Рішення від 07.07.2017 по справі 911/1506/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" липня 2017 р. Справа № 911/1506/17

За позовом Головного управління Держгеокадастру у Київській області

до Володарської районної державної адміністрації

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_1

про визнання недійсними та скасування розпоряджень, визнання недійсним державного акту

Суддя Горбасенко П.В.

За участю представників:

від позивача ОСОБА_2 (дов. № 1 від 03.01.2017);

від відповідача не з'явилися;

від третьої особи не з'явилися.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Головне управління Держгеокадастру у Київській області (далі - позивач) звернулося з позовом до Володарської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 22.10.2009 № 566 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку в межах Рудосільської сільської ради за межами села Руде Село», визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 14.05.2010 № 218 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власної на земельну ділянку та передано земельну ділянку площею 12,5725 га у власність гр. ОСОБА_1 для обслуговування господарських будівель та споруд в межах Рудосільської сільської ради, за межами села Руде Село», визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 002621.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядження Володарської РДА від 22.10.2009 № 566 та від 14.05.2010 № 218 видані з перевищенням власних повноважень та з порушенням вимог законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин. Зокрема, відповідач надав дозвіл на розробку документації із землеустрою і передав у власність земельні ділянки для обслуговування господарських будівель та споруд, що не передбачено статтею 17, частиною третьою статті 122 Земельного кодексу України, статтею 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі ( на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». Крім того, позивач посилається на те, що земельна ділянка площею 12,5725 га для обслуговування господарських будівель та споруд, щодо якої гр. ОСОБА_1 передбачено виготовити правовстановлюючі документи, знаходиться в межах земель, на які Колективному сільськогосподарському підприємству «Колос» було видано державний акт на право колективної власності на землю за № 20, чим було порушено ч. 3 ст. 10 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», ст. 140 та ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України. Всупереч вимог статті 198 Земельного кодексу України межі земельної ділянки не погоджено з суміжним землевласником (землекористувачем) - гр. ОСОБА_3

Ухвалою господарського суду Київської області від 19.05.2017 порушено провадження у справі № 911/1506/17, залучено ОСОБА_1 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, призначено розгляд справи на 09.06.2017.

Ухвалою господарського суду Київської області від 09.06.2017 розгляд справи відкладено на 07.07.2017.

У судовому засіданні 07.07.2017 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач та третя особа в судове засідання 07.07.2017 не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Абзацом першим пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” № 18 від 26.12.2011 передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи, що неявка відповідача та третьої особи в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за відсутності представника відповідача та третьої особи.

Заяв чи клопотань про застосування позовної давності до вимог позивача відповідачем не заявлено.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Володарської районної державної адміністрації від 22.10.2009 № 566 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку в межах Рудосільської сільської ради за межами села Руде Село» надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку загальною площею 12,5725 га для обслуговування господарських будівель та споруд в межах Рудо-сільської сільської ради за межами села Руде Село».

Розпорядженням Володарської районної державної адміністрації від 14.05.2010 № 218 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 для обслуговування господарських будівель та споруд на території Рудосільської сільської ради» затверджено технічну документацію із землеустрою, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 12,5725 га ОСОБА_1 для обслуговування господарських будівель та споруд на території Рудосільської сільської ради, за межами села Руде Озеро, передано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 12,5725 га для обслуговування господарських будівель та споруд на території Рудосільської сільської ради, за межами села Руде Озеро.

ОСОБА_1 на підставі розпорядження Володарської РДА видано Державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯЛ № 002621 (а.с. 15) площею 12,5725 га.

Предметом позову є вимоги про визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 22.10.2009 № 566 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку в межах Рудосільської сільської ради за межами села Руде Село», визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 14.05.2010 № 218 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власної на земельну ділянку та передано земельну ділянку площею 12,5725 га у власність гр. ОСОБА_1 для обслуговування господарських будівель та споруд в межах Рудосільської сільської ради, за межами села Руде Село», визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 002621.

Відповідно до ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно ч. 2 ст. 78 Земельного кодексу України (в редакції на момент видачі спірних розпоряджень, далі - ЗК України) право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (п.п. «а», «ж» ч. 1 ст. 17 ЗК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Згідно абзаців 1, 3, 12 частина першої та частини другої статті 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)» сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); приймають рішення про видачу документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, власникам земельних часток (паїв). Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

Суд встановив, що розпорядження від 22.10.2009 № 566 та від 14.05.2019 № 218 видані Володарською районною державною адміністрацією з перевищенням власних повноважень, оскільки відповідач надав дозвіл на розробку документації із землеустрою і передав у власність земельні ділянки для обслуговування господарських будівель та споруд, що не передбачено ст.ст. 17, ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України, статтею 5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 22.10.2009 № 566 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку в межах Рудосільської сільської ради за межами села Руде Село», визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 14.05.2010 № 218 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власної на земельну ділянку та передано земельну ділянку площею 12,5725 га у власність гр. ОСОБА_1 для обслуговування господарських будівель та споруд в межах Рудосільської сільської ради, за межами села Руде Село».

Також позивачем заявлено вимогу про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 002621.

Згідно ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

У постанові Верховного Суду України від 22 травня 2013 року (справа № 6-33цс13) міститься висновок про те, що судам підсудні справи за заявами, зокрема, з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, і визнання недійсними державних актів про право власності та право постійного користування земельними ділянками.

Державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. У спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки. Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав у судовому порядку.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 01 липня 2015 року у справі № 6-319цс15, яка є обов'язковою в силу положень ст. 111-12 Господарського процесуального кодексу України.

Відтак суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 002621.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 22.10.2009 № 566 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку в межах Рудосільської сільської ради за межами села Руде Село», визнання недійсним та скасування розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 14.05.2010 № 218 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власної на земельну ділянку та передано земельну ділянку площею 12,5725 га у власність гр. ОСОБА_1 для обслуговування господарських будівель та споруд в межах Рудосільської сільської ради, за межами села Руде Село», визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 002621 є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами і відповідно підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним та скасувати розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 22.10.2009 № 566 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку в межах Рудосільської сільської ради за межами села Руде Село».

3. Визнати недійсним та скасувати розпорядження Володарської районної державної адміністрації від 14.05.2010 № 218 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власної на земельну ділянку та передано земельну ділянку площею 12,5725 га у власність гр. ОСОБА_1 для обслуговування господарських будівель та споруд в межах Рудосільської сільської ради, за межами села Руде Село».

4. Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 002621.

5. Стягнути з Володарської районної державної адміністрації (09300, Київська обл., Володарський район, селище міського типу Володарка, площа Миру, 4; ідентифікаційний код 23570734) на користь Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, будинок 3/14; ідентифікаційний код 39817550) 4 800 (чотири тисячі вісімсот гривень) 00 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено: 12.07.2017

Суддя П.В.Горбасенко