Справа № 711/4599/17
Номер проваджегння 2-а/711/176/17
11 липня 2017 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді Позарецької С.М.
при секретарі Юрченко В.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов»язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом (в судовому засіданні уточнений) до ОСОБА_2 міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов»язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 22.12.2016р. позивач звернувся до ОСОБА_2 міської ради УІІІ скликання із заявою затвердити документацію із землеустрою та надати земельну ділянку за адресою: вул.. Г.Буркацької, 101 в м. Черкаси у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд і споруд (присадибна ділянка).
Управлінням земельних ресурсів та землеустрою Департаменту архітектури та містобудування ОСОБА_2 міської ради розроблено проект рішення «Про передачу земельної ділянки у власність по вул.. Галини Буркацької, 101 ОСОБА_1 Площа 0,0900га. Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), №1464-8-з від 06.02.2017р. з пояснювальною запискою.
Позивач вказує, що з часу 06.02.2017р. №1464-8-з проект вказаного рішення з пояснювальною запискою висвітлюється на сайті ОСОБА_2 міської ради. Вважає, що 05 січня 2017р. збіг двотижневий строк, згідно із ч.9 ст. 118 ЗК України, про надання у власність земельної ділянки позивачеві.
Проте, міською радою на 24-му пленарному засіданні 13 лютого, 22 лютого, 2 березня 2017р., на 27-му пленарному засіданні 19 квітня, 24 квітня 2017р., 31-му пленарному засіданні 07 червня 2017р. позивачу не було передано земельну ділянку у власність. Питання порядку денного указаних пленарних засідань відповідно №123, №61, №65 позивачу не було передано земельну ділянку у власність. Питання порядку денного указаних пленарних засідань відповідно №123, №61, №65 про передачу земельної ділянки у власність позивачу, не розглядались. У протоколах пленарних засідань проект рішення про передачу земельної ділянки у власність позивачу значиться у переліку з іншими земельними питаннями: «Відкласти розгляд питань». Така інформація міститься на сайті ОСОБА_2 міської ради.
У порядок денний 25-го, 26-го, 28-го, 29-го, 30-го пленарних засідань другої сесії ОСОБА_2 міської ради внесені галузеві питання, а проекти рішень про передачу земельних ділянок у власність, позивачеві та інших громадян не вносились.
Позивач вважає, що відкладення міською радою розгляду питань порядку денного про надання земельної ділянки у власність позивачеві, не передбачено законодавством та Регламентом ОСОБА_2 міської ради УІІІ скликання, затвердженого 24.12.2015р. №2-18.
07 березня та 30 травня 2017р. позивач звертався до ОСОБА_2 міської ради із запитами - із проханням затвердити документацію із землеустрою і передачі земельної ділянки йому у власність. Між тим, відповідь від 15.03.2017р. не містить задоволення звернення позивача. На запит від 30.05.2017р. він відповіді не отримав.
