Справа №295/5450/17
Категорія 87
2-а/295/531/17
05.07.2017 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Перекупка І.Г.
секретаря Чупріній Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про скасування рішення, зобов"язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулась в суд із адміністративним позовом, в якому просить скасувати рішення Житомирського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області про відмову виправлення невірного обчислення пенсії державного службовця; зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити нарахування розміру пенсії державного службовця із врахуванням компенсації за невикористану відпустку 33 дні у сумі 8636,76 грн. на підставі довідки про складові заробітної плати від 16.02.2017 № 4 та згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», з врахуванням наступного: врахувати липень 2016 року, в якому отримала вищевказану компенсацію - як повний місяць (пункт 4 Порядку - за бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні); середньомісячну суму такої виплати визначити шляхом ділення складових зарплати (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років ) на три місяці (травень, червень та липень 2016 року) (пункт 4 Порядку - середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років ) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців.; стягнути з Житомирського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області різницю між розміром пенсії державного службовця на даний час та відповідно її розміром з урахуванням правильного обчислення, починаючи з квітня 2017 року, а також таку різницю, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 05.07.2016 року відповідачем їй призначена пенсія державного службовця в сумі 4365,08 грн. щомісячно. Пенсія призначена в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до ст. ЗУ «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії.
13 квітня 2017 року вона подала до управління заяву (звернення) про обчислення розміру пенсії державного службовця з включенням до складу заробітної плати компенсації за невикористані відпустки. До заяви додала довідку Управління Агропромислового розвитку Житомирської обласної державної адміністрації № 4 від 16 лютого 2017 року про нараховані та виплачені суми компенсації за невикористану відпустку за липень 2016 року в розмірі 8636,76 грн.
Листом від 24 квітня 2017 року №200/Щ-8 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії державного службовця з включенням в заробітну плату вищезгаданої виплати.
Вважає, що відмова управління є протиправною, такою, що не відповідає законодавству України. Зокрема, суперечить вимогам ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення їй пенсії (вересень 2010 року), вимогам ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Аналіз зазначених норм законів дає підстави для висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція викладена в постановах ВСУ від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а 11, від 28 травня 2013 року у справі №21-97а13, від 04 березня 2014 року у справі № 21-14а14.
Виходячи з наведеного, вважає, що нараховані та виплачені їй суми компенсації за невикористану відпустку повинно враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. На зазначені виплати було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому просить суд зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця.
В судове засідання позивачка не з'явилась. Подала до канцелярії суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Заявлені вимоги підтримала з підстав, що викладені в позовній заяві.
Представник відповідача на розгляд справи не прибув, подавши суду письмове заперечення на позов, в якому просить в задоволенні вимог відмовити.
В запереченні зазначено, що ОСОБА_1 призначена пенсія державного службовця з 05 липня 2017 року в сумі 4365,08 грн. щомісячно. Пенсія призначена в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до ст. ЗУ «Про державну службу».
Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ «Про державну службу». Тому з 01 червня 2015 року органами ПФУ пенсії державним службовцям не призначаються та не перераховуються. Відтак за встановленим порядком призначення (перерахунок) та виплата пенсій в підвідомчих органах ПФУ здійснюється в режимі програмного автоматизованого призначення та виплати пенсій - АСОПД/КОМТЕХ. Даним програмним забезпеченням встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсій державним службовцям та розміру пенсії.
Ст. 102 КАС передбачає, що пропущений з поважних причин процесуальний строк може бути поновлений, за клопотанням сторін. Однак, матеріали справи не підтверджують в повній мірі дотримання вимог КАС з даного питання.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
При визначенні розміру пенсії було враховано посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, премії та надбавки.
Разом з тим, в розрахунок не включені суми компенсації за невикористану відпустку, що було отримані позивачкою в період, який взято до розрахунку. На переконання суду, це суперечить ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, який діяв на час призначення ОСОБА_1 пенсії, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячну плату працівника.
Згідно з довідкою Управління Агропромислового розвитку Житомирської обласної державної адміністрації № 4 від 16 лютого 2017 року про нараховані та виплачені суми компенсації за невикористану відпустку за липень 2016 року в розмірі 8636,76 грн.
. На виплату було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
13 квітня 2017 року вона подала до управління заяву (звернення) про обчислення розміру пенсії державного службовця з включенням до складу заробітної плати компенсації за невикористані відпустки. До заяви додала довідку Управління Агропромислового розвитку Житомирської обласної державної адміністрації № 4 від 16 лютого 2017 року про нараховані та виплачені суми компенсації за невикористану відпустку за липень 2016 року в розмірі 8636,76 грн.
Листом від 24 квітня 2017 року №200/Щ-8 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії державного службовця з включенням в заробітну плату вищезгаданої виплати та зазначено, що законодавством ні на час призначення пенсії, ні на час її перерахунку, не передбачено включення до заробітної плати державним службовцям для обчислення пенсії компенсації за невикористані відпустки, тощо. Тому немає підстав для проведення перерахунку пенсії.
Виходячи з наведеного, суд вважає безпідставним не включення до заробітку для обчислення пенсії позивачу сум компенсації за невикористану відпустку. А тому відповідача слід зобов'язати провести перерахунок призначеної пенсії.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд першої інстанції не врахував, що відповідач звільнений від сплати судового збору, а тому витрати по сплаті судового збору позивачу слід відшкодовувати з Державного бюджету України.
Разом з тим, судом встановлено, що довідка Управління Агропромислового розвитку Житомирської обласної державної адміністрації № 4 від 16 лютого 2017 року була подана до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області лише 13 квітня 2017 року, а тому врахувати її раніше при призначенні пенсії відповідач не міг. А тому перерахунок призначеної пенсії слід провести з 01.04.2017 року, оскільки заява ОСОБА_1 поступила до відповідача до 15 числа вказаного місця включно. Обґрунтованими суд вважає і вимоги позивача стосовно того, щоб зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії за правилами, визначеними в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Керуючись ст.ст. 159, 162-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум компенсації за невикористану відпустку згідно довідки Управління Агропромислового розвитку Житомирської обласної державної адміністрації № 4 від 16 лютого 2017 року.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з врахуванням при визначенні її розміру даних про суми нарахованої та виплаченої компенсації за невикористану відпустку (33 дні) в розмірі 8636,76 грн. на підставі довідки Управління Агропромислового розвитку Житомирської обласної державної адміністрації № 4 від 16 лютого 2017 року, починаючи з 01 квітня 2017 року.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.Г. Перекупка