Ухвала від 13.07.2017 по справі 920/1922/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

13.07.2017 Справа № 920/1922/13

Господарський суд Сумської області, в особі - судді Соп'яненко О.Ю.,

при секретарі судового засідання Середі І.Г.

за участю представників сторін:

ГТУЮ у Сумській області - Ярошенко М.О.;

представник розпорядника майна - Мальована І.Ю.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/1922/13 про банкрутство Державного підприємства "Новосуханівський спиртовий завод" (вул. Заводська, буд. 1, с. Новосуханівка Сумського району Сумської області, 42341, код 00375214), суд -

встановив:

Ухвалою господарського суду від 15.11.2013 року було прийнято до розгляду заяву ФОП ОСОБА_3 про порушення справи про банкрутство ДП «Новосуханівський спиртовий завод».

Ухвалою господарського суду від 02.12.2013 року відмовлено у порушенні провадження у даній справі.

Проте, постановою Харківського апеляційного господарського суду від 08.01.2014 року ухвалу суду першої інстанції від 02.12.2013 року у даній справі було скасовано.

Ухвалою господарського суду від 06.020214 року порушено провадження у даній справі про банкрутство, введено процедуру розпорядження майном та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Котляр А.О.

Ухвалою господарського суду № 920/1922/13 від 24.04.2014 року було затверджено реєстр вимог кредиторів ДП "Новосуханівський спиртовий завод".

Ухвалою господарського суду Сумської області № 920/1922/13 від 17.06.2014 року припинено повноваження арбітражного керуючого Котляр А.О. та призначено розпорядником майна по справі № 920/1922/13 арбітражного керуючого Закорка В.В.

Ухвалою господарського суду від 09.07.2015 року залучено до участі у даній справі Міністерство аграрної політики та продовольства України, у зв'язку з тим, що підприємство- боржник є державним підприємством.

Ухвалою господарського суду від 17.12.2015 року продовжено процедуру розпорядження майном у даній справі до 31.03.2016 року у зв'язку з необхідністю отримання відповідей від КМУ та Міністерства аграрної політики та продовольства України на листи розпорядника майна за № 02-01/512, № 02-01/513 від 19.11.2015 року щодо визначення оптимальних шляхів відновлення платоспроможності підприємства боржника у даній справі та координації дій відповідних органів виконавчої влади.

Ухвалою господарського суду від 27.04.2016 року продовжено процедуру розпорядження майном до 31.06.2016 року, у зв'язку з тим, що відповіді на листи, направлені розпорядником майна на адреси Кабінету Міністрів України та Міністерства аграрної політики та продовольства України, не надійшли, тому було доручено керівнику боржника звернутися з листами до учасників "круглого столу", проведеного спеціальною контрольною комісією Верховної ради України з питань приватизації на тему "Перспективи та особливості приватизації ДП "Укрспирт", щодо подальшої перспективи роботи ДП "Новосуханівський спиртовий завод".

Ухвалою господарського суду від 14.07.2016 року провадження у даній справі було зупинено до моменту розгляду Верховною Радою України проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо об'єктів агропромислового комплексу» (реєстр № 2519а від 25.08.2015 року).

Ухвалою господарського суду від 08.09.2016 року провадження у справі було поновлено.

Матеріали справи свідчать, що розпорядник майна подав суду листа № 02-01/1286 від 03.02.2017 року щодо подальших процедур банкрутства в даній справі, в якому вказав, що ним було повторно надіслано звернення з метою уточнення стратегії відновлення платоспроможності ДП "Новосуханівський спиртовий завод", та інформації про плани та наміри Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо подальшої діяльності ДП "Новосуханівський спиртовий завод" до ДП "Укрспирт" листом від 26.09.2016 № 02-01/924 та Міністерству аграрної політики та продовольства України листом від 26.09.2016 № 02-01/923.

Листом від 14.11.2016 року вих. №37-27-1-15/18382 Міністерство аграрної політики та продовольства України повторно послалося на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо об'єктів агропромислового комплексу" (реєстр № 2519а від 25.08.2015 року), відповідно до якого пропонується виключити 374 об'єкти з числа підприємств, що не підлягають приватизації, серед яких є ДП "Новосуханівський спиртовий завод".

Листом від 19.12.2016 року вих. №02-01/1166 розпорядник майна повторно звернувся до Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо подальшої діяльності ДП "Новосуханівський спиртовий завод" з проханням надати актуальну інформацію щодо наявності на розгляді у Верховній Раді України проекту закону щодо реорганізації державних об'єктів агропромислового комплексу, оскільки проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо об'єктів агропромислового комплексу" (реєстр № 2519а від 25.08.2015 року) 14.04.2016 року був відкликаний суб'єктом законодавчої ініціативи.

Також, листом від 19.12.2016 року вих. №02-01/1165 розпорядник майна звернувся до Кабінету Міністрів України з питанням щодо подальшої діяльності ДП "Новосуханівський спиртовий завод". Відповідей отримано не було. У зв'язку з відсутністю рішень уповноважених органів, затримка процедури розпорядження майном боржника призводить до значного приросту кредиторської заборгованості та заборгованості по заробітній платі. Станом на 07.11.2016 року заборгованість із заробітної плати перед працівниками ДП "Новосуханівський спиртовий завод" становила 189 400,00 грн.

Матеріали справи свідчать, що підсумкове засідання в даній справі неодноразово відкладалося, зокрема, ухвалою господарського суду від 04.07.2017 року відкладено на 13.07.2017 року.

Розпорядник майна боржника надав суду інформацію № 02-01/1527 від 30.06.2017 року щодо подальших процедур банкрутства у даній справі, в якій зазначено, що 20.03.2017 року розпорядник майна повторно звернувся до Кабінету Міністрів України з листом № 02-01/1370, до Міністерства аграрної політики та продовольства України з листом № 02-01/1369, до ДП «Укрспирт» з листом № 02-01/1368 з питанням щодо подальшої діяльності ДП «Новосуханівський спиртовий завод».

Також, розпорядником майна був направлений лист до Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА 13.04.2017 року з аналогічним запитом щодо подальшої діяльності підприємства - боржника. Проте, відповідей на надіслані листи отримано не було.

Розпорядник майна повторно звернувся до Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА, Міністерства аграрної політики та продовольства України, до ДП «Укрспирт».

29.05.2017 року надійшла відповідь Департаменту № 01-21/848, в якій вказано, що спеціалісти департаменту направили листа до Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо надання роз'яснень з питань реалізації та подальшої діяльності підприємств спиртової галузі.

Також, надійшла відповідь від ДП «Укрспирт», в якій вказано, що ДП «Новосуханівський спиртовий завод» належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України. Проте, відповідно до Постанови КМУ від 28.07.2010 року № 672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» здійснюється реорганізація спиртової галузі країни шляхом приєднання спиртових заводів до ДП «Укрспирт». Однак, враховуючи, що на даний момент триває процедура банкрутства ДП «Новосуханівський спиртовий завод, ДП «Укрспирт» не може передати до Міністерства аграрної політики та продовольства України на затвердження розподільчий баланс для вирішення питання приєднання ДП "Новосуханівський спиртовий завод" до ДП "Укрспирт".

Відповідно до ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України від 22.12.2011 року).

Разом з тим норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі Закон про банкрутство) встановлюють обмеження та особливості щодо порушення та здійснення провадження у справі про банкрутство відносно деяких категорій суб'єктів.

Відповідно до ч. 4 ст. 96 Закону про банкрутство положення цього Закону зостосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.

Боржник ДП «Новосуханівськй спиртовий завод» є державним підприємством, включений до переліку об'єктів що не підлягають приватизації відповідно до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" № 847-XIV від 07.07.1999р.

Таким чином, Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" та Закон про банкрутство встановили обмеження в застосуванні подальших процедур банкрутства до підприємств, що є об'єктами права державної власності, що перешкоджає введенню процедури санації боржника чи визнання його банкрутом.

Відповідне застереження встановлене також ч. 3 ст. 214 Господарського кодексу України, а саме процедури щодо неплатоспроможності боржників, передбачені цим Кодексом, не застосовуються до казенних підприємств. До державних підприємств, які відповідно до Закону не підлягають приватизації, вказані процедури застосовуються в частині санації чи ліквідації лише після виключення їх у встановленому порядку з переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009р. № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство" (п. 67) вказано що процедура розпорядження майном боржника, якщо інше не передбачено Законом, вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство і триває до моменту винесення судом ухвали про проведення санації боржника чи затвердження мирової угоди або прийняття постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури або припинення провадження у справі з інших підстав, передбачених статтею 40 Закону.

Як зазначалося вище, в даній справі процедура розпорядження майном триває понад три роки.

Закон про банкрутство не містить вказівок щодо продовження процедури банкрутства для підприємства, яке включено до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації.

Станом на липень 2017 року боржник залишається в переліку підприємств що не підлягають приватизації.

До суду у встановленому Законом про банкрутство порядку не надходила мирова угода у даній справі. Розпорядник майна зазначає що за весь час процедури розпорядження майном у справі № 920/1922/13 пропозицій від інвесторів на його адресу не надходило. План санації відсутній.

Також суд зауважує, що продовження судової процедури за відсутності будь-якої реальної можливості переходу до наступних процедур банкрутства може призвести до порушення прав боржника, кредиторів та заподіяння додаткових витрат, зокрема з оплати праці арбітражного керуючого. Відповідна правова позиція визначена у Постанові Вищого господарського суду України від 10.04.2014р. № 5021/1859/12.

З огляду на наведені обставини та норми права суд дійшов висновку про припинення провадження у справі.

Керуючись ст. 83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону від 22.12.2011р.), Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

1. Провадження у справі № 920/1922/13 - припинити.

2. Ухвалу надіслати боржнику, розпоряднику майна, кредиторам, Головному управлінню юстиції у Сумській області Міністерства юстиції України, Державному реєстратору, Міністерству аграрної політики та продовольства України.

Суддя О. Ю. Соп'яненко