Постанова від 24.05.2017 по справі 826/4740/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2017 року № 826/4740/17

Окружний адміністративний суд м.Києва у складі головуючого судді Смолія І.В., суддів Аблова Є.В., Григоровича П.О., при секретарі судового засідання Острович Е.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом ОСОБА_1

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України

за участю третіх осіб товариства з обмеженою відповідальністю «Емпоріум Пропертіз», товариства з обмеженою відповідальністю «Грантіс Т»

про визнання протиправним та скасування рішення

за участю сторін:

від позивача: ОСОБА_2

від відповідача: Павлишин М.М.

від третіх осіб: ОСОБА_4, директор ТОВ «Емпоріум Пропертіз» Перехрест О.М.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м.Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (надалі - ДАБІ, відповідач), треті особи ТОВ «Емпоріум Пропертіз» (надалі - ТОВ «Емпоріум Пропертіз», третя особа 1), ТОВ «Грантіс Т» (надалі - ТОВ «Грантіс Т», третя особа 2) про визнання протиправним та скасування рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дозвіл на виконання будівельних робіт від 24.12.2015р. №ІУ115153580802 виданий ДАБІ з порушенням чинного законодавством згідно проектною документацією, яка не відповідає вимогам законодавства, в тому числі законодавства в сфері охорони культурної спадщини, містобудівного законодавства чим порушено ст. ст. 1, 5 України «Про основи містобудування».

Представник відповідача проти позову заперечував, суду надано усні пояснення.

Представник третіх осіб проти позовних вимог заперечував, суду надано письмові пояснення.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV (надалі - Закон №687-XIV) для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Статтею 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (надалі - Закон №3038-VI) управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.37 Закону №3038-VI передбачено, що право на виконання будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Відповідно до ч.1 ст.34 Закону №3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно - будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви (ч. 2 ст. 37 Закону №3038-VI).

Відповідно до ч.3 ст.37 Закону №3038-VI форма дозволу на виконання будівельних робіт, форма заяви, що подається для його отримання, перелік документів, що додаються до заяви, форма відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт, порядок видачі та анулювання дозволу на виконання будівельних робіт визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт регламентований зокрема положеннями Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466 (надалі - Порядок № 466).

Так, відповідно до п.27 Порядку №466, дозвіл на виконання будівельних робіт (далі - Дозвіл) видається на безоплатній основі відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю за формою, наведеною у додатку 9 до цього Порядку.

Пунктом 28 Порядку №466 передбачено, що Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про отримання дозволу за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.

До заяви, зокрема, додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою; проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати.

Суд звертає увагу на те, що п.28 Порядку №466 визначений вичерпний перелік вимог, необхідних для отримання дозволу на виконання будівельних робіт, та розширенню не підлягає.

Згідно п.29 Порядку №466 Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви приймає рішення про надання дозволу або відмову у його видачі.

Відповідно до п. 30 Порядку та ч.4 ст.37 Закону №3038-VI підставою для відмови у видачі дозволу є: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу такого дозволу; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.

Згідно з ч.5 ст.26 Закону №3038-VI проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Відповідно до ч.1, 6 ст.31 Закону №3038-VI проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником. Проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.

Частиною 1 ст.29 Закону№3038-VI передбачено, що основними складовими вихідних даних є:

1) містобудівні умови та обмеження;

2) технічні умови;

3) завдання на проектування.

Законом №3038-VI визначено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Як визначено ст.29 Закону№3038-VI, спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

13.03.2013р. Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), дослідивши наміри будівництва торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом по вул. Воровського 17 у Шевченківському районі м. Києва з орієнтовними техніко - економічними показниками на відповідність вимогам містобудівної документації міста Києва, видав містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за по АДРЕСА_1 у Шевченківському районі м. Києва за №2990/0/12/009-13 з орієнтовними техніко - економічними показниками об'єкту будівництва (площа забудови 15 300 кв. м., загальна площа комплексу 84550 кв. м., офісна частина 6680 кв. м., житлова частина 54 030 кв. м. підземний паркінг 17 800 кв. м., фітнес центр 640 кв. м., торгові площі 4000 кв.м., технічні приміщення 1400 кв. м., поверховість 5,6,8,9,11,12,17,22, кількість квартир 635).

Встановлено гранично допустиму поверховість об'єкта згідно основних положень Генерального плану м.Києва, вимог ДБН 360-92**, схеми забудови міста Києва висотними будинками, за умови дотримання інсоляційних вимог і нормативних відстаней від оточуючих будівель і споруд з урахуванням висновків відкоригованого або розробленого нового історико-містобудівного обґрунтування.

Крім того, містобудівними умовами і обмеженнями забудови земельної ділянки визначено орієнтовні техніко - економічні показники об'єкта будівництва.

30.08.2013р. Головним управлінням Держгеокажастру у м.Києві у відповідності до вимог постанови КМУ від 17.10.2012р. №1051/1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» було скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4 (на АДРЕСА_1), загальною площею 1,9816 га, у зв'язку з її поділом.

У результаті поділу зазначеної земельної ділянки утворились наступні земельні ділянки за адресами: АДРЕСА_2 (заг. пл. 0,4885 га кадастровий номер НОМЕР_1), АДРЕСА_3 (заг. пл. 1,3264 га. кадастровий номер НОМЕР_2), АДРЕСА_4 (заг. пл. 0,1667 га. кадастровий номер НОМЕР_3).

Згідно з листа Головного управління Держгеокадастру у м.Києві від 18.08.2015 року №19-26-7777.2-2112/20-15 загальна площа та межі земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 відповідають загальній площі та зовнішнім межам земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4 (АДРЕСА_1).

Законом №3038-VI та порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, який визначений та затверджений наказом №109 від 07.07.2011р. Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України (надалі - Порядок №109) передбачено, що містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника та зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника. Чинність наданих містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки не може бути зупинена у зв'язку з початком розробленням, внесенням змін або оновленням містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до ст.29 Закону №3038-VI фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до Порядку № 109 містобудівні умов та обмеження видаються на земельну ділянку та встановлюють комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва в межах земельної ділянки.

Визначення поняття земельна ділянка міститься в статті 79 Земельного кодексу України, відповідно до якого земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 не є новоствореним майном в розумінні статті 331 Цивільного кодексу України, оскільки новоствореним об'єктом нерухомості може вважатись виключно такий, що був створений без прив'язок до іншого, вже існуючого нерухомого майна, без використання його складових структурних елементів. Тобто, неможливо визнати новоствореним нерухомим майном об'єкт нерухомого майна, що являє собою вже існуючий об'єкт нерухомості зі зміненими внутрішніми параметрами.

За таких обставин, містобудівні умови та обмеження видані на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4 зберігають свою чинність і на земельні ділянки кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3.

Окрім того, ТОВ «Емпоріум Пропертіз» зверталося до Департаменту містобудування та архітектури з листом від 18.05.2015р. №6716/0/0215 щодо чинності містобудівних умов та обмежень.

У відповідь Департамент містобудування та архітектури листом від 29.05.2015р. №6591/0/07-24/27-15 повідомив ТОВ «Емпоріум Пропертіз» про те, що у разі дотримання забудовником основних параметрів та намірів забудови без зміни меж земельної ділянки можливо вважати зазначені вище містобудівні умови та обмеження є чинними за умови дотримання приписів розробленої та затвердженої на їх підставі проектної документації.

Враховуючи вищевказане, замовник будівництва правомірно застосував видані Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки за по АДРЕСА_1 у Шевченківському районі м. Києва від 13.03.2013р. за №2990/0/12/009-13, як вихідні дані для проектування.

02.12.2015р. за №3-099-15-ЕП/КО ТОВ «Українська будівельна експертиза» видано третій особі-1 експертний звіт щодо розгляду проектної документації за проектом «Будівництво торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом між АДРЕСА_4, вул. О. Гончара, 38-Б, вул. О. Гончара, 48/2 у Шевченківському районі м. Києва».

Експертним звітом визначено, що за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень, зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування (містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 13.03.2013р. за №2990/0/12/009-13; завдання на проектування, затвердженого замовником; технічних умов і листів щодо проектування об'єкта, виданих відповідними службами міста Києва) з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; охорони праці; екології; пожежної безпеки; техногенної безпеки і може бути затверджена в установленому порядку.

03.12.2015р. наказом №7 проектна документація була затверджена замовником.

Судом встановлено, що третя особа-1 у відповідності до вимог Закону №3038-VI та Порядку № 466 подала заяву про отримання дозволу та до заяви додані: копії документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки; проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; копія ліцензії, яка дає право на виконання будівельних робіт, засвідчена в установленому порядку; копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; копії кваліфікаційних сертифікатів, засвідчені в установленому порядку, експертний звіт щодо розгляду проектної документації із додатками та інші документи.

За наслідком розгляду поданих третьою особою-1 документів, відповідачем було видано дозвіл на виконання будівельних робіт від 24 грудня 2015 №ІУ 115153580802.

Суд звертає увагу на те, що Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком № 466 не передбачено для отримання дозволу надання історико - містобудівного обґрунтування та погодження органів охорони культурної спадщини, а відтак посилання позивача на його відсутність як одну із підстав відмови у видачі дозволу на виконання будівельних робіт, є такими, що не узгоджуються з приписами чинного законодавства.

Доводи позивача, що проектна документація не відповідає вимогам законодавства в сфері охорони культурної спадщини та містобудівного законодавства не знайшли свого підтвердження, оскільки земельна ділянка об'єкта проектування розташована в межах Центрального історичного ареалу, визначеного Історико-архітектурним опорним планом м. Києва, розробленим у 2001р. інститутом НДІТІАМ; межі ареалу затверджено у складі генерального плану м. Києва рішенням Київської міської ради від 28.03.2002р. №370/1804, а правила охорони та використання історичного ареалу не були затверджені.

Абзацом 3 ч.2. ст.32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини.

Відповідно до п. 4 Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. №318 - відповідальними за визначення меж і режимів використання історичних ареалів є Мінкультури та уповноважені ним органи охорони культурної спадщини.

Правила охорони та використання історичних ареалів, що затверджені наказом Міністерства культури України від 21.10.2011р. №912/0/16-11, дію яких призупинено наказом Міністерства культури України від 29.10.2014р. №911.

Пунктом 8 Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. №318 передбачено, що опрацюванню проектної документації на будівництво, реконструкцію будівель і споруд у межах історичних ареалів повинно передувати розроблення історико-містобудівних обґрунтувань.

Відповідно до п.п.3,4 Наказу №122, історико-містобудівне обґрунтування - це науково-проектна документація, яка визначає наукову концепцію врахування пам'яток, об'єктів культурної спадщини, традиційного характеру середовища, як містоформуючих чинників при проектуванні будівель і споруд та визначає принципову можливість будівництва, реконструкції будівель і споруд на відповідній земельній ділянці, а також граничні параметри цих будівель і споруд.

28.09.2006р. Головним управлінням охорони культурної спадщини КМДА і 27.06.2008р. року Державною службою з питань охорони було погоджено історико-містобудівне обґрунтування забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1, яке було чинним до моменту затвердження нового історико-містобудівного обґрунтування.

06.06.2016 року Міністерством культури України було погоджено нове історико-містобудівне обґрунтування «Будівництва торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом між АДРЕСА_4, вулиці О. Гончара, 38-Б, вулиці О. Гончара, 48/2 у Шевченківському районі м. Києва».

Вищевказаними, історико містобудівними - обґрунтуваннями допускається будівництво торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом згідно проектної документації.

14.06.2016р. Міністерством культури за №494/10/61-16 було погоджено «Проект будівництва торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом між АДРЕСА_4, вулиці О. Гончара, 38-Б, вулиці О. Гончара, 48/2 у Шевченківському районі м. Києва».

24.06.2016р. Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) при внесенні в містобудівний кадастр досліджував проектну документацію на відповідність виданим містобудівним умовам і обмеженням забудови земельної ділянки та історико-містобудівному обґрунтуванню.

Міністерством культури 05.08.2016р. за №645/10/61-16 було погоджено паспорт опорядження фасадів та генеральний план об'єкта «Будівництво торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом між АДРЕСА_4, вулиці О. Гончара, 38-Б, вулиці О. Гончара, 48/2 у Шевченківському районі м. Києва».

ТОВ «Українська будівельна експертиза» 16.08.2016р. №3 -085-16-ЕП/КО видано третій особі -1 експертний звіт, щодо розгляду проектної документації за коригуванням проекту «Будівництво торговельно-офісно-житлового центру з підземним паркінгом між АДРЕСА_4, вулиці О. Гончара, 38-Б, вулиці О. Гончара, 48/2 у Шевченківському районі м. Києва».

Техніко - економічні показники проектної документації (загальна площа, площа офісної частини, площа житлової частини, площа підземного паркінгу, торгові площі) не суперечать містобудівним умовам і обмеженням забудови земельної ділянки за №2990/0/12/009-13 та техніко - економічним показникам в експертному звіті 16.08.2016р. за №3 -085-16-ЕП/КО ТОВ «Українська будівельна експертиза».

Безпідставним є твердження позивача щодо порушення ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» оскільки відповідно ст.21 Закону №3038-VI громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Згідно з вимогами ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст.7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя Смолій І.В.

Судді Аблов Є.В.

Григорович П.О.