13 липня 2017 р. Справа № 804/3117/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.,
при секретарі Виноградовій Т.В.,
за участю:
представників позивача Охрименка М.І., Цимая В.С., Ковтуна В.І.,
представника відповідача Краснікової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро КМР" до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро КМР» (далі - ТОВ «Агро КМР», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - Західно-Донбаська ОДПІ, відповідач) про:
- скасування рішення від 21.03.2017 року №4502/10/04-10-12-01 про відмову у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2017 рік;
- зобов'язання відповідача підтвердити статус ТОВ «Агро КМР» як платника єдиного податку четвертої групи на 2017 рік та внесення відповідних відомостей до реєстру платників єдиного податку, про що видати довідку (витяг) з реєстру платників єдиного податку.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню з відновленням в Реєстрі платників єдиного податку відомостей про ТОВ «Агро КМР» як платника єдиного податку четвертої групи, з огляду на те, що позивач з 2015 року зареєстрований як платник єдиного податку четвертої групи. На виконання приписів підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивачем надано відповідачу повний перелік документів з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Позивач зазначає, що ТОВ «Агро КМР» з 01.01.2017 року автоматично набуло статусу платника податку четвертої групи, тому контролюючий орган був зобов'язаний внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку та інформаційних мереж, однак, цього не зробив, посилаючись на наявність у позивача податкового боргу станом на 01.01.2017 року. Правила норми, на яку посилається відповідач, стосуються порядку самостійного переходу суб'єкта господарювання на спрощену систему оподаткування, яка Західно-Донбаська ОДПІ помилково ототожнила з правилами автоматичного переходу.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, надала суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначила, що Західно-Донбаською ОДПІ встановлено, що станом на 01.01.2017 року позивач мав податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 231,80 грн. Враховуючи наявність у позивача станом на 01.01.2017 року податкового боргу, він не має права перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Представники сторін в судовому засіданні підтримали обрані правові позиції.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро КМР» (код ЄДРПОУ 34063587) перебуває на обліку в Західно-Донбаській ОДПІ з 09.03.2006 року як платник податків (а.с.24-30).
Згідно довідок від 20.07.2009 року №19/153, від 25.02.2010 року №8/153, від 07.02.2011 року №9/153, від 13.02.2012 року №3659/10/15-333/20, від 22.02.2013 року №5880/10/15.4-51, від 24.02.2014 року №4875/15-03, від 18.03.2015 року №6042, від 24.05.2016 року №10128/10/04-10-12-02 позивач з 2009 року по 2016 рік був зареєстрований в Західно-Донбаській ОДПІ, як платник єдиного податку (а.с.15-22).
Судом встановлено, сторонами підтверджено, що позивач є сільгоспвиробником у якого частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік постійно дорівнює або перевищує 75 відсотків.
15.03.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою за вх. №122/10/69 про видачу документу про підтвердження в 2017 році за ТОВ «Агро КМР» статусу платника єдиного податку ІV групи (а.с.23).
21.03.2017 року відповідачем прийнято оскаржуване рішення №4502/10/04-10-12-01 про відмову у реєстрації платником єдиного податку ІV групи на 2017 рік ТОВ «Агро КМР», зареєстрованого платником єдиного податку ІV групи згідно пункту 298.8 статті 298 ПК України (а.с.10).
У вказаному рішенні встановлено, що позивач згідно інтегрованої картки платника станом на 01.01.2017 року має податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 231,80 грн., тому підприємство не може бути платником єдиного податку ІV групи на 2017 рік.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, рішенням якого від 27.04.2017 року №8652/10/04-36-12-23-27 залишено без змін рішення від 21.03.2017 року №4502/10/04-10-12-01 «Про відмову у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2017 рік ТОВ «Агро КМР», а скаргу позивача - без задоволення (а.с.11-14).
До 01.01.2015 року Глава 2 Розділу XIV ПК України регулювала порядок справляння фіксованого сільськогосподарського податку, платником якого з 2009 року по 2014 рік був позивач.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 року, який набув чинності 01.01.2015 року, до ПК України та деяких законодавчих актів України внесено зміни, зокрема, Главу 2 «Фіксований сільськогосподарський податок» виключено.
Натомість, пункт 291.4 статті 291 ПК України доповнено підпунктом 4, відповідно до якого сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, віднесено до четвертої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Згідно з пунктами 299.1, 299.2 статті 299 ПК України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
Відповідачем не спростовано подання позивачем вказаного переліку документів для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.
Згідно з пунктом 299.13 статті 299 ПК України, з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті такі дані з реєстру платників єдиного податку: податковий номер (для юридичної особи); найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи; дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності; дату виключення з реєстру платників єдиного податку.
