Справа № 428/5227/16-а
Провадження №2-а/428/68/2016
27 вересня 2016 року Сєвєродонецький міський суд
Луганської області в складі:
судді Юзефовича І.О.
при секретарі Продченко О.А.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представників відповідача Шорохової Ю.С., Шарнікової І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сєвєродонецька адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним Розпорядження міського голови №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання» та його скасування,
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 звернувся до Сєвєродонецького міського суду з адміністративним позовом до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним Розпорядження міського голови №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання» та його скасування, мотивуючи вимоги тим , що 27.04.2016р. на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради Луганської області було опубліковано проект розпорядження №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання» за підписом громадянина ОСОБА_5, який називає себе секретарем ради та підписує офіційні документи Сєвєродонецької міської ради Луганської області, відповідно до якого вноситься великий перелік питань, які не має право вносити як секретар при існуючому міському голові. Таким чином, дії ОСОБА_5 направлені в обхід вимог ст. 124 Конституції України. Тому, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом і просить суд визнати незаконним Розпорядження міського голови №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання» за підписом секретаря ради ОСОБА_5, який було підготовлено заступником начальника оргвідділу ОСОБА_6 та погоджено керуючим справами виконкому ОСОБА_7 та директором департаменту з юридичних питань та контролю ОСОБА_8 та скасувати дане розпорядження у повному обсязі; судові витрати розподілити відповідно до вимог КАС України.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні адміністративний позов підтримав, додатково пояснив, що представники місцевої ради мають діяти виключно в межах законодавства. Протягом січня-березня 2016р. у Сєвєродонецькій міській раді Луганської області відбулися ряд подій, які мають наслідком прийняття незаконних рішень. В цей час громадянин ОСОБА_5 делегував собі повноваження секретаря ради, при цьому він мав чотири статуси: секретар міської ради, в.о. міського голови, т.в.о. міського голови та міський голова. Оскаржуване розпорядження містить в собі велике коло питань, які мав право вносити на розгляд виключно міський голова ОСОБА_4. Крім того, обрання ОСОБА_5 секретарем Сєвєродонецької міської ради Луганської області було визнано у судовому порядку незаконним. ОСОБА_4, як пересічний член територіальної громади, має право оскаржувати будь-які нормативно-правові акти Сєвєродонецької міської ради Луганської області, якщо він вважає, що порушені його права або інтереси громади. Оскаржуване розпорядження потягло великий вплив на життєдіяльність міста та коло змін у міській раді. Крім того, ОСОБА_5 не являвся секретарем міської ради. Згідно ЗУ «Про місцеве самоврядування» ОСОБА_5 не мав право скликати сесію та підписувати дане розпорядження.
Представник відповідача Шорохова Ю.С. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, пояснила, що за результатами голосування депутатів Сєвєродонецької міської ради було прийнято рішення №99 від 16.02.2016р. «Про обрання секретаря міської ради», яким обрано секретарем Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_5. Керуючись п. 6 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування», секретар Сєвєродонецької міської ради видав розпорядження міського голови №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання». Таким чином, позивачем не надано жодних фактичних підстав та обґрунтування щодо ознак незаконності дій з боку Сєвєродонецької міської ради при прийнятті вищезазначеного розпорядження.
Представник відповідача Шарнікова І.І. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, пояснила, що на момент прийняття оскаржуваного розпорядження обов'язки міського голови виконував ОСОБА_5, який мав право на підпис розпоряджень. Також на той момент не вступили в законну силу Постанова Донецького Апеляційного адміністративного суду по справі №428/740/16-а від 26.07.2016р. та Ухвала Донецького Апеляційного адміністративного суду від 06.09.2016р. і керуватися ними Сєвєродонецька міська рада не могла. Оскаржуваним розпорядженням права ОСОБА_4, як фізичної особи, не були порушені.
Третя особа міський голова м. Сєвєродонецька Луганської області ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи , суд вважає , що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення , крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Відповідно до ч.4 п.п.8, 20 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», Сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до копії Розпорядження міського голови №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання», Секретар ради ОСОБА_5 скликав одинадцяту (чергову) сесію міської ради з переліченим у розпорядженні колом питань. Відповідно до п.п. 3.2, 3.4, 4.3 Регламенту Сєвєродонецької міської ради VII скликання, у разі звільнення з посади міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження міського голови здійснює секретар міської ради. Секретар міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень міського голови і до моменту початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії міської ради, обраної на чергових місцевих виборах. Міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень. Секретар міської ради у випадку відсутності або дострокового припинення повноважень міського голови здійснює повноваження міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених ст. 2.3 Регламенту; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради. Відповідно до копії постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.07.2016р. по адміністративній справі №428/740/16-а за позовом ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправними та скасування рішень, постанову Сєвєродонецького міського суду від 20.04.2016р. скасовано в частині визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання від 21.01.2016р. №96 «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради». В цій частині прийнято нову постанову. В задоволенні позову ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання від 21.01.2016р. №96 «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» - відмовити. В іншій частині постанову Сєвєродонецького міського суду від 20.04.2016р. залишити без змін. Відповідно до копії постанови Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 15.07.2016р. по адміністративній справі №428/3278/16-а за позовом ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним відкриття та проведення засідання сесії, визнання незаконними та скасування рішень, визнано незаконним відкриття та проведення 16.02.2016 року засідання шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради Луганської області сьомого скликання; визнано незаконним та нечинним з моменту набрання цією постановою законної сили рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 16.02.2016 року № 99 «Про обрання секретаря міської ради». Постанова набрала чинності 06.09.2016р. на підставі ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду.
Таким чином судом встановлено , що 18.04.2016р. секретарем Сєвєродонецької міської ради Луганської області ОСОБА_5 в межах встановлених чинним законодавством України було видано Розпорядження міського голови №126 «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання». Посилання позивача ОСОБА_4 на незаконність чинного рішення внаслідок відсутності повноважень ОСОБА_5 не можуть бути взяті судом до уваги, адже тільки з 06.09.2016р. у судовому порядку було визнано обрання ОСОБА_5 секретарем міської ради незаконним та не чинним, а на момент прийняття оскаржуваного рішення ОСОБА_5 відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламенту Сєвєродонецької міської ради VII скликання, мав повноваження на скликання сесії та видання розпорядження. Крім того, позивачем ОСОБА_4 жодним чином не вмотивовано чим саме порушило його права оскаржуване рішення.
Отже, суд приходить до висновку, що обставини викладені позивачем в обґрунтування позову не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи, а отже адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним Розпорядження міського голови №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання» та його скасування підлягає залишенню без задоволення.
Згідно із ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Понесення позивачем судових витрат по сплаті судового збору у встановленому Законом розмірі 551,20грн. підтверджується квитанцією №0.0.544006816.1 від 27.04.2016р.. При цьому, у задоволенні позову відмовлено. Отже, суд вважає за необхідне відмовити у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму витрат по сплаті судового збору в розмірі 551,20грн..
Керуючись ст.ст. 70 , 71 , 94, 159-163 КАС України , суд -
постановив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним Розпорядження міського голови №126 від 18.04.2016р. «Про скликання одинадцятої (чергової) сесії міської ради сьомого скликання» та його скасування.
Постанова може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення , з одночасним надсиланням її копії до Донецького адміністративного апеляційного суду. У разі прийняття судом постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя