Постанова від 28.06.2017 по справі 826/17124/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 червня 2017 року № 826/17124/16

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Смолій І.В, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

за позовом ОСОБА_1

доУповноважений з ліквідації банку ПАТ "АКБ "Капітал" , Фонд гарантування вкладів фізичних осіб

прозобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "АКБ "Капітал", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в якому просить (з урахуванням уточнень позовних вимог):

- Зобов'язати Уповноваженого з ліквідації банку ПАТ «АКБ «Капітал» провідному професіоналу відділу стратегіїї Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, вул.Обсерваторна, 10, м.Київ 04053 включити мене до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку ПАТ «АКБ «Капітал».

- Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплатити згідно договору №1/152/В13/0078 строкового банківського вкладу, (депозиту, національна валюта України - гривня).

- Уповноваженого з ліквідації банку ПАТ «АКБ «Капітал» провідного професіонала відділу стратегії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, включити до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку ПАТ «АКБ «Капітал».

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на відсутність правових підстав для не включення ОСОБА_1 до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку ПАТ "АКБ "Капітал", які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, за договором вкладу №1/52/В13/0078.

В судові засідання представники сторін не з'являлись, представник позивача поряд з позовними вимогами заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, представники відповідачів у свою чергу подали до суду письмові заперечення роти позову та в судові засідання не з'являлись. Про дату, час та місце судового засідання сторони були повідомлені належним чином.

Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у судовому засіданні 06 червня 2017 року судом, відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

15.06.2012 року між ОСОБА_1, як вкладником, та ПАТ "АКБ "Капітал", як банком, укладено договір вкладу №1/52/В13/0078, за умовами якого банк приймає від вкладника грошові кошти у розмірі 2087,99 грн. на строк 12 місяців + 1 день з 15.06.2012 р. по 14.06.2013 р. та зобов'язується повернути вклад вкладнику та виплачувати проценти за вкладом.

04.11.2014 року між ОСОБА_1, як вкладником, та ПАТ "АКБ "Капітал", як банком, укладено договір вкладу №1/52/3m/0884, за умовами якого банк приймає від вкладника грошові кошти у розмірі 10700,00 грн. на строк 3 місяця день з 04.11.2014 р. по 04.02.2015 р. та зобов'язується повернути вклад вкладнику та виплачувати проценти за вкладом.

Також, 04.11.2014 року між ОСОБА_1, як вкладником, та ПАТ "АКБ "Капітал", як банком, були укладені договори про внесення змін до Договору вкладу №1/52/3m/0884, якими було позивачу нараховані додаткові проценти у розмірі 2% з 05.11.2014 року, 04.02.2015 року та 06.05.2015 року, та укладено між ними Додаткові угоди б/н до Договору №1/52/3m/0884 від 04.11.2014 року, відповідно до яких кошти Вкладника було розміщено у депозит Банку у розмір 10700,00 грн. на строк до 04.05.2015 року та до 05.08.2015 року.

Поряд з цим, на підставі постанови Правління Національного банку України від 20 липня 2015 року №466/БТ "Про віднесення ПАТ "АКБ "Капітал" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 20 липня 2015 року №140 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал", згідно з яким з 21 липня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ "АКБ "Капітал" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Лемеша Миколу Володимировича.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 31 липня 2015 року №146 змінено уповноважену особу Фонду Ільчука О.П.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 19 жовтня 2015 року №191 продовжено строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "АКБ "Капітал" до 20 листопада 2015 року.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 29 жовтня 2015 року №753 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "АКБ "Капітал" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 29 жовтня 2015 року №195 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "АКБ "Капітал" та делегування повноважень ліквідатора банку".

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 02 листопада 2015 року №196 змінено уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ "АКБ "Капітал", на Щадних О.Л.

Інформація, розміщена на офіційному сайті Фонду, свідчить, що Фонд з 04 листопада 2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було направлено до Уповноваженої особи заяву від 01.11.2015 року про включення її до загального реєстру акцептованих вимог кредиторів, а також до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Заяву від 10.05.2016 року про внесення її до списку вкладників та виплати їй гарантованої суми за вкладом розміщеним у банку та запит від 26.06.2016 року про надання інформації.

Так, відповідно до вищезазначеного, позивачем були отримані від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідь від 01.03.2016 року та від 21.07.2016 року, в яких позивача було повідомлено, що в переліку вкладників, що був переданий до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Уповноваженою особою на ліквідацію ПАТ «АКБ «Капітал» інформація про вклади ОСОБА_1 відсутня, а також Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ «Капітал» було повідомлено позивача, що договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/52/3m/0884 від 04.11.2014 року визнано нікчемним на підставі п.9 ч.3 ст.38 Закону України №4452-VI.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо не включення ОСОБА_1 до відповідного переліку (загального переліку) вкладників ПАТ "АКБ "Капітал", які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, за договором вкладу 1/52/3m/0884, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23 лютого 2012 року №4452-VI (надалі - Закон №4452-VI), Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09 серпня 2012 року №14 (далі - Положення №14).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків, як вже зазначалось вище, регулюються та визначаються Законом №4452-VI.

Згідно із положеннями п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону №4452-VI, вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладником є фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката (п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону №4452-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

При цьому, порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений статтею 27 Закону №4452-VI.

Так, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Нарахування відсотків за вкладами припиняється в останній день перед початком процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч. 2 ст. 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку) (ч. 1 ст. 27 Закону №4452-VI).

Згідно з ч. 2 ст. 27 Закону №4452-VI, уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника (ч. 3 ст. 27 Закону №4452-VI).

Окрім цього, відповідно до п. 3 розділу ІІІ Положення №14, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).

Згідно з п. 4 розділу ІІІ Положення №14, перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Між тим, після внесення змін до п. 3 розділу ІІІ Положення №14, цим пунктом передбачено, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, крім іншого, формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).

Після внесення змін до п. 4 розділу ІІІ Положення №14 абзацом першим цього пункту передбачено, що перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Пунктом другим розділу IV Положення №14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Пунктом четвертим розділу IV Положення №14 передбачено, що виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Пунктом шостим цього розділу вказаного Положення встановлено, що на підставі рішення виконавчої дирекції за розпорядженням директора-розпорядника Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів (здійснює перерахування гарантованої суми за Загальним Реєстром, передачу Загального Реєстру банку-агенту) не пізніше семи днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Разом з тим, суд звертає увагу, що згідно із п. 1.1.1 договору вкладу №1/52/В13/0078 та № 1/52/3m/0884, в день підписання цього договору вкладник вносить (перераховує), а банк приймає вклад від вкладника та обліковує його суму на вкладному рахунку в гривнях НОМЕР_1 та НОМЕР_2.

Проте, позивачем не надано жодних доказів внесення (перерахування) на рахунок за договором вкладу №1/52/В13/0078 та №1/52/3m/0884 відповідної суми коштів.

Крім того, позивачем також не надано жодних доказів на підтвердження наявності коштів на рахунку(ах) в ПАТ "АКБ "Капітал".

Враховуючи те, що матеріали справи не містять належних доказів наявності в ПАТ "АКБ "Капітал" вкладу позивача за договорами вкладу №1/52/В13/0078 та №1/52/3m/0884, суд приходить до висновку про обґрунтованість дій (бездіяльності) уповноваженої особи Фонду щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів в ПАТ "АКБ "Капітал", за договором вкладу №1/52/3m/0884 за рахунок Фонду, у зв'язку з чим, відповідно, відсутні правові підстави для зобов'язання Уповноваженої особи надати Фонду додаткову інформацію про позивача як вкладника, та зобов'язання Фонду включити ОСОБА_1 до загального реєстру вкладників ПАТ "АКБ "Капітал".

Також, суд зазначає, що позовна вимога, щодо зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до загального реєстр, задоволенню не підлягає, оскільки складання Загального реєстру вкладників здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб виключно на підставі переліку вкладників, переданого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку та є підставою для виплати вкладникам гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами в банку.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

З урахуванням вимог ст. 94 КАС України підстави для присудження на користь позивача понесених ним судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя І.В. Смолій