12 травня 2017 р. Справа № 804/5839/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В.
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кам'янської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Кам'янської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням змін, просить:
- визнати протиправними дії Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати з якої призначено пенсію з урахуванням останніх підвищень посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року;
- зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області видати ОСОБА_2 довідки про заробітну плату станом з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» з урахуванням всіх виплат отримуваних ОСОБА_2 під час перебування на державній службі та на день призначення пенсії;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір сплачений згідно квитакції в розмірі 551,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалась на те, що відповідач листом від 12.07.2016 року протиправно відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату станом з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013 та постанови «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року № 292. Адже податкова інспекція не наділена правом визначати наявність чи відсутність у неї права на перерахунок розміру раніше призначеної (перерахованої) пенсії, бо питання щодо визначення права і підстав для перерахунку пенсії є компетенцією органів Пенсійного фонду України, одним із основних завдань яких є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій. Такі дії податкового органу порушують законне право позивача на отримання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця, яке гарантоване державою у відповідності до вимог чинного законодавства України. Тому, на думку позивача, її порушене право підлягає поновленню.
Позивач вважає, що має обґрунтоване законне право на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням останнього підвищення посадових окладів працюючих державних службовців відповідної посади та рангу станом з 01.12.2015 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013 та станом з 01.05.2016 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року № 292.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі, у зв'язку з неможливістю з'явитись у судове засідання.
Частиною 6 ст. 128 КАС України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що представник відповідача у судове засідання не з'явився, ухвалою суду від 12.05.2017 року відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 до 18.10.2005 року працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора зі спеціальним званням радника податкової служби ІІ рангу відділу документальних перевірок суб'єктів господарської діяльності - юридичних осіб управління контрольно-перевірочної роботи Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області. На даний час є пенсіонером та отримує пенсію за віком.
04 липня 2016 року позивач звернулась до Дніпродзержинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області з заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на день призначення пенсії, що подаються для перерахунку пенсії зі всіма складовими заробітної плати станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року.
Проте, листом від 12.07.2016 року №117/10/04-03-050-038 відповідач повідомив позивачу про відсутність можливості видати таку довідку, оскільки з огляду на зміни у законодавстві на момент її звернення немає можливості видати їй необхідну довідку для перерахування пенсії, бо згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" вже є виключеним п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а ним регулювався порядок видачі довідки про перерахунок пенсії, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до посади та рангу на день призначення пенсії.
Проте, суд не може погодитись з такими діями податкового органу з огляду на наступне.
У відповідності до ч. 2 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII, чинний на момент призначення пенсії, у редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з частинами 1 та 2 ст.37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст.1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плати, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (ст. 2 Закону №108/95-ВР).
У свою чергу згідно з ч. 2 ст. 33 Закону №3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відтак, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону №1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Проаналізувавши вищевказані норми чинного законодавства України, суд зазначає, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року (справа №21-125а13) та від 28.05.2013 року (справа №21-97а13).
У свою чергу згідно з п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання "заслужений"; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
Неможливість надання позивачу запитуваної довідки про перерахування пенсії, у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року, відповідач пояснив тим, що на момент її звернення вже був виключеним п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова №865), яким і регулювався порядок видачі довідки для перерахунку пенсії, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рангу на день призначення пенсії.
Втім, на думку суду, такі посилання податкового органу є безпідставними з огляду на наступне.
Як вже було встановлено, призначення та нарахування пенсії державного службовця ОСОБА_2 були здійснені з 18.10.2005 року, а звернулась вона до відповідача за довідкою про перерахунок пенсії - 04.07.2016 року, тобто вже у період дії змінених положень Постанови № 865.
Разом з тим, суд не вважає вірними та правомірними твердження податкової інспекції про неможливість у такому разі надання довідки про перерахунок. Адже зміни, які відбулися в ст. 37 Закону України "Про державну службу", стосуються тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону і ніяким чином не поширюються на перерахунок раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", Кабінетом Міністрів України з метою визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії було прийнято Порядок проведення такого перерахунку, затверджений постановою "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865, який був чинним на час призначення позивачу первинного розміру пенсії (18 жовтня 2005 року).
Виключеним пунктом 4 Постанови №865 на момент його дії було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-ХІІ), визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, діючим п. 5 Постанови №865 передбачено, що перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова №1013) керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 року були підвищені посадові оклади.
Цією ж постановою були внесені зміни до Постанови № 865, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено п. 4 Постанови № 865, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям, а п. 5 викладено в новій редакції, за якою визначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Відповідно до ст. 49 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року № 322-VIII, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Тож відсутність порядку перерахунку та умов перерахунку пенсії не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку із зміною в бік збільшення заробітної плати працюючих державних службовців.
Відтак, статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13.06.2007 року "Про незалежність судової влади" зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ч.1 ст.58 Конституції України).
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тобто, видача довідки про перерахунок раніше призначеної пенсії та такий перерахунок здійснюються відповідно до норм чинних на момент виникнення права на пенсію.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії податкової інспекції щодо відмови у видачі ОСОБА_2 довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015 року та 01.05.2016 року з урахуванням підвищення заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці Державних службовців у 2016 році є протиправними, тому порушене право позивача на отримання такої довідки підлягає поновленню.
З огляду на викладене, адміністративний позов ОСОБА_2 до Кам'янської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Що стосується вирішення питання про розподіл судових витрат, то суд зазначає, що на підставі ст.ст.87, 94 КАС України, положень Закону України "Про судовий збір", сплачений позивачем судовий збір у розмірі - 551,20грн. підлягає поверненню позивачу у повному обсязі з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Кам'янської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Кам'янської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Кам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, з урахуванням останнього підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року згідно постанов Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».
Зобов'язати Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області видати ОСОБА_2 довідки про заробітну плату станом з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі складовими заробітної плати за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_2 сплачену суму судового збору у розмірі 551,20 грн.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Турлакова