смерті рідного брата ОСОБА_5 Рішення суду набрало законної сили 14 березня 2017 року (а.с.8-9).
21 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Путивльської районної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель резервного фонду, розташованої на території Зінівської сільської ради Путивльського району (а.с.10).
За результатами звернення, листом від 26.04.2017 року Путивльська районна державна адміністрація Сумської області повідомила, що у них відсутні правові підстави щодо розгляду вказаного клопотання.
22.03.2017 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 4,26 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населеного пункту на території Зінівської сільської ради Путивльського району Сумської області та надала всі необхідні документи (а.с.12).
За результатами розгляду заяви, головне управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 20.04.2017 №К--3942-1872/6-17 відмовило ОСОБА_1 в її задоволенні на підставі того, що відповідно до інформаційної довідки відділу Держгеокадастру у Путивльському районі Сумської області від 19.04.2017 №22-28-0.1-226/2-17 було встановлено, що земельна ділянка, яка планується до відведення розташована на території Зінівської сільської ради Путивльського району, вся територія якої зарезервована для створення ландшафтного регіонального парку "Сеймський". Крім того, Головне управління не має правових підстав для вирішення питання, що порушене у клопотанні (а.с.13).
Вказана відмова Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з вказаних підстав є необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з листа від 20.04.2017 №К--3942-1872/6-17 головного управління Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_1 було повідомлено про те, що земельна ділянка, яка планується до відведення зарезервована для створення ландшафтного регіонального парку "Сеймський". Головне управління здійснює повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб в межах області. враховуючи вказане, Головне управління не має правових підстав для вирішення питання, що порушене у клопотанні (а.с.13).
Вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена статтею 118 Земельного кодексу України.
В той же час, згідно інформаційної довідки відділу у Путивльському районі Головного управління держгеокадастру у Сумській області від 19.04.2017 №22-28-0.1-226/2-17, землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення; форма власності на землю - державна; земельна ділянка, зазначена у викопіюванні, прикладеному до звернення ОСОБА_1, не передана у власність та користування інших осіб; земельна ділянка не зарезервована для надання у власність учасникам АТО; у разі розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки бажане місце розташування земельної ділянки не порушуватиме вимоги раціональної організації території. Вся територія Зінівської сільської ради Путивльського району Сумської області зарезервована під регіональний ландшафтний парк "Сеймський". (а.с.50).
Тобто, з вказаної довідки вбачається, що жодних перешкод, визначених земельним законодавством, для надання дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою не існує.
Та обставина, що територія Зінівської сільської ради Путивльського району Сумської області зарезервована під регіональний ландшафтний парк "Сеймський", не є підставою для відмови у наданні дозволу, оскільки не передбачена ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Суд також зазначає, що згідно рішення Сумської обласної ради від 07.10.2016 року вирішено утворити комунальний заклад Сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський». Цим же рішенням рекомендовано Сумській облдержадміністрації вжити заходів щодо забезпечення розробки проекту організації території парку.
Проте, як вбачається з інформаційної довідки відділу у Путивльському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 19.04.2017 такий проект організації території парку не розроблений.
Крім того, відповідач у своєму листі зазначив, що в силу Конституції України та законів України не має правових підстав для вирішення питання, що порушене у заяві позивача.
Таке формулювання дає підстави зробити висновок, що у відповідача відсутня компетенція на розгляд заяви позивача, що не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки саме до компетенції відповідача належить розгляд заяв громадян про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 7 ст. 117 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
На підставі п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 7 Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Лист Головного управління Держгеокадастру у Сумській області не містить рішення з приводу вирішення питання, яке було підставою для звернення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладеному в листі від 20.04.2017 №К--3942-1872/6-17.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 22.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 4,26 гектарів (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення (рілля) державної форми власності, яка розташована за межами населеного пункту на території Зінівської сільської ради Путивльського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог статей 118, 122 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення вказаної норми, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 640 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м.Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 22.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 4,26 гектарів (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення (рілля) державної форми власності, яка розташована за межами населеного пункту на території Зінівської сільської ради Путивльського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог статей 118, 122 Земельного кодексу України.
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 640 грн. (шістсот сорок грн.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя C.О. Бондар
Повний текст постанови складено 21 липня 2017 року.