Придніпровський районний суд м.Черкаси
Іменем України
Номер провадження 2-а/711/208/17
Справа № 711/5776/17
17 липня 2017 року
суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Дунаєв С.О.,
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до старшого слідчого відділу управління служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_2 та прокурора відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом (скаргою), в якому просив визнати неправомірними дії відповідачів по зверненню до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку в житловому приміщенні позивача. Визнання таких дій неправомірними здійснити шляхом встановлення судом відсутності у відповідачів та державних органів, в яких вони працюють, повноважень та компетенції суб'єктів владних повноважень виконавчої влади України.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі варто звернути увагу на наступне.
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п.2 ч.2 ст.17 КАС компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Як зазначено в Рішенні Конституційного ОСОБА_1 України N 6-рп/2001 від 23.05.2001р. кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Скарги на акти та дії службових осіб органів досудового розслідування, прокуратури в частині дій в межах кримінального провадження розглядаються судом в порядку, визначеному нормами КПК України - тобто, судом першої інстанції при попередньому розгляді справи або слідчим суддею під час здійснення досудового розслідування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб прокуратури має свої особливості.
У своєму рішенні від 14.12.2011р. №19-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що вичерпний перелік публічно-правових справ, на які не поширюється юрисдикція адміністративних судів, визначено в частині третій статті 17 КАС, а саме справи: що віднесені до юрисдикції Конституційного ОСОБА_1 України; які належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; про накладення адміністративних стягнень; щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції (пункти 1, 2, 3, 4).
Отже, КАС регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.
Завданнями кримінального судочинства є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть у ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний. Положення КПК України регламентують діяльність органів державної влади та їх посадових осіб, яка стосується сфери публічно-правових відносин, що виникають внаслідок злочинних посягань, відповідальність за які встановлено в нормах кримінального права.
Органи досудового розслідування та прокурор є носіями спеціальних владних процесуальних повноважень і тому виконують функції, обумовлені завданнями кримінального судочинства. Отже, правовідносини, що мають місце під час здійснення досудового розслідування в рамках кримінального провадження за своєю правовою природою є кримінально-процесуальними. Тому перевірка скарг на рішення, дії чи бездіяльність вказаних суб'єктів владних повноважень має відбуватися у тому ж процесуальному порядку і тим же судом, на який відповідно до закону покладені повноваження щодо перевірки й оцінки доказів у кримінальній справі, тобто судом із розгляду кримінальних справ. До того ж імперативний припис п.2 ч.3 ст.17 КАС виключає юрисдикцію адміністративних судів щодо справ, які належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Зазначене обумовлює висновок, що компетентним національним судом, до юрисдикції якого належить розгляд скарг щодо прийняття рішень, вчинення дій або допущення бездіяльності суб'єктом владних повноважень під час здійснення процесуальних (слідчих) дій на досудовому розслідуванні в рамках кримінального провадження є суд, який спеціалізується на розгляді кримінальних проваджень.
Як вбачається зі змісту позову та доданих до нього додатків позивач звернувся до суду з позовом, в якому ставиться питання про визнання неправомірними дій слідчого та прокурора з приводу реалізації їхньої компетенції під час здійснення досудового розслідування в рамках кримінального провадження, тобто діяльності, яка регламентована нормами Кримінального процесуального кодексу України, що в свою чергу виключає можливість розгляду поданого позивачем позову в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, суд вважає, що заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.17, 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до старшого слідчого відділу управління служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_2 та прокурора відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд міста Черкаси шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: ОСОБА_4