про залишення позовної заяви без руху
19 липня 2017 рокум. Ужгород№ 807/851/17
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Луцович М.М., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до Головного територіального управління юстиції у Львівській області в особі відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби про визнання незаконною та скасування постанови, -
17 липня 2017 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою звернулося Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України (далі - позивач) до Головного територіального управління юстиції у Львівській області в особі відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби (далі - відповідач), якою просить суд: "1. Відкрити провадження за даною позовною заявою; 2. Визнати дії державного виконавця незаконними, скасувати постанови про накладення штрафу від 20 березня 2017 року ВП № 53290843 та від 12 червня 2017 року ВП № 54084698 про стягнення із Західного регіонального управління штрафу на користь держави в розмірі 5100,00 грн.; 3. Визнати постанови державного виконавця про накладення штрафу від 20 березня 2017 року ВП № 53290843 та від 12 червня 2017 року ВП № 54084698 про стягнення із позивача штрафу на користь держави в розмірі 5100,00 грн. такими, що виконати їх позивачем не можливо".
Відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Розглянувши поданий адміністративний позов, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з огляду на наступне.
Відповідно до вимог частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Однак, як вбачається із позовної заяви та доданих до неї документів, позивачем в порушення вимог частини 3 статті 106 КАС України не додано до позову доказу надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Ухвала вважається виконаною у встановлений строк, якщо до вказаної дати необхідні документи були подані до канцелярії суду або відправлені поштою.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду доказ надіслання копії позовної заяви разом з доданими до неї документами відповідачу.
На підставі наведеного та керуючись статтями 106, 108, 160, 165 КАС України, суддя, -
Позовну заяву Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до Головного територіального управління юстиції у Львівській області в особі відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби про визнання незаконною та скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу строк до 02 серпня 2017 року для усунення вищезазначених недоліків.
Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також постановлення ухвали в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених статтею 167 частиною 4 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М. Луцович