Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 2-а/641/130/2017 Справа №641/4034/17
13 липня 2017 року Суддя Комінтернівського районного суду м. Харкова Колодяжна І.М., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Харкова Слобідського району про визнання неправомірними дій та зобов,язання вчинення дій ,-
Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України м. Харкова Слобідського району, в якому просить: визнати неправомірним рішення управління від 02.06.2017 року за №3812/48-07 , щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ; зобов, язати управління провести перерахунок пенсії та виплати позивачу, згідно з підвищенням розміру прожиткового мінімуму з 01 травня 2016 року пенсію у розмірі 11300,00 грн. , з 01 грудня 2016 року у розмірі 12470,00 грн., з 01 травня 2017 року у розмірі 13120,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач є пенсіонером за інвалідністю , з 14.09.1998 року має статус інваліда війни третьої групи , а з 30.04.2002 року інваліда другої групи. З 21.01.2005 року , відповідно до ст.. 28 ЗУ «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії позивача повинен відповідати розміру прожиткового мінімуму для осіб ,які втратили працездатність. Однак пенсію позивач отримував у значно нижчому розмірі. Після звернення до Управління Пенсійного фонду України у м. Антрацит Луганської області , позивач був змушений звернутись до міського суду м. Антрацит Луганської області. Після розгляду позову , суд ухвалив рішення на користь позивача. Після низьки касаційних скарг до Луганського окружного адміністративного суду - постанова від 25 липня 2008 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року , а також ухвали Вищого адміністративного суду України від 02 червня 2008 року , Управління Пенсійного фонду України м. Антрацит Луганської області почало виконувати свої зобов,язання, але з 01 травня 2016 року позивачу припинено здійснення виплат пенсії у повному обсязі.
Відповідач - Слобожанське об,єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова подав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що ОСОБА_1 взятий на облік в управління з 01.03.2009 року, відповідно до особистої заяви позивача. З 01.03.2009 року отримує пенсію по інвалідності другої групи захворювання отриманого при виконанні обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно статті 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ в розмірі 4606,70 грн. Після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2008 року по справі № 2а- 10142/08 та постанови Комінтернівського районного суду м. Харкова від 19.04.2010 рок № 2а-178/2010, її розмір склав 7320,00 грн. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі № 796-ХІІ. Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по III групі інвалідності не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком. Згідно зі статтею 50 цього ж Закону особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам III групи - 50 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до статті 67 Закону № 796-ХІІ конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, зазначена стаття Закону може бути застосована лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру основної та додаткової пенсій позивачу згідно з положеннями статей 50, 54 цього ж Закону.Згідно зі статтею 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.Відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.Згідно зі статтею 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011.У зв'язку з викладеним, у 2011 році пенсійні виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі й ті, розмір яких встановлено на виконання судових рішень, здійснювали у розмірах, визначених постановою Уряду від 06.07.2011 № 745.За прийнятим 26.12.2011 рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).Аналогічна ситуація склалась і у 2012 році у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» № 4282 від 22.12.2011 року.Пунктом 3 прикінцевих положень цього Закону визначено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 2, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів Україйгй виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.На виконання вищезазначеного Закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.01.2012 року.Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № Зрп/2012 визначено, що при розгляді справ суди повинні керуватись принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно- правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» № 5515 від 06.12.2012 року встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" було встановлено першочерговість відшкодування соціальних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи саме з Державного бюджету України. Пунктом 2 Прикінцевих положень „Закону України про Державний бюджет України на 2014 рік" №719-VII встановлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30,31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 p., № 13, ст. 178 із наступними змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік, 2015 рік, 2016 рік.Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Розрахунок пенсійних виплат ОСОБА_1 управлінням здійснено за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". її перерахунок здійснюється кожного разу при підвищення прожиткового мінімуму. Після останнього перерахунку розмір пенсії позивача з 01.05.2017 року склав 11447,65 грн.Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774 встановлено максимальний розмір пенсії до 31.12.2017 року.Саме на підставі вказаного Закону нарахована пенсія позивача в розмірі 11447,65 грн. обмежується до виплати максимальним розміром - 10740,00 грн. Конституційний суд України у Рішенні від 8 жовтня 2008 року N 20- рп/2008 у справі про страхові виплати вказав, що види і розміри соціальних послуг та виплат потерпілим... встановлюються державою з рахуванням її фінансових можливостей. Конституційний Суд України, вирішуючи це питання, враховував також положення актів, міжнародного права. Так, згідно зі статтею 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12 жовтня 2004 року. Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Законність дій управління щодо здійснення нарахування пенсійних виплат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 підтверджується висновками Європейського суду з прав людини, викладеними у рішенні „Великода проти України" від 03.06.2014 року, в якому чітко зазначено, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися. Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що розмір пенсії ОСОБА_1 зміниться лише в разі внесення відповідних змін до законодавчих актів, що регламентують їх розмір та порядок виплати.Вищевикладене є підтвердженням того, що дії управління щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача є цілком законними, а його позов необгрунтованим, а тому не підлягає задоволенню.
Справу розглянуто судом відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Комінтернівському районі м. Харкова ( на даний час Слобожанське об,єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова ) та отримує пенсію по інвалідності другої групи захворювання отриманого при виконанні обов,язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року за №796-ХІІ.
Як вбачається з ухвали Вищого адміністративного суду України від 02 червня 2009 року якою постанова Луганського окружного адміністративного суду від 25 липня 2008 року та ухвала Луганського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року залишені без змін , постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 липня 2008 року , залишеної без змін ухвалою Луганського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2008 року , позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені. Дії УПФУ в м. Антрацит Луганської області про відмову у проведенні перерахунку пенсії з інвалідності визнано протиправними. Зобов,язано УПФУ в м. Антрацит Луганської області перерахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров,ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком починаючи з 22 травня 2008 року.
24 травня 2017 року позивач звернувся до УПФУ в м. Харкові Слобідського району , з заявою про нарахування суми пенсії у повному обсязі та виконання вказаної вище постанови суду.
Листом УПФУ у Комінтернівському районі м. Харкова від 02.06.2017 року № 3812/48-07 позивачу повідомлено, що відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774 по 31 31 грудня 2017 року , максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії , встановлених законодавством , крім доплат до пенсії, встановлених законодавством , крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гн. Отже виплачувати пенсію позивачу без обмежень підстав немає.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (тут і далі - у редакції на час виникнення спірних відносин) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Зазначена законодавча норма викладена в редакції Закону України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»; із змінами, внесеними згідно із Законами України № 911-VIII від 24.12.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», № 1774-VIII від 06.12.2016 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Як слідує зі змісту статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Отже, з урахуванням наведених правових норм, чинних на час виникнення спірних відносин, розмір призначеної або перерахованої відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів.
Судом встановлено, що позивач з 30 квітня 2002 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі судових рішеннь, позивачеві було здійснено перерахунок пенсії.
В результаті такого перерахунку щомісячний розмір пенсії станом на 01.05.2017 року позивача склав 11447,65 грн. грн., тобто більше десяти прожиткових мінімумів (10740 гривень).
Як зазначалося, статтею 2 Закону № 3668-VI (у редакції на час здійснення перерахунку) передбачено, що максимальний розмір пенсії, призначеної або перерахованої відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. При цьому перше речення статті 2 Закону № 3668-VI змін не зазнавало, вказане положення діє з 01.10.2011.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про те, що у межах спірних правовідносин відповідач діяв на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,тому правові підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст.19,22, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 7-9, 11, 17, 18, 71, 99, 104, 105, 121, 128, 153, 158-163, 167, 170 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Харкова Слобідського району про визнання неправомірними дій та зобов,язання вчинення дій - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною
Суддя - І. М. Колодяжна