Іменем України
Справа № 285/1877/17
провадження в справі 2-а/0285/507/17
04 липня 2017 року м. Новоград-Волинський
Новоград - Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Сташків Т.Б., за участі секретаря судового засідання Медяної І.В. та осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1
представник відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій у відмові в перерахунку пенсії,-
У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача - Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій у відмові в перерахунку пенсії, в якому просить визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії у відповідності до вимог закону та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у відповідності до рівня прожиткового мінімум з 1.01.2017 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Новоград-Волинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію в розмірі 1130 грн. У відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсійної виплати відповідно до прожиткового мінімуму який становить 1600 грн. Відповіддю від 16.03.2017. йому роз'яснено, що нарахування пенсії відбулось на підставі відпрацьованого трудового стажу, тому підстав для перерахунку пенсії та її збільшення немає. Постанова Новоград-Волинського міськрайонного суду № 285/1592/16-а від 20.09.2016 року щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.05.2016 року виконана в повному обсязі. Тому він змушений звернутись з даним позов до суду.
Відповідачем подано заперечення на адміністративний позов, які зводяться до того, що позивачу на законний підставах відмовлено в перерахунку пенсії з 1.01.2017 року у відповідності до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказано, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За наявності страхового стажу меншої траволості, пенсія за віком встановлюється в розмірі пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Оскільки страховий стаж позивача становить лише 26 років 4 місяці 18 днів, тому розмір пенсії обчислюється пропорційно наявному страховому стажу 75,24 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тому просять відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні позивач надав суду пояснення позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.
Представник відповідачів в судовому засіданні адміністративний позов не визнала з підстав викладених у запереченнях.
Заслухавши у судовому засіданні пояснення учасників процесу, об'єктивно, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, відноситься до категорії пенсіонерів та отримує державну пенсію за вислугу років яка йому призначена згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачується Новоград-Волинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду № 285/1592/16-а від 20.09.2016 року зобов'язано Новоград-Волинське об'єднане управління ПФУ в Житомирській області провести з 1.05.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с.3-4).
Позивачу з 1.10.2016 року проведено перерахунок пенсії та розмір пенсії склав 1130,00 грн. (а.с.6).
ОСОБА_1 звернувся до Новоград-Волинське об'єднане управління ПФУ в Житомирській області з заявою, відповідно до якої просив провести перерахунок пенсії, оскільки розмір його пенсійної виплати в сумі 1130 грн. нижчий від прожиткового мінімуму.
Листом від 16.03.2017 року Управління повідомило ОСОБА_1, що після перерахунку пенсії з 01.09.2015 року у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно з Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік», оскільки страховий стаж становить лише 26 років 4 місяці 18 днів, необхідно 35 років, то розмір пенсії обчислюється пропорційно наявному страховому стажу - 75,24 % розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: 1074,00 грн. х 75,24 % = 808,06, тому пенсія виплачується у попередньому розмірі - 949 грн. Постанова Новоград-Волинського міськрайонного суду № 285/1592/16-а від 20.09.2016 року щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.05.2016 року виконана в повному обсязі (а.с.7).
Дані обставини підтверджуються наданими сторонами та дослідженими у судовому засіданні доказами (а.с.3-10).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень.
Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Аналіз норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу,є меншим, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ст. 46 ОСОБА_3 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Згідно ст. 8 ОСОБА_3 України, ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування ОСОБА_3 України при здійсненні правосуддя» визначено, що оскільки ОСОБА_3 України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності ОСОБА_3 і в усіх необхідних випадках застосовувати ОСОБА_3 як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на ОСОБА_3, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ОСОБА_3 України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на щомісячне отримання пенсійних виплат у розмірі не нижчому, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За змістом ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Як встановлено ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідачем, на якого відповідно до чинного законодавства України покладено обов'язки щодо призначення, перерахунку та виплати пенсії, суду не надано жодного належного доказу того, що останнім вживалися заходи щодо забезпечення здійснення пенсійних виплат позивачу у розмірі, що не нижчий ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, підтверджуються наданими суду доказами, а позовні вимоги - такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 70-72, 104, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог закону.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до рівня прожиткового мінімум з 1.01.2017 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову суду складено в повному обсязі та підписано 10 липня 2017 року.
Суддя Т.Б. Сташкі