Так, з 01.01.2015 року платники фіксованого сільськогосподарського податку автоматично стають платниками єдиного податку четвертої групи. Їх реєстрація у якості платників єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру платників єдиного податку. Крім того, контролюючий орган додатково розміщує дані про таких платників на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті, а також на підставі наявної інформації надає підтвердження статусу платника єдиного податку.
У зв'язку зі змінами в законодавстві з 01.01.2015 року позивач автоматично набув статусу платника єдиного податку четвертої групи, про що видано відповідні довідки за 2015 та 2016 роки (а.с.21-22).
Отже, надаючи перелік документів та звертаючись 15.03.2017 року до відповідача з заявою про видачу документа про підтвердження в 2017 році за ТОВ «Агро КМР» статусу платника єдиного податку, позивач не здійснював дій, спрямованих на перехід на спрощену систему оподаткування, а здійснював дії з щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.
Як встановлено судом, відповідачем не встановлено неподання у повному обсязі або наявність неточностей у документах, поданих для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку ТОВ «Агро КМР».
Відтак, підстави для не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи за позивачем з 01.01.2017 року у відповідача були відсутні, а тому контролюючий орган був зобов'язаний внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку та інформаційних мереж, однак, цього не зробив, посилаючись на наявність у позивача податкового боргу з податку на нерухоме майно станом на 01.01.2017 року і підпункт 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 ПК України.
Згідно з підпунктом 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 ПК України, не може бути платником єдиного податку четвертої групи суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
У разі ж наявності в контролюючого органу підстав вважати, що ТОВ «Агро КМР» не може бути платником єдиного податку, він, згідно з пунктом 299.10 статті 299 ПК України, може прийняти рішення про анулювання реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку, що відповідачем зроблено не було.
Суд звертає увагу, що наявність боргу на 01 січня поточного року є підставою для відмови у набутті статусу платника єдиного податку лише для тих хто вперше набуває цей статус.
Отже, оскільки, позивач у даному випадку мав з 01.01.2017 року автоматично стати платником єдиного податку четвертої групи, тому норми підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 ПК України щодо відмови у такій реєстрації за наявності податкового боргу до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.
Для тих суб'єктів господарювання, які вже були платниками єдиного податку, відповідно до вимог підпункту 8 підпункту 298.2.3 пункту 198.2 статті 298 ПК України, податковий борг може бути підставою для втрати цього статусу лише у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
З аналізу вказаних норм, суд доходить висновку, що правила норми підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 ПК України стосуються порядку самостійного переходу суб'єкта господарювання на спрощену систему оподаткування, які Західно-Донбаська ОДПІ помилково ототожнила з правилами автоматичного переходу.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 15.11.2016 року по справі №К/800/8382/16.
Крім того, фактично приймаючи у 2017 році від ТОВ «Агро КМР» податкову звітність, як платника єдиного податку ІV групи, Західно-Донбаська ОДПІ опосередковано визнала позивача таким, що у 2017 році перебуває на спрощеній системі оподаткування (а.с.72-120).
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, суду дійшов висновку, що Західно-Донбаська ОДПІ необґрунтовано застосувала норми закону, що потягло за собою не включення позивача до реєстру платників єдиного податку.
Суд вважає правомірним задоволення позову у повному обсязі, оскільки єдиним належним способом захисту порушеного права позивача, який уникає виникнення у майбутньому інших судових спорів, та остаточно захищає права позивача, поряд із скасуванням рішення від 21.03.2017 року №4205/10/04-10-12-01 «Про відмову у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2017 рік ТОВ «Агро КМР» є зобов'язання відповідача підтвердити статус позивача, як платника єдиного податку четвертої групи на 2017 рік та внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку, про що видати довідку (витяг) з реєстру платників єдиного податку.
З системного аналізу наведених норм чинного законодавства України, наданих матеріалів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, суд присуджує на користь ТОВ «Агро КМР» за рахунок бюджетних асигнувань Західно-Донбаської ОДПІ документально підтверджені судові витрати - судовий збір, сплачений згідно платіжного доручення від 15.05.2017 року №3164 на суму 3200 грн.
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро КМР» до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 21.03.2017 року №4502/10/04-10-12-01 «Про відмову у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2017 рік Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро КМР».
Зобов'язати Західно-Донбаську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підтвердити статус Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро КМР» як платника єдиного податку четвертої групи на 2017 рік та внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку, про що видати довідку (витяг) з реєстру платників єдиного податку.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро КМР» за рахунок бюджетних асигнувань Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 3200 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 18 липня 2017 року.
Суддя М.В. Бондар