Таким чином, посилаючись на Конституцію України, ст.ст. 118, 122 ЗК України, остаточно просить суд, - визнати бездіяльність ОСОБА_2 міської ради неправомірною та зобов»язати розглянути на пленарному засідання сесії міської ради в строки та в порядку, передбачених Законом, проект рішення «Про передачу земельної ділянки у власність по вул. Г. Буркацької, 101 ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка), площею 0,0900га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), №1464-8-з від 06.02.2017р. з прийняттям рішення про передачу указаної земельної ділянки у власність позивачу. Будь-які судові витрати позивач не поніс.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 повністю підтримав уточнені під час розгляду справи, позовні вимоги і просив їх задовольнити. Вважає, що міська рада не розглядаючи його земельне питання та не приймаючи рішення на його користь, - порушує його право на приватизацію земельної ділянки за вказаною адресою. Крім того, на думку позивача, слід розглянути його земельне питання протягом двох тижнів.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 міської ради за довіреністю ОСОБА_3 повністю заперечував проти задоволення уточнених позовних вимог. Зазначив, що земельне питання позивача 27.06.2017р. включено до порядку денного з подальшим внесенням його на розгляд на сесії міськради. На два звернення позивача, пр. які він зазначає, міською радою надані відповіді. Крім того, зазначив, що суд не вправі перебирати на себе повноваження міської ради щодо прийняття рішення про передачу земельної ділянку у власність позивача. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення за таких підстав:
встановлено, що ОСОБА_1 звернувся через Центр з надання адміністративних послуг до ОСОБА_2 міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації (проекту) із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (для громадян); земельна ділянка, площею 0,0900га знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Галини Буркацької, 101. За даними листа виконкому ОСОБА_2 міської ради від 26.07.2016р. №5042-2, управлінням земельних ресурсів та землеустрою департаменту архітектури, містобудування та інспектування виконкому міськради було підготовлено проект рішення «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою по вул. Г. Буркацької, 101 гр-ну ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)». Згодом, ОСОБА_1 було повідомлено листом за підписом заступника міського голови від 15.03.2017р. №1797-2 про те, що управлінням земельних ресурсів та землеустрою департаменту архітектури та містобудування виконкому міської ради підготовлено та надано до відділу з питань роботи ради проект рішення (реєстраційний номер 1464-8-з) «Про передачу земельної ділянки у власність по вул. Г.Буркацької,101 гр-ну ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)» із застосуванням «принципу мовчазної згоди».
Крім того, відповідно до листа заступника міського голови від 09.06.2017р. №3954-2, вказаний проект рішення опубліковано на сайті ОСОБА_2 міської ради 06.02.2017р. та включено до порядку денного, в т.ч. 27.06.2017р. з подальшим внесенням його на розгляд сесії міськради, про що зазначив і в судовому засіданні представник відповідача.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
До повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить, в т.ч. розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. (ст.12 ч.1 п.п. а, б, й, к) Земельного Кодексу України).
Згідно із статтею 26 ч.1 п. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
За нормами частин 1, 4, 5, 10, 12, 13, 16, 17 статті 46 згаданого ЗУ, міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. сесії ради скликаються міської - відповідно міським головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян. Протоколи сесій міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто міським головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем міської ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні. Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (ч.1 ст. 47 ЗУ). Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями (ч.4 ст. 47 ЗУ).
Під час судового розгляду справи встановлено, що проект рішення №1464-8-з внесено постійною комісією з питань земельних відносин міської ради.
Відповідно до частин 1, 4, 6 статті 49 згаданого Закону, повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом. Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Згідно із п.1 ч.2 ст. 52 ЗУ виконавчий комітет ради попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради.
За положеннями частин 1, 2, 3, 11 статті 59 Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження (ч.1 ст. 71 Закону).
За положеннями частини 6, 7, 8 статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в т.ч. для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Крім того, слід зазначити, що в разі застосування «принципу мовчазної згоди» підлягають до застосування не лише норми статті 118 ЗК України, а й положення статей 122, 123 Земельного Кодексу України, враховуючи, що рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою по вул. Г.Буркацької гр.- ну ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка) ОСОБА_2 міською радою не приймалось, що не заперечується відповідачем.
Отже, на думку суду, інформація, що викладена у відповідях заступника міського голови від 26.07.2016р. та від 15.03.2017р. не є суперечливою.
За результатами розгляду справи, суд вважає, що підстав для задоволення позову немає, оскільки судом не встановлено жодних обставин, які б вказували на порушення відповідачем права позивача на передачу йому у власність земельної ділянки за вказаною адресою.
Судові витрати слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подачу даного адміністративного позову на підставі ст. 5 ч.1 п. 8 ЗУ «Про судовий збір».
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ЗУ «Про судовий збір», ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗК України, ст.ст. 2, 6, 17, 18, 19, 70-72, 94, 105-106, 160-163 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов»язання вчинити певні дії, - відмовити.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається відповідно до вимог ст. 186 КАСУ.
Головуючий: ОСОБА_4