нп 2-а/490/385/2017 Справа № 490/2952/17
Центральний районний суд м. Миколаєва
19 червня 2017 року м.Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва в складі:
Головуючого - судді Гуденко О.А.,
при секретарі - Кваші С.О.,
за участю позивача, представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Миколаєва адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (далі-Управління) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
04.04.2017 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить суд визнати протиправною відмову Управління в проведенні перерахунку призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу" у розмірі 80 % від суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, скасувати рішення Управління від 22.02.2017 №14/3 та зобов'язати Управління відповідно до вказаної статті на підставі довідки про заробітну плату з 01.05.2016 державного службовця відповідної посади та рангу-заступника начальника відділа надходження доходів, маючого 12 ранг державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, здійснити (провести) перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 80 % від суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, виходячи із розміру заробітної плати 4761,87 грн. та виплатити їй, починаючи з 01.05.2016 недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просила суд відмовити у позові з підстав, зазначених у запереченнях.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 з 07.10.2004 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу».
Згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 26.12.2016 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі скласти та видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з 01.05.2016 року державного службовця відповідної посади та рангу -заступника начальника відділу надходження доходів Управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі, маючи дванадцятий ранг державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м.Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670», включивши до зазначеної довідки про заробітну плату посадовий оклад заступника начальника відділу надходження доходів Управління Пенсійного фонду України у Миколаївському районі, надбавку за вислугу років на державній службі працюючого державного службовця, який має вислугу років на державній службі більше десяти років, надбавку за дванадцятий ранг державного службовця, 1/12 розміру грошової допомоги, що виплачується при наданні щорічної основної оплачуваної відпустки.
16.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просила суд перерахувати їй пенсію.
Рішенням управління від 22.02.2017 року №14/3 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки чинним законодавством не передбачено можливості перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про державну службу".
Відповідно до ст. 90 Закону №889 "Пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", яким не передбачено проведення перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначалась відповідно до ЗУ №3723 в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014р. внесено зміни до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» та викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про порядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки про збільшення заробітної плати державного службовця.
У зв'язку з набуттям чинності ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889-VIII, положення ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до п.5 прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу».
Відповідно до ст.90 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015р. яка набрала чинність з 1.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1.05.2016р. ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015р. по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
В свою чергу, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003р. не передбачено підстав для перерахунку пенсії, як і підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Крім того, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №16 «Про відмову у зверненні до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо конституційності ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ, суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав для звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням для вирішення питання стосовно відповідності Конституції України (конституційності) ст.37-1 ЗУ «Про державну службу», у зв'язку з тим, що положення зазначеної статті на даний момент не є чинним. Також зазначено, що спеціальний закон, відповідно до якого здійснюється конституційне судочинство, не передбачає підстав для відкриття провадження та розгляду справи за конституційним поданням, яке ґрунтується на нечинних нормах.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 122, 160, 161, 163 КАС України суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (далі-Управління) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
СУДДЯ О.А. ГУДЕНКО