Постанова від 13.07.2017 по справі 153/582/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" липня 2017 р. Справа153/582/17

Провадження2-а/153/17/17-а

Ямпільський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Любинецької-Онілової А.Г.

за участю секретаря сз Сирітко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ямпіль Вінницької області

справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_2 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення дій,

В С ТА Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення дій. Вказав, що він працює вчителем трудового навчання та хімії в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с.Цекинівка Ямпільського району Вінницької області. Стаж його роботи у закладах освіти становить понад 25 років і він має намір звільнитися з роботи за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років. У зв'язку з цим він звернувся до управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Однак йому було відмовлено, посилаючись на те, що період проходження ним строкової служби у радянській армії з 08.12.1984 по травень 1986 року 18.04.2016 року до спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років не зараховується. З вказаною відмовою відповідача позивач не згідний, тому, вважаючи порушеним його право на пенсію за вислугою років, звернувся до суду з вказаним позовом і просить визнати протиправними дії Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у зарахуванні йому до спеціального стажу, який дає право на вихід на пенсію за вислугою років, час його служби в армії та зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального стажу, який дає право на вихід на пенсію за вислугою років, час його служби в армії з грудня 1984 року по травень 1986 року.

Позивач ОСОБА_2 за вх.№4264 від 13.07.2017 надав суду письмову заяву, в якій просив справу розглянути без його участі.

Представник відповідача Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в судове засідання не з'явився. Суду надано письмову заяву за підписом начальника Ямпільського об'єднаного управління (вх.№4190 від 11.07.2017) із клопотанням справу розглянути без участі представника управління. Позовні вимоги не визнають. В задоволенні позову просять відмовити.

В письмових запереченнях проти позову за підписом начальника Ямпільського об'єднаного управління (вх.№4189 від 11.07.2017), відповідач зазначає, що працівники освіти мають право на пенсію за вислугою років після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 року - не менше 25 років та після цієї дати з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років. Зарахування військової служби до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років чинним законодавством не передбачено. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стажу державної служби. Підстав для зарахування до стажу роботи за вислугою років позивачеві ОСОБА_4 для обчислення пенсії згідно із нормами ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоду проходження строкової військової служби немає. Крім цього, в позовній заяві позивач зазначив період проходження строкової військової служби з 14.05.1986 по 16.05.1988, а просить зарахувати до спеціального стажу, який дає право на вихід на пенсію за вислугою років час його служби в армії з грудня 1984 року по травень 1986 року. Відповідно до постанови КМУ від 31.01.2001 №78 час перебування громадян України на військовій службі зараховується до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років, але не відноситься до педагогічної роботи. Пенсія за вислугу років працівникам освіти призначається тільки при наявності спеціального стажу роботи. Також в поясненнях звернено увагу на те, що позовна заява подана від ОСОБА_4, а трудова книжка, серії НОМЕР_1 виписана російською мовою на «Крижановского Виктора Анатольевича». В задоволенні позовної заяви просили відмовити.

Оскільки усіма особами, які беруть участь у справі, заявлені клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судом ухвалено про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст.122 ч.4 КАСУ.

Судом встановлені такі обставини.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Із копії трудової книжки, заповненої 15 серпня 1983 року на ім'я ОСОБА_5 (рос.), ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено, що позивач з 15.08.1983 працював на посаді вчителя загальноосвітнього закладу і 10.12.1984 був звільнений з посади учителя фізики і математики Білянської восьмирічної школи, у зв'язку зі службою в Радянській Армії. 26.05.1986 позивач призначений на посаду вчителя трудового навчання в Білянську восьмирічну школу, на якій працював по 27 березня 1991 року, тобто по день звільнення. Також встановлено, що 18.09.1995 позивача прийнято на посаду вчителя Цекинівської середньої школи, де він працював до 25.05.1996, тобто по день його звільнення; 01.09.1996 позивача призначено на посаду вчителя хімії тимчасово до 14.06.1997; 01.09.1997 позивача прийнято на посаду вчителя хімії тимчасово, до кінця навчального року, де він працював до 27.05.1998; 06.12.1999 позивача прийнято вчителем хімії до появи спеціаліста, 01.09.2005 переведено вчителем трудового навчання і 01.09.2007 звільнено з посади вчителя трудового навчання та хімії; 01.09.2008 позивача прийнято на посаду вчителя ЗОШ І-ІІІ ступенів с.Цекинівка, де позивач працює по теперішній час.

Із листа Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області за підписом голови комісії з припинення діяльності управління ОСОБА_8 вих.№85/0642/13 від 14.02.2017 встановлено, що ОСОБА_4 відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років у зв'язку з відсутністю підстав, так як стаж роботи за вислугою років становить лише 24 роки 6 місяців 12 днів, оскільки підстав для зарахування до стажу роботи за вислугою років періоду проходження строкової служби немає, тоді як для призначення пенсії за вислугою років з 01 квітня 2016 року по 31 березня 2017 необхідний стаж роботи за вислугу років не менше 26 років.

Із копії військового квитка серії НК №4559521, встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу з 10.12.1984 та був звільнений в запас 13.05.1986.

Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Відповідно до п.«е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 року - не менше 25 років та після цієї дати: з 01.04.2016 по 31.03.2017 не менше 26 років.

Судом встановлено, що позивач досяг 55 років і посада, яку він займав та на сьогоднішній день займає, а саме - вчителя загальноосвітнього навчального закладу, відповідає положенням Постанови Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» та Постанови Кабінету Міністрів України №1191 від 23.11.2011 року «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати».

Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Із копії трудової книжки позивача ОСОБА_2, заповненої 15 серпня 1975 року, встановлено, що стаж роботи ОСОБА_2 вчителем загальноосвітнього закладу на день звернення 01.02.2017 за призначенням пенсії за вислугою років до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області становить 24 роки 6 місяців 12 днів. Також судом встановлено, що позивач проходив службу в армії з 10 грудня 1984 року по 13 травня 1986 року, і цей стаж складає - 1 рік 05 місяців 03 дні.

Відповідно до п."в" ч.3 ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи, який дає право на отримання трудової пенсії, зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, період військової служби позивача ОСОБА_2 з 10.12.1984 по 13.05.1986 зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, так як на момент призову на строкову військову служби він працював за професією, що дає право на пенсію на пільгових умовах, і після демобілізації позивач працював за цією ж спеціальністю в загальноосвітньому закладі.

Враховуючи обставини справи та оцінюючи всі докази, суд вважає порушеним право позивача та має підстави визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні до спеціального стажу роботи, який дає право на вихід на пенсію за вислугою років, період проходження ОСОБА_2 служби в армії, а також зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального стажу, який дає право на вихід на пенсію за вислугою років час його служби в армії з 10.12.1984 року по 13.05.1986 року.

Заперечення відповідача є безпідставними, не ґрунтуються на вимогах закону та не спростовують доводів позивача.

Оскільки позов задоволено, суд за правилами ч.1 ст.94 КАС України, має підстави присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснені ним та документально підтверджені судові витрати відповідно до задоволених вимог, за ставкою судового збору, встановленою ст.4 ч.3 п.1 п.п. 3 Закону України «Про судовий збір» 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 640 гривень 00 копійок за кожною із позовних вимог немайнового характеру, тобто, в сумі 1280 гривні 00 копійок.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 11, 71, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, на підставі ст.ст.19, 46 Конституції України, п. 7-1 Прикінцевих положень, ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п."е" ст.55, ст.56, ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Постанови Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправними дії Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зарахування до спеціального стажу, який дає право на вихід на пенсію за вислугою років час служби ОСОБА_2 в армії з 10 грудня 1984 року по 13 травня 1986 року.

Зобов'язати Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до спеціального стажу, який дає право на вихід на пенсію за вислугою років час служби ОСОБА_4 в армії з 10 грудня 1984 року по 13 травня 1986 року.

Стягнути на користь ОСОБА_4 судові витрати у сумі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Ямпільський районний суд Вінницької області.

ГОЛОВУЮЧИЙ А.Г. ЛЮБИНЕЦЬКА-ОНІЛОВА