Постанова від 17.07.2017 по справі 489/1857/17

17.07.17

Справа № 489/1857/17

Номер провадження 2-а/489/247/17

ПОСТАНОВА

17 липня 2017 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:

головуючого - судді Тихонової Н.С.,

секретаря - Бреженюк Н.С.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2017 року ОСОБА_1звернулась до суду з позовом до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Вказувала, що має стаж роботи на посаді судді Заводського райсуду м. Миколаєва та апеляційного суду Миколаївської області разом - 23 роки 8 місяців 21 день, половина строку навчання за денною формою на юридичному факультеті - 2 роки 4 місяці 26 днів. Згідно Постанови Верховної ради України від 08.09.2016 р. позивачку звільнено із займаної посади у зв'язку з поданням заяви про відставку. Згідно Розпорядження Управління ПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва позивачці призначено виплату довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 86 відсотків від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. Однак, на переконання позивачки, такий розмір грошового утримання відповідачем визначено невірно, оскільки позивачці не зараховано до стажу роботи половину періоду навчання у вищому навчальному закладі.

Посилаючись на вищевикладене, позивачка просить суд визнати протиправними дії управління ПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва щодо визначення розміру довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 та скасувати його розпорядження в цій частині; зобов'язати управління ПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва провести перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1, з урахуванням стажу - 26 років 1 місяць 16 днів, згідно довідки, наданої апеляційним судом Миколаївської області, із зарахуванням до судового стажу роботи за вислугою років половини строку навчання за денною формою на юридичному факультеті Київського державного університету - 2 роки 4 місяці 26 днів, встановивши щомісячне довічне грошове утримання в розмірі - 90 відсотків утримання працюючого судді на відповідній посаді, виходячи з розміру утримання з 24.09.2016 по 01.12.2016 р. 90% 23 925 грн., тобто 23 760 грн. та виплатити недоотримані за цей час кошти.

Згідно заяви, позивач просив про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача , згідно заяви, просив про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

Згідно Постанови Верховної Ради України від 08.09.2016 р ОСОБА_1 23.09.2016 р. звільнено з посади судді апеляційного суду Миколаївської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.

ОСОБА_1 з 24.09.2016 р. перебуває на обліку в Інгульському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва (Управлінні Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва) та отримує довічне грошове утримання судді в розмірі 86 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді без обмеження граничного розміру, що станом на 12.12.2016 р. становить 22 704 грн. 00 коп.

Частиною першою статті 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України.

Відповідно до пункту 8 частини четвертої ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» незалежність судді забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді (частина шоста статті 47).

Згідно Розрахунку, складеного апеляційним судом Миколаївської області, вбачається, що станом на 23.09.2016 р., до стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного грошового утримання судді у відставці - ОСОБА_1 входять наступні періоди: з 01.09.1978 р. по 23.06.1983 р. навчання в Київському державному університеті; з 04.01.1993 р. до 08.01.2003 р. робота на посаді судді Заводського районного суду м. Миколаєва, з 08.01.2003 р. до 23.09.2016 р. - на посаді судді апеляційного суду Миколаївської області.

Таким чином загальний стаж трудової діяльності ОСОБА_1, який дає їй право на отримання грошового забезпечення судді у відставці, складає - 26 років 01 місяць 16 днів.

Згідно наданих заперечень Інгульським об'єднаним УПФУ м. Миколаєва вбачається, що у позивачки відсутнє право на отримання довічного грошового утримання судді в розмірі 90 відсотків від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, оскільки період її навчання у вищому навчальному закладі не може бути зарахований при призначенні позивачці довічного грошового утримання судді.

Проте такі посилання відповідача спростовуються наступними положеннями діючого законодавства.

За правилами частини четвертої зазначеної статті Закону України «Про статус суддів» судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді.

Частиною третьою статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (набрав чинності з 1 жовтня 2011 року), чинною на час виникнення спірних відносин, передбачено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

У частині п'ятій вказаної норми Закону визначено, що виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», «;Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами ПФУ за рахунок коштів Державного бюджету України.

Конституційний Суд України Рішенням від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013 частину третю, перше, друге, третє речення частини п'ятої статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

У зазначеному Рішенні Конституційний Суд України вказав на те, що Законом «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змінено визначений Законом України «Про судоустрій і статус суддів» порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання, внаслідок чого зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів. Залишивши незмінним зміст права на щомісячне довічне грошове утримання суддів, Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» звузив обсяг цього права, встановивши обмежену базу для нарахування суддям щомісячного довічного грошового утримання і його максимальний розмір, та скасував право суддів на одержання щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру, чим знизив і досягнутий рівень гарантій незалежності суддів, що не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності суддів.

Ухвалюючи зазначене Рішення, Конституційний Суд України врахував попередні позиції стосовно гарантій незалежності суддів, викладені ним у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, 18 червня 2007 року № 4-рп/2007, 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, які полягають у тому, що визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості. Щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу. Конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя.

Таким чином, конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання). Статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.

Викладене відповідає положенням Європейської хартії про закон «Про статус суддів» від 10 липня 1998 року, за якими рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов'язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску, що може спричинити вплив на їхні рішення або взагалі поведінку суддів і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1); статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для виходу у відставку із посади судді і який здійснював повноваження судді протягом певного строку, право на отримання виплат, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).

У Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки від 17 листопада 2010 року № (2010)12 зазначено: «оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов'язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв'язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці» (пункт 54).

Таким чином, з моменту ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013 підлягає застосуванню частина третя 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції до змін, внесених Законом № 3668-VI: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання».

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах по справах № 21-472а15 від 09.06.2015 р., №21-429а15 від 17.03.2015 р., 21-584а14 від 24.03.2015 р.

Згідно ст. 43 Закону України «Про статус суддів» до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Відповідно до п. 3-1 Постанови КМУ «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» від 03.09.2005 р. №865 до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи а посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих навчальних юридичних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що Управління ПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва неправильно застосувало положення чинного законодавства, позбавивши тим самим позивачку права на збільшення на 4 відсотки розміру довічного грошового утримання.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідачем неправомірно було при визначені розміру довічного грошового утримання позивачки було засновано його розмір на рівні 86%, замість належних 90 %, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з тим, вимоги позивачки щодо визначення конкретного розміру грошового забезпечення в конкретній грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки проведення розрахунку суми грошового забезпечення судді належить до повноважень Пенсійного фонду України, та не входить до компетенції суду при розгляді даної справи.

Згідно ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. 7-12, 86, 159, 161-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва в частині встановлення розміру довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на рівні 86 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Зобов'язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням стажу - 26 років 01 місяць 16 днів, згідно Довідки, наданої апеляційним судом Миколаївської області від 12.12.2016 р., із зарахуванням до її стажу роботи половини строку навчання в Київському державному університеті - 2 роки 4 місяця 26 днів, встановивши його в розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснивши такий перерахунок починаючи з 24.09.2016 р. та виплатити недоотриману нею різницю.

Стягнути з Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Суддя: Н.С. Тихонова