справа № 159/1687/17
номер провадження 2-а/166/61/17
смт. Ратне 13 липня 2017 року
Ратнівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ляха В. І.
за участю секретаря Омелько Н.І.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Білецького М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до заступника начальника Волинської митниці ДФС України - начальника управління протидії митним правопорушенням Негріча Леоніда Миколайовича про оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил,
Постановою заступника начальника Волинської митниці ДФС України - начальника управління протидії митним правопорушенням Негріча Л.М. від 26.04.2017 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.485 МК України, за порушення митних правил, піддано штрафу, у розмірі трьохсот відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 14227 грн. 11 коп., за те, що він, працюючи на посаді декларанта ТзОВ «ВЕЛ'Ю ПЕК» на митному посту «Доманове» Волинської митниці у Ратнівському районі Волинської області, 20.05.2016 року заявив в митній декларації типу ІМ40АА №205080000/2016/001651 неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД та його митної вартості, а саме за кодом 8701 90 50 00 (ставка мита 10%) було проведено митне оформлення товару - колісного трактора марки Білорусь, модель - 82П, 2008 року випуску, заводський номер НОМЕР_3, марка двигуна Д-243, номер двигуна НОМЕР_1, сплачено митні платежі в сумі 52826 грн. 83 коп.
В ході перевірки було встановлено, що вказаний товар є екскаватором - погрузчиком, який згідно з УКТЗЕД класифікується за кодом 8429 59 00 00 (ставка мита 0%) за його митне оформлення необхідно було сплатити митні платежі в сумі 57253 грн. 31 коп., не доплачено 4426 грн. 48 коп.
29.06.2016 року ОСОБА_3 заявив в митній декларації типу ІМ40АА №205080000/2016/002190 неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД та його митної вартості, а саме за кодом 8701 90 50 00 (ставка мита 10%) було проведено митне оформлення окремо товару - колісного трактора марки Білорусь, модель - 82.1, 2005 року випуску, заводський номер НОМЕР_4, марка двигуна Д-243-202, номер двигуна НОМЕР_2, та навісного обладнання до нього ЭО-2626А, 2005 року випуску, за кодом 8431 42 00 00, за цей товар сплачено митні платежі в сумі 54543 грн. 20 коп.
В ході перевірки було встановлено, що вказаний товар - трактор і навісне обладнання, становить одне ціле є екскаватором - погрузчиком, який згідно з УКТЗЕД класифікується за кодом 8429 59 00 00 (ставка мита 0%) за його митне оформлення необхідно було сплатити митні платежі в сумі 54859 грн. 09 коп., не доплачено 315 грн. 89 коп.
Загальна сума різниці між сплаченими митними платежами та митними платежами, які необхідно було сплатити за митними деклараціями типу ІМ40АА №205080000/2016/002190 від 20.05.2016 року, №205080000/2016/002190 від 29.06.2016 року становить 4742 грн. 37 коп.
ОСОБА_3 судовим порядком оскаржив постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, яку просить скасувати, справу провадженням закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, та вини в порушенні митних правил.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 ОСОБА_1 заявлений позов підтримала, просить його задовольнити.
Оскільки ОСОБА_3 в оформлених деклараціях типу ІМ40АА №205080000/2016/002190 від 20.05.2016 року, №205080000/2016/002190 від 29.06.2016 року заявлені для митного оформлення відомості про товар, що переміщувався через митний кордон України, були взяті з поданих йому документів. А саме вказаних ОСОБА_5, ОСОБА_6 в митних деклараціях відомостей про переміщення ними через митний кордон України бувших у користуванні колісних тракторів марки Білорусь, 2005 та 2008 років випуску а не екскаваторів - погрузчиків, достовірність яких в деклараціях засвідчив особистою печаткою працівник Волинської митниці.
Представник відповідача Білецький М.М. адміністративний позов ОСОБА_3 не визнав, просить його відхилити за безпідставністю. Так як ОСОБА_3 правомірно було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.485 МК України, за заявлення в митних деклараціях типу ІМ40АА №205080000/2016/002190 від 20.05.2016 року, №205080000/2016/002190 від 29.06.2016 року неправдивих відомостей необхідних для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД та його митної вартості, що призвело до неправомірного заниження розмірів сплати митних платежів, в загальній сумі 4742 грн. 37 коп.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного.
Відповідальність за ст.485 МК України наступає за дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів. А саме заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Відповідно до ст.485 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою противоправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність особи, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Ознаками відповідальності за ст.485 МК України з поміж іншого є те, що особа діє умисно, тобто усвідомлено, цілеспрямовано чинить так, щоб уникнути від сплати митних платежів (у тому числі й сплати їх у меншому розмірі).
Об'єктивна сторона правопорушення, відповідальність за яке встановлено ст.485 МК України, полягає у поданні неправдивих відомостей щодо істотних умов щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості.
Зовнішній прояв винного, противоправного діяння, передбаченого ст.485 МК України, обов'язково повинен поєднуватися з умислом суб'єкта його вчинення на посягання на охоронювані законом суспільні відносини (встановлений законом порядок сплати податків та зборів).
Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення - ст.257 МК України.
Митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації чи документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення - ст.248 МК України.
Доказів наявності противоправної мети дій ОСОБА_3 щодо заявлення неправдивих відомостей та неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру ОСОБА_3 митницею ДФС під час розгляду справи не надано.
При таких обставинах, суд вважає, що на момент митного оформлення товару в діях ОСОБА_3 був відсутній прямий умисел для ухилення від сплати митних платежів та надання недостовірних відомостей щодо товару.
А тому суд приходить до висновку, що заявлений ОСОБА_3 позов слід задовольнити, винесену постанову відповідачем про притягнення до адміністративної відповідальності позивача слід скасувати, адміністративну справу провадженням закрити, за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП. Керуючись ст. ст. 10, 11, 86, 159-163 КАС України, п. 1 ст. 247 КУпАП, суд -
Позов задовольнити.
Постанову заступника начальника Волинської митниці ДФС України - начальника управління протидії митним правопорушенням Негріча Леоніда Миколайовича від 26 квітня 2017 року про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.485 МК України, скасувати.
Адміністративну справу щодо ОСОБА_3 провадженням закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ратнівський районний суд Волинської області на протязі 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Лях В.